No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Do okresu R. Sobota zaraďujú desať pozitívne testovaných prípadov koronavírusu, jeden je falošný

V Rimavskosobotskom okrese eviduje Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ), k 17. aprílu, desať pozitívne testovaných prípadov, u ktorých bola pri prvom testovaní preukázaná nákaza koronavírusom. Nie u všetkých sa prejavila zhoršeným zdravím, jeden sa do okresu nedostal a jeden test bol neskôr preukázaný ako falošne pozitívny, čo pre Rimava.sk potvrdil Dušan Béreš, okresný hygienik z RÚVZ Rimavská Sobota, ktorý tak v prípade falošne pozitívneho prípadu konštatoval na základe správy z infekčného oddelenia.

"Pri každých takýchto testoch je určité percento falošne pozitívnych aj negatívnych výsledkov," skonštatoval Béreš, podľa ktorého je z toho dôvodu potrebné aj pri ukončovaní niektorých prípadov viackrát zopakovať testovanie.

V prípade falošných výsledkov 44-ročného muža z okresu R. Sobota táto nákaza nebola opakovane potvrdená ani serologickým vyšetrením na protilátky. Ide o dialyzovaného pacienta, ktorý mal určité symptómy aj teploty a na infekčné oddelenie ho prevážali z nemocnice. Ako vtedy informoval okresný hygienik, nemal cestovateľskú anamnézu a muža vtedy prevážali z dôvodu iného závažného ochorenia. Kvôli jednému pozitívnemu pacientovi vtedy testovali viac ako 50 ľudí.

Článok pokračuje pod reklamouSporný test sa javí aj v prípade 32-ročnej ženy z Hodejova, ktorú počas Veľkonočných sviatkov zachytili armádni zdravotníci. Opakované testovanie však vyšlo už ako negatívne. Hygiena ju však bude naďalej sledovať a test zopakujú. V tomto prípade bolo otestovaných asi 40 ľudí z jej blízkeho okolia, ktorí s ňou mohli prísť do kontaktu. Výsledky boli negatívne.

Niektoré prípady sú v domácej karanténe, iné previezli na infekčné oddelenie do Lučenca. Ide tak o dôchodcu, ktorý sa s najväčšou pravdepodobnosťou nakazil počas karantény od svojho syna. Pozitívny test neskôr vyšiel aj jeho manželke. Na Zelený štvrtok potvrdili koronavírus u ženy zo Včeliniec. Jeden prípad od 5.apríla eviduje aj Hnúšťa. Ide však o muža, ktorý sa v meste nepohyboval a zachytili ho v karanténnom centre, keďže sa vracal domov z Rakúska.

Najviac prípadov pribudlo len nedávno. Išlo až o štyroch mužov zo Šimonoviec vo veku 24, 29, 53, 55 rokov.

Kým počet evidovaných prípadov v okrese R. Sobota prekročil dvojciferné číslo, na Slovensku tak v piatok, 17. apríla, evidujú už viac ako tisíc prípadov. Z toho vyliečených bolo podľa ÚVZ 175 ľudí. Celkový počet testov s negatívnym výsledkom je 36 760.

Príznaky pacienta s koronavírusom sa dajú ľahko pomýliť s chrípkou

Krátko pred otvorením mobilného testovacieho centra v R. Sobote, ktoré v regióne chýbalo na zvýšenie opakovaných počtov testov, pre Rimava.sk skonštatovala hovorkyňa RÚVZ v Banskej Bystrici Mária Tolnayová, že príznaky pacienta s koronavírusom sa dajú ľahko pomýliť s chrípkou.

"Celkovo 60 až 70 percent volajúcich má len zápal horných dýchacích ciest,“ prizvukuje hovorkyňa s tým, že liečbu má začať lekár a až keď je iné podozrenie či komplikácia, tak na odporučenie hygienika ho pošlú na testovanie. Vo veľkej miere však pacienti majú len zápal horných dýchacích ciest, či zápal priedušiek. Ako však dodala, čím viac prípadov je otestovaných, tým lepšie, a v prípade potreby môžu ísť do karantény.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Nemocnica Svet zdravia Rimavská Sobota


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross