No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V R. Sobote predsa len pribudlo odberové miesto pre testovanie pacientov s podozrením na COVID-19

Otázka odberného miesta v Rimavskej Sobote, pre testovanie pacientov podozrivých na Covid-19, je vyriešená. Dnes ho zriadili v rimavskosobotskej nemocnici a umiestnený bude pri osobitnom vchode z Bakulínyho ulice. Otestovaných má byť dnes niekoľko prvých ľudí. Ako ďalej pre Rimava.sk uviedol okresný hygienik z Rimavskej Soboty Dušan Béreš, ide o skúšobné odbery skúšobnej prevádzky. Podľa jeho slov na tom pracovali už niekoľko dní, keďže v okrese Rimavská Sobota ani Revúca takáto prevádzka nie je.

Podľa jeho slov ide o iniciatívu nemocnice v R. Sobote a tunajšieho Regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Ako zdôraznil, keby mali čakať na štát, tak by to trvalo oveľa dlhšie alebo by sa odberové miesto tu podľa nariadení vôbec nedalo spraviť.

V Rožňave už ľudí testujú

Podobne v spolupráci s hygienou bolo nedávno zriadené mobilné odberové miesto aj v Rožňave.

Článok pokračuje pod reklamou



„Zdravotníci rožňavskej nemocnice realizujú výtery z hrdla a nosa indikovaným pacientom, ktorých na otestovanie určí RÚVZ,“ informovala Rimava.sk nedávno Jana Fedáková, hovorkyňa siete nemocníc Svet zdravia, ktorá nemocnice v R. Sobote aj Rožňave prevádzkuje. Rožňavská nemocnica podľa jej slov zatiaľ otestovala 85 pacientov a v rámci mobilného odberového miesta 27 pacientov. „Doposiaľ vyhodnotené výsledky testov ochorenie u nikoho nepotvrdili,“ dodala Fedáková.

Testovacie centrum v Banskej Bystrici. Ako sa dať otestovať?

Prvé testovacie centrum v kraji bolo zriadené v Banskej Bystrici pred RÚVZ. „Čím viac otestovaných prípadov tým lepšie, v prípade potreby môžu ísť do karantény,“ pripomína hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Mária Tolnayová. Pre vykonanie testu je však potrebné odporúčanie lekára a nahlásenie regionálnym hygienikom priamo odbernému miestu. Testy tak nie sú určené pre preventívne testovanie.

Tolnayová zároveň pripomenula, že až keď má pacient príznaky, má najskôr kontaktovať svojho obvodného lekára a ten určí čo ďalej, či a ako ho bude liečiť.

Článok pokračuje pod reklamou



„Ľahko sa však dajú pomýliť s chrípkou. Celkovo 60 až 70 percent volajúcich má len zápal horných dýchacích ciest,“ prizvukuje pre Rimava.sk hovorkyňa s tým, že liečbu má začať lekár a až keď je iné podozrenie či komplikácia, tak na odporučenie hygienika ho pošlú na testovanie. Vo veľkej miere však pacienti majú len zápal horných dýchacích ciest, či zápal priedušiek.

Počet testov bol v celom kraji nízky

Podľa vyjadrenia vedúcej oddelenia pre komunikáciu Banskobystrického samosprávneho kraja Lenky Štepánekovej bol v kraji nízky počet vykonaných testov. „Snažíme sa prispieť k tomu, aby ľudia nemuseli dlho čakať na testovanie a bolo to zabezpečené promptnejšie,“ odôvodnila pre Rimava.sk potrebu zriadenia takéhoto centra s tým, že odborníci sa zhodujú na tom, že testovanie je kľúčové pre ľudí, ktorí sú indikovaní a je dôležité vykonať čo najväčší počet testov pretože pri malom počte môže byť pandemická krivka skreslená.

Centrá sú tak postupne v kraji zriaďované po B. Bystici aj vo Zvolene, Žiari nad Hronom i v Rimavskej Sobote. Všetky kraj vybavil osobnými ochrannými pracovnými prostriedkami. „Z vlastných zásob poskytol ochranné obleky, respirátory FFP3, ochranné štíty a okuliare, aj rukavice,“ informuje aktuálne BBSK.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross