No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Ochranári stavali migračné zábrany aj v nových lokalitách, ropuchy kvôli suchu zatiaľ netiahnu

5. apríla 2012 |  | 

Rimavskosobotskí ochranári postavili spolu s niekoľkými dobrovoľníkmi tento rok migračné fóliové zábrany na dvoch miestach svojho revíru. Ropuchy však zatiaľ pre nedostatok dažďov netiahnu. Ako pre Rimava.sk uviedol strážca Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) v Rimavskej Sobote Vladimír Karola, kvôli ropuche bradavičnatej (Bufo bufo), postavili koncom minulého mesiaca približne 850 metrov migračných zábran, na tradičnom úseku pri vodnej nádrži Hostice a prvýkrát aj na úseku cesty Poltár Zelené – Rovňany. Ako doplnil, na tomto úseku už niekoľko rokov pozorujú tiahnutie žiab, niektoré z nich skončili pod kolesami áut.

Tento rok sa podľa Karolu našli dvaja dobrovoľníci, kandidáti na členov dobrovoľnej stráže prírody, ktorí budú chodiť ropuchy bezodplatne vo vedrách zbierať a prenášať cez cestu. „Uvidíme koľko jedincov tam prenesú,“ povedal Karola, podľa ktorého na tradičnom mieste s najväčšou migráciou pri vodnej nádrži Hostice ročne prenesú od 5 do 8 tis. kusov. Pri ceste tam preto postavili až 600 metrov zábran. Podľa Karolu niektorým samičkám, ktoré si nesú samčekov, trvá približne 10 až 15 minút kým prejde cestou pre autá a preto sú častokrát zraniteľné. O počtoch prenesených, a teda zachránených, ale aj usmrtených jedincov, sa podľa Karolu vedie presná evidencia. Zákonom chránený druh ropuchy bradavičnatej má pritom spoločenskú hodnotu viac ako 160 eur. Ako Karola podotkol, vďaka pomoci dobrovoľníkov ušetria svoj čas na iné ďalšie podstatné veci pre prírodu. „Vlastnými kapacitami by nám to trvalo niekoľkonásobne dlhšie,“ dodal.

K najväčšiemu úhynu žiab na cestách dochádza v období ich jarnej migrácie, keď sa presúvajú z lesov do rybníkov, aby tam nakládli vajíčka.  V roku 2011 bolo podľa informácií CHKO prenesených viac ako 4 200 kusov žiab, čo predstavuje spoločenskú hodnotu takmer 700 tis. eur. Zábrany sú postavené už aj v lokalite mesta Tisovec, ktorá je v správe Národného parku Muránska planina.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: CHKO Cerova vrchovina


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross