No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Veterinárna váha: Prečo je dôležité kontrolovať hmotnosť zvieraťa a čo nám jeho váha napovie?

6. marca 2023 |  | 
Zdroj: https://unsplash.com/photos/w2DsS-ZAP4U

Domáci miláčikovia sú často plnohodnotnou súčasťou rodiny. Majitelia im venujú dostatok pozornosti a starostlivosti. Aby však mali lepší prehľad o ich zdravotnom stave, oplatí sa – najmä, no nielen u mláďat – sledovať ich telesnú hmotnosť. Práve na tento účel slúži veterinárna váha.

Čo všetko nám dokážu údaje o hmotnosti domáceho miláčika prezradiť? Aké zdravotné riziká prináša obezita a podvýživa u zvierat? A funguje pravidelné váženie aj ako prevencia? 

Veterinárne váhy – prečo je dôležité kontrolovať hmotnosť zvieraťa 

Obezita či podvýživa. To sú dva hlavné údaje, na ktoré nás váha zvieraťa dokáže upozorniť. Z oboch hmotnostných problémov plynú zdravotné riziká, rovnako ako u ľudí. Keď nás veterinárna váha upozorní na nadváhu u psa či mačky, čo hrozí samotnému zvieraťu?

Riziká sú rôzne, častými prejavmi obezity u domácich miláčikov je napríklad artritída, teda problém s kĺbmi vedúci k limitovanému pohybu. Nie ojedinelým zjavom je tiež pokrivenie chrbtice v dôsledku vysokej váhy, ktoré môže spôsobiť až ochrnutie. Často sa stretávame aj s dýchacími a srdcovými ťažkosťami, pretože orgány sú preťažované. 

Obezita prináša tiež netradičné nebezpečenstvo u mačiek. Mačacie fúzy okrem iného indikujú zvieraťu, cez akú veľkú dieru/medzeru sa prepchá. Ak sa okrajov diery nedotkne fúzmi, dokáže sa prešmyknúť. Samozrejme, v prípade, že má normálnu váhu. V prípade obezity sa môže zaseknúť a ak je to vonku a nie doma, ocitá sa v ohrození života. 

Ak veterinárna váha indikuje podvýživu, organizmus zvieraťa trpí nedostatkom živín a vitamínov, čo je rovnako nebezpečné pre jeho zdravie.

Zdroj: https://digitalne-vahy.sk/produkt/plosinova-veterinarna-vaha-aps-15-300kg/#&gid=1&pid=1 

Ako dokáže veterinárna váha pomôcť 

Ako majitelia domácich zvierat sa z veľkej časti podieľame na kvalite ich zdravia – ovplyvňuje to najmä kvalitná strava v správnom množstve, dostatok pohybu a nezanedbateľná je psychická pohoda. 
Ak všetko dodržiavame a napriek tomu sa hmotnosť zvieraťa začne radikálne meniť – či už smerom nahor, alebo nadol – veterinárna váha nás včas upozorní, že je namieste návšteva veterinára. Bežným okom len ťažko rozoznáme svalové problémy zvieraťa, vysoké percento tuku či tukové usadeniny.

Náhly nárast alebo pokles hmotnosti zvieraťa tiež môže poslúžiť ako prevencia – vďaka pravidelnému váženiu dokážeme včas rozpoznať blížiace sa zdravotné problémy. 

Prirodzene, telesná váha domáceho miláčika nie je jediný indikátor, podľa ktorého určujeme jeho zdravotný stav, dokáže nám však mnohé napovedať. 

Pravidelné váženie robte najmä u mláďat

Prvé informácie, ktoré nás pri deťoch zaujímajú – nielen ako rodičov a lekárov –, sú výška a hmotnosť. Často sú to prvé ukazovatele, či je dieťa zdravé a v poriadku.

Podobné je to aj u mláďat, preto by malo byť pravidelné používanie veterinárnej váhy najmä počas prvých mesiacov života samozrejmosťou. Ukáže nám, či sú základné parametre zvieraťa v norme, resp. v opačnom prípade nás upozorní na potrebné zmeny: úpravu stravy, zahrnutie vitamínov do výživy alebo návštevu veterinára. 

Ak ste majiteľom domáceho zvieraťa a veterinárnu váhu ešte doma nemáte, oplatí sa zvážiť jej kúpu.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross