Polícia Slovenskej republiky upozorňuje na vydieranie cez sociálne siete po zaslaní intímnych fotografií a videí. Viackrát na to upozorňovala aj stránka Hoaxy a podvody SR.
"Podvodníci využívajú sociálne siete a mobilné aplikácie určené na hovory a videohovory - vytvoria atraktívny falošný profil pod ženským menom a nadviažu s vami „šteklivú“ komunikáciu. Táto prebieha v slovenskom jazyku, v niektorých prípadoch je však zrejmé, že texty boli preložené cez prekladač (texty obsahujú rôzne chyby, raz je použité tykanie, raz vykanie a pod.)," napísala preventistka Lenka Lásová.
Článok pokračuje pod reklamou
Ako ďalej doplnila, páchateľ vyzve obeť na posielanie intímnych fotografií a videí, alebo erotický videočet. Podvodníci často stiahnu fotku krásnej slečny a na oplátku žiadajú od vás erotické video. "A takto ľahko sa páchatelia dostanú k fotografiám alebo videám vašichnajcitlivejších partií, ktoré môžu zneužiť rôznym spôsobom," dodala.
Ak niekomu odošlete svoje fotografie, videá či uskutočníte s páchateľom videočet, obvykle za tým nasleduje vydieranie. "Páchateľ sa vám začne vyhrážať, že ak nezašlete určitý finančný obnos, rozpošle získaný materiál všetkým vašim priateľom na sociálnej sieti. Ak tak aj učiníte, neznamená to , že je vydieraniukoniec – nasledujú požiadavky na ďalšie a ďalšie financie," vysvetlila Lásová.
Článok pokračuje pod reklamou
Základným pravidlom je, že nezasielajte nikomu žiadne vaše intímne fotografie, ani osobné údaje, podľa ktorých by si vás páchateľ mohol nájsť. Páchatelia často využívajú aj rôzne iné spôsoby, ako z vás dostanú peniaze pi zaslaní intímnych fotografií. V niektorých prípadoch sa predstavia ako rodičia maloletých detí a chcú vás udať pre zasielanie intímnych fotografií ich dcére.
"Alebo sa páchateľ predstaví ako policajt / policajný INTERPOL (v nejednom prípade boli zneužité reálne mená policajtov) a oznámi mu, že u neho v kancelárii sedí rodič dieťaťa a chce podať trestného oznámenie, pričom môže očakávať vysoký trest, alebo sa s rodičom dohodne na finančnom vyrovnaní. Páchateľ sa môže vyhrážať aj tým, že obeť „nevie, s kým sa zahráva“ a ak nezaplatí, tak si podľa telefónneho čísla zistí jeho adresu a príde sa s ním „porozprávať“," konkretizovala Lásová.
Čo spraviť, ak ste sa stali obeťou takéhoto trestného činu ?
• žiadne peniaze nikomu nezasielajte, ak ste už peniaze zaslali, uschovajte si potvrdenie
• obráťte sa na políciu a podajte trestné oznámenie - pre tento prípad si uchovajte čo najviac dôkazov : uložte si správy, fotografie a inú komunikáciu, príp. si urobte screenshoty obrazovky. Rozumieme, že je nepríjemné, ak vašu komunikáciu bude čítať vyšetrovateľ, ale je dôležitá ako dôkaz
• podvodníkovi neoznamujte, že idete na políciu, aby nemohol po sebe zahladiť stopy