No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Polícia objasnila prípad vydierania pre intímne fotografie mužov, prišli o nemalé peniaze

4. marca 2019 |  | |

Polícia v Lučenci objasnila prípad zločinu vydierania, ktorého obeťami bolo viacero mužov z rôznych kútov Slovenska. K vydieraniu dochádzalo tak, že prostredníctvom sociálnej siete im neznáma osoba navrhla stretnutie, no ešte pred tým od nich osoba skrytá za neznámym „nickom“ požadovala zaslanie fotografií ich intímnych „partií“. Mužom, ktorí túto „podmienku“ splnili sa neskôr telefonicky ozvala neznáma osoba, ktorá sa predstavila, ako matka dieťaťa, ktorá tvrdila, že fotografia bola zaslaná jej dieťaťu, a že podáva na neho trestné oznámenie na políciu. Rimava.sk o tom informovala banskobystrická policajná hovorkyňa Petra Kováčiková,

„No a aby to bolo dôveryhodnejšie, volali aj v mene policajtov, kde im oznámili, že na nich bolo podané trestné oznámenie a že im hrozí trest odňatia slobody. Zároveň im v tejto súvislosti falošný policajt navrhol s „poškodenými“ mimosúdne vyrovnanie. Neznámou osobou bol dnes už obvinený 35-ročný Róbert z Lučeneckého okresu,“ priblížila s tým, že obvinený už bol v minulosti trestaný za majetkovú, ale aj násilnú trestnú činnosť.

„Áno, aj takýto ľudia sú na sociálnych sieťach „skrytí“ za počítačom. Nebudeme opisovať podrobnosti jednotlivých skutkov, dôležité je povedať, že zasielanie podobných fotografií určite nie je na mieste. Okrem toho, že ide o veľký zásah do súkromia, môžete sa ľahko stať obeťou ľudí, ktorí sa snažia „uživiť“ nie normálnou prácou, ale zneužijú vo svoj prospech neopatrnosť a naivitu ľudí. Vydieraním zo strany obvineného prišli títo muži o nemalé peniaze. Možno hovoriť aj o niekoľko tisícových sumách,“ ozrejmila Kováčiková.

Lučeneckí policajti objasnili aj ďalšie takéto prípady. Podľa hovorkyne zo zločinu vydierania vyšetrovateľ takisto iba nedávno obvinil ďalšie tri osoby z okresu Lučenec, ktoré sa skutkov dopúšťali v spolupáchateľstve. Ako poznamenala, zasielanie prílišného množstva informácii a nevhodných fotografií je veľmi ľahko zneužiteľné. „Na internet určite nepatria osobné údaje (dátum narodenia, rodné číslo, presná adresa bydliska), informácie dôverného charakteru (zdravotný stav, sexuálna orientácia, vierovyznanie a pod.). Nepatria tam ani fotografie v spodnej bielizni, či plavkách. Všetko čo sme vymenovali môže slúžiť, ako prostriedok pre vydieranie, pomstu, spoločenské znemožnenie a podobne,“ uzavrela policajná hovorkyňa.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross