Mnohí z nás už prechádzali v Rimavskej Sobote po ul. Bottovej. Stojí tam impozantná budova, v ktorej dnes sídli Špeciálna základná škola.
Na jeho prsiach sa skveli vysoké vyznamenania. Mimo iného bol držiteľom rádu cisárskej Železnej koruny, Maltézskeho rádu I. triedy a Rádu červenej orlice. Plným menom sa volal Ľudovít Ján Michal Ybl (25. 9. 1855 – 24. 1. 1934) a história si ho pamätá pod menom Lajos (Ľudovít) Ybl.
Článok pokračuje pod reklamou
Jeho strýkom bol najvýznamnejší uhorský staviteľ – architekt z druhej polovice 19. storočia Miklós Ybl (6. 4. 1814 – 22. 1. 1891). Lajos Ybl sa stal dôstojným nástupcom svojho strýka. Jeho životopis je úžasný a v skratke sa tu uvádza, že bol obľúbencom cisárovnej Alžbety Bavorskej (Sissi) a aj samotného cisára Františka Jozefa I.
Ten ho v roku 1895 vymenoval za hradného kapitána v Budíne a v Jedľovej (Gödöllö), kde mal cisársky pár letné sídlo. Tento post zastával do roku 1901, keď ho cisár uvoľnil na jeho vlastnú žiadosť zo zdravotných dôvodov. Po rekonvalescencii čakala na Lajosa Ybla nová výzva.
V tom období vláda rozhodla, že vybuduje na území Uhorska v 15 mestách štátne detské domovy. Na dnešnom území Slovenska sa stavali tri štátne detské domovy, a to v Bratislave, Košiciach a v Rimavskej Sobote.
Za to, aby sa jeden z detských domov postavil v Rimavskej Sobote, bojovala už od roku 1896 aj rakúska korunná princezná Štefánia Belgická, ktorá 26. 3. 1896 pricestovala do Rimavskej Soboty.
Článok pokračuje pod reklamou
Autorom projektov siete detských domovov sa stal Lajos Ybl a je teda aj projektantom budovy detského domova v Rimavskej Sobote. Začiatkom jari 1904 si bol pozrieť pozemok o rozlohe 2-tisíc metrov štvorcových, ktorý na tento účel ponúklo mesto. Počas toho istého leta sa mali rozbehnúť stavebné práce.
Stavebný dozor vykonával kráľovský hlavný inžinier Lajos Goszleth. Staviteľ z Rimavskej Soboty Lipót Pitta mal na starosti zemné, murárske, pokrývačské, zámočnícke a sochárske práce. Realizoval tiež vyhotovenie keramického chodníka a inštaláciu nákladného a kuchynského výťahu.
Tieto práce boli v hodnote 90 709 korún. Samuel Beck z Beni (Erdőbénye v Maďarsku) bol zhotoviteľom kamenárskych prác v cene 10 791 korún. Lajos Varga z Rimavskej Soboty vykonával tesárske práce v hodnote 13 204 korún. Klampiarske práce Kálmán Zsuffa z Rimavskej Soboty za 1 972 korún.