No active "ca-sidebar-197687" sidebar

KVÍZ: Čo viete o Medzinárodnom dni Rómov?

13. apríla 2024 | | |  | 
Foto ilustračné, Zdroj: Pixabay

Rómska komunita si v pondelok (8. apríla) pripomenula Medzinárodný deň Rómov. Dátum 8. apríl bol ustanovený za Medzinárodný deň Rómov v roku 1990 neďaleko Varšavy na štvrtom Svetovom kongrese Rómov organizovanom Medzinárodnou rómskou úniou (International Romani Union, IRU).

Výber tohto dňa súvisel s pripomenutím prvého celosvetového stretnutia Rómov v apríli 1971 v Orpingtone pri Londýne. "Zaujímavosťou pre mnohých môže byť, že pri vzniku Rómskej medzinárodnej únie bol lekár Ján Cibuľa, rodák z Klenovca, ktorý bol nominovaný na Nobelovu cenu mieru," uviedla Gabriela Radičová, riaditeľka Súkromného hudobného a dramatického umenia v Rimavskej Sobote.

Článok pokračuje pod reklamou


Kongres sa stal prvým oficiálnym a jednotným politickým vystúpením tohto etnika. Jeho zástupcovia zo 14 štátov deklarovali spoločný pôvod, etnické pomenovanie Róm a jazyk. Zároveň sa prihlásili ku krajine svojho pôvodu Indii. Prvýkrát sa tam hrala a spievala rómska hymna. Stala sa ňou pieseň Gejľem, Gejľem.

Na orpingtonskom zjazde prvýkrát vztýčili aj rómsku vlajku: dovtedajšie dva pruhy – modrý (symbol neba) a zelený (znázornenie spätosti Rómov s prírodou) – doplnil v strede červený kruh, symbol ašókačakry.

Výsledky

-
Gratulujeme, výborný výsledok! Zdá sa, že o rómskej kultúre a o Rómoch toho dosť viete. Máme radi multikultúrnych ľudí. Len tak ďalej!

Mrzí nás to, neuspeli ste.

Avšak nevadí, stále je dobré naučiť sa niečo nové, veríme, že sme vás motivovali, aby ste si doštudovali viac informácií o rómskej kultúre.

Ako sa zdá, rómska kultúra nie je len hopa-čipa.

#1. Kedy sa oslavuje Medzinárodný deň Rómov?

Medzinárodný deň Rómov sa každoročne oslavuje 8. apríla a to už od roku 1971. Tento deň je venovaný olsave rómskej kultúry, histórie a pripomína výzvy, ktorým rómska komunita čelí.

#2. Je Medzinároný deň Rómov oficiálne uznaným sviatkom OSN?

Podkomisia OSN pre prevenciu diskriminácie uznala existenciu Rómov ako svojbytnej národnej etnickej skupiny v roku 1997.

#3. Ktorý z nasledujúcich jazykov je tradičným jazykom Rómov?

Romani čhib - ako indoeurópsky jazyk z rodiny indoárijskej je svojou gramatickou štruktúrou veľmi blízky dnešným jazykom severnej Indie (hindčina, pandžábčina, radžastančina, bengálčina, atď). Vzhľadom k rannému oddeleniu sa od ostatných novoindických jazykov si rómčina zachovala morfologické rysy z obdobia pravdepodobnej migrácie z Indického subkontinentu.

#4. Aký je približný počet Rómov v Európe?

Počet Rómov v Európe sa odhaduje na desať miliónov ľudí, vďaka čomu predstavujú najväčšiu menšinu na Starom kontinente.

#5. Ktorá z krajín EU má najpočetnejšiu populáciu Rómov?

Počet Rómov v jednotlivých európskych krajinách

  1. Rumunsko 1.950.000
  2. Bulharsko 750.000
  3. Španielsko 700.000
  4. Maďarsko 600.000
  5. Slovensko 500.000
  6. Srbsko 500.000
  7. Francúzsko 310.000
  8. Česko 275.000
  9. Macedónsko 185.000
  10. Grécko 175.000

#6. Ktoré z nasledovných jedál patrí medzi typické jedlo Rómov?

Gója sú rómskym národným jedlom a sú to vlastne plnené bravčové črevá. V minulosti, keď mali gadžovia zabíjačky, tak Rómom dávali vnútornosti zo zabitého zvieraťa. Keďže Rómovia boli vynaliezaví, dokázali využiť to, čo gadžovia požadovali za odpad a uvarili chutné jedlá.

#7. Aká farba je po rómski "LOLI"

Poznáte pesničku Loli loli paradička andripa? Áno, znamená to - červená paradajka 🙂

 

#8. Mezdinárodný deň Rómov vznikol na podnet

Rómska komunita si Medzinárodný deň Rómov pripomína na počesť prvého Svetového kongresu Rómov (Romano kongreso lumiakro). Konal sa v dňoch 8.-12. apríla 1971 v Orpingtone pri Londýne.

#9. Medzi známych rómskych spevákov patrí

Kráľ rockenrollu Elvis Presley (†42) - jeho matka pochádzala z kočovnej rodiny Rómov z Francúzska, on sa narodil v USA. Stal sa hudobnou aj hereckou ikonou.

#10. Medzi významných rómskych hercov patrí

Herec, komik, režisér a producent Charlie Chaplin (88) mal rómskych predkov - narodil sa v rómskom voze pri Birminghame, na mieste nazývané Čierna záplata, kde žila komunita kočových Rómov. Stvárnil filmovú postavu tuláka na základe vlastného vnímania rómskeho života.

Vyhodnotiť

NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross