Rómska komunita si v pondelok (8. apríla) pripomenula Medzinárodný deň Rómov. Dátum 8. apríl bol ustanovený za Medzinárodný deň Rómov v roku 1990 neďaleko Varšavy na štvrtom Svetovom kongrese Rómov organizovanom Medzinárodnou rómskou úniou (International Romani Union, IRU).
Výber tohto dňa súvisel s pripomenutím prvého celosvetového stretnutia Rómov v apríli 1971 v Orpingtone pri Londýne. "Zaujímavosťou pre mnohých môže byť, že pri vzniku Rómskej medzinárodnej únie bol lekár Ján Cibuľa, rodák z Klenovca, ktorý bol nominovaný na Nobelovu cenu mieru," uviedla Gabriela Radičová, riaditeľka Súkromného hudobného a dramatického umenia v Rimavskej Sobote.
Článok pokračuje pod reklamou
Kongres sa stal prvým oficiálnym a jednotným politickým vystúpením tohto etnika. Jeho zástupcovia zo 14 štátov deklarovali spoločný pôvod, etnické pomenovanie Róm a jazyk. Zároveň sa prihlásili ku krajine svojho pôvodu Indii. Prvýkrát sa tam hrala a spievala rómska hymna. Stala sa ňou pieseň Gejľem, Gejľem.
Na orpingtonskom zjazde prvýkrát vztýčili aj rómsku vlajku: dovtedajšie dva pruhy – modrý (symbol neba) a zelený (znázornenie spätosti Rómov s prírodou) – doplnil v strede červený kruh, symbol ašókačakry.
Mrzí nás to, neuspeli ste.
Avšak nevadí, stále je dobré naučiť sa niečo nové, veríme, že sme vás motivovali, aby ste si doštudovali viac informácií o rómskej kultúre.
Ako sa zdá, rómska kultúra nie je len hopa-čipa.
Medzinárodný deň Rómov sa každoročne oslavuje 8. apríla a to už od roku 1971. Tento deň je venovaný olsave rómskej kultúry, histórie a pripomína výzvy, ktorým rómska komunita čelí.
Podkomisia OSN pre prevenciu diskriminácie uznala existenciu Rómov ako svojbytnej národnej etnickej skupiny v roku 1997.
Romani čhib - ako indoeurópsky jazyk z rodiny indoárijskej je svojou gramatickou štruktúrou veľmi blízky dnešným jazykom severnej Indie (hindčina, pandžábčina, radžastančina, bengálčina, atď). Vzhľadom k rannému oddeleniu sa od ostatných novoindických jazykov si rómčina zachovala morfologické rysy z obdobia pravdepodobnej migrácie z Indického subkontinentu.
Počet Rómov v Európe sa odhaduje na desať miliónov ľudí, vďaka čomu predstavujú najväčšiu menšinu na Starom kontinente.
Gója sú rómskym národným jedlom a sú to vlastne plnené bravčové črevá. V minulosti, keď mali gadžovia zabíjačky, tak Rómom dávali vnútornosti zo zabitého zvieraťa. Keďže Rómovia boli vynaliezaví, dokázali využiť to, čo gadžovia požadovali za odpad a uvarili chutné jedlá.
Poznáte pesničku Loli loli paradička andripa? Áno, znamená to - červená paradajka 🙂
Rómska komunita si Medzinárodný deň Rómov pripomína na počesť prvého Svetového kongresu Rómov (Romano kongreso lumiakro). Konal sa v dňoch 8.-12. apríla 1971 v Orpingtone pri Londýne.
Kráľ rockenrollu Elvis Presley (†42) - jeho matka pochádzala z kočovnej rodiny Rómov z Francúzska, on sa narodil v USA. Stal sa hudobnou aj hereckou ikonou.
Herec, komik, režisér a producent Charlie Chaplin (88) mal rómskych predkov - narodil sa v rómskom voze pri Birminghame, na mieste nazývané Čierna záplata, kde žila komunita kočových Rómov. Stvárnil filmovú postavu tuláka na základe vlastného vnímania rómskeho života.
NENECHAJTE SI UJSŤ