No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Projekt Perypteros: Stavba Župného domu trvala približne rok. Aj teraz je jednou z dominánt mesta

RIMAVSKÁ SOBOTA – Pravdepodobne podľa názvu pôdorysu starovekých gréckych chrámov pomenoval Géza Ziegler, staviteľ z Budapešti, svoj víťazný projekt na budovu sídla župy v Rimavskej Sobote. Táto dominantná budova so zahmlenou budúcnosťou stojí v Rimavskej Sobote do dnešných dní.

Stavba pod vedením Gézu Zieglera bola začatá 16. marca 1900 a 24. júna 1901 bola úplne dokončená. Úrady sa na nové pôsobisko nasťahovali 20. júla 1901.

Článok pokračuje pod reklamou


Najväčšie pracovné nasadenie na stavbe bolo zaznamenané v mesiacoch máj až november roku 1900, keď za mimoriadne priaznivého počasia na mieste pracovalo každodenne v priemere 300 až 350 robotníkov.

Spotrebovalo sa 1 700 000 tehál, 4 500 kubických metrov skál, 50 vagónov vápna, 3 000 kubických metrov piesku, 35 vagónov cementu, 19 vagónov dreveného materiálu (dosky, foršne...), 15 vagónov železa a viac ako 100 vagónov rôzneho materiálu (súčasti schodísk, potrubia, zámočnícke, stolárske, sochárske výrobky a iné).

V budove sa nachádzalo 99 obytných, resp. úradných miestností, ku ktorým prináležalo 52 vedľajších miestností (sklady, pivnice...). Celkový počet miestností bol 151, na ktoré sa umiestnilo 339 okien a 195 dverí. Stavbu okrem už spomenutého Zieglera riadil aj inžinier Oszkar Pollacsek. Stavebný dozor vykonával kráľovský inžinier Ödön Zoltán. Vymeriavanie a vyúčtovanie robil Jozef Lohr, staviteľ z Budapešti, a župné úrady zastupoval staviteľ Nándor Jiraszek.

Celá budova s výnimkou vestibulu a okolitých štyroch miestností a dvoch vedľajších vchodov pre koče je podpivničená. Steny pivnice sú vysoké v priemere 2,6 metra postavené z kameňov (kameňolom v Nižnej Pokoradzi). Tieto priestory sa využívali čiastočne na uskladnenie palivového dreva, pivnice pre obyvateľov a mal tam skladové priestory aj archív. Vo výške chodníka bola v stenách natiahnutá asfaltová vrstva ako izolácia pred spodnými vodami.

Článok pokračuje pod reklamou


Prízemie malo výšku 3,8 metra, postavené z tehál a skál. Svoje sídlo tam mali pokladne, daňový úrad, školský inšpektorát, prokuratúra, hlavný župný lekár a tajomník hlavného župana. Byt tam mal správca väznice a vrátnik. Na prvom poschodí, kam sa dalo dostať po priestrannom mramorovom schodisku a viedli tam aj štyri bočné schodiská, bola výška stien 4 metre a nachádzal sa tam byt hlavného župana, podžupana, veľká zasadacia sála a priestory štátneho staviteľského úradu.

Na druhom poschodí boli steny vysoké 3,7 metra a svoje sídlo tam mali rôzne župné úrady ale aj notári atď. Na povalu sa dalo dostať tromi schodiskami, ktoré boli istené kovovými ohňovzdornými dverami.

Dominantou budovy bola veľká sála, ktorá prechádza cez prvé a druhé poschodie. Jej výška je 8,3 metra, šírka 12,1 a dĺžka 20 metrov. Najvyšším bodom na stavbe bol hromozvod nad veľkou sálou, ktorého vrchol čnel vo výške 29 metrov od úrovne ulice. Ako strešná krytina boli použité francúzske škridle.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross