No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Tajomné príbehy z Rimavskej Soboty: Bol kaštieľ v našom meste prekliaty?

Fotografia ul. B. Bartóka je ilustračná. Zdroj: Hungaricana.hu

Bola jeseň bližšie nespresneného roku na začiatku 20. storočia. V jednom z domov pri Rimave v Rimavskej Sobote sedí pri krbe starý chlap, kutáčom prehrabne pahrebu a do výšky sa vznesie roj iskier.

Vedľa neho sedí jeho malý vnuk a starý otec sa pohrúži do spomienok: "Raz, na jeseň v roku 1849, som sa blížil k mostu na Rimave. Bol to vysoký most s drevenými schodíkmi a za ním sa nachádzal rad topoľov a potom tiché večerné mesto. V meste táborili rakúske vojská pod vedením majora Fittlera. Musel som dávať na seba pozor, lebo som nosil uniformu revolučného nadporučíka. Moji známi ma varovali, ale mne sa už nechcelo ďalej skrývať, veď som tak robil posledné dva mesiace. Videl som náš dom a doma ma čakala večera.

Vstúpil som na most a pod nohami vŕzgali drevené schodíky. Dával som pozor, ale nedalo sa tomu zabrániť. Keď sa to stalo asi desiatykrát, zmeravel som, lebo oproti mne stáli dvaja rakúski vojaci. Pomyslel som si, že je to môj koniec a utiecť som nemohol, zastrelili by ma. Až budem pokračovať v ceste, tak ma spoznajú. Pohol som sa ďalej, plášť som si potiahol vyššie okolo krku a vykročil vojakom oproti. Snažil som sa usmiať a vojaci mi zasalutovali, svetlý plášť na mne ich pomýlil, podobné nosili rakúski dôstojníci. Mal som šťastie a dostal som sa domov. Na druhý deň museli všetci obyvatelia Rimavskej Soboty odovzdať tzv. Košútove bankovky a tieto sa potom hromadne pálili na tržnici.“

Článok pokračuje pod reklamou


Pálenie Košútových bankoviek ostalo v pamäti malého chlapčeka a k nemu sa pridružil aj ďalší príbeh o prekliatom kaštieli v meste. Išlo o veľkú ružovú budovu stojacu na dnešnej ulici B. Bartóka. Obyvatelia o tom dome rozprávali kadečo, chlapček si už presne ani nepamätal, že čo všetko. V jeho mysli utkvel len názov "Prekliaty kaštieľ“. Deti mali na tej ulici zakázané sa hrávať a o tom dome nevedeli vôbec nič. Rešpektovali však to meno a chlapček dúfal, že raz sa o ňom dozvie niečo viac.

Čas pokročil, v kalendári bol mesiac máj roku 1926. Malý chlapček vyrástol a v tom období bol novinárom. Jeho meno bolo Dezső Győri (1900 – 1974) a neskôr sa stal uznávaným básnikom a spisovateľom. V spomenutom čase k nemu prenikla zvesť, že pri oprave jedného z domov na dnešnej ul. B. Bartóka sa našlo 20 kilogramov Košútových bankoviek. Potom, ako sa dozvedel, že bankovky našli v "Prekliatom kaštieli“, šiel sa tam sám pozrieť. Zistil, že dom kúpil a dával prerábať Ján Fürjes, veľkostatkár z Hodejova.

Na budove už bola biela čerstvá vakovka a vonku, pred veľkým vjazdom do budovy, stála taliga naložená pieskom. Zvnútra sa ozývala usilovná práca murárov. Pred Dezsőm Győrim sa zjavil starý murársky majster Kós, ktorého veľmi dobre poznal.

Prišiel tam aj nový majiteľ budovy Fürjes a pustili sa do rozhovoru. Bankovky sa našli na plafóne, doskami tam bol spravený falošný strop. Skutočne šlo o 20 kilogramov bankoviek v nominálnej hodnote okolo 50 000 forintov. Tie bankovky si rozobrali ľudia a odniesli domov. Murár Kós ešte dodal, našiel som aj jednu dosku s nápisom, zobral som ju domov.

Dezső Győri vytrvalo čakal pokiaľ majstri neskončia prácu a s majstrom Kósom sa vybral k nemu domov. Starý most cez Rimavu už nestál, asi desaťkrát ho medzitým prestavali a ten posledný bol tiež v chatrnom stave. Na bývalej ulici Poľnej tesne pred Tomašovou bol príbytok starého majstra.

Článok pokračuje pod reklamou


Győrimu dal jednu Košútovú bankovku v hodnote piatich forintov, no a priniesol spomenutú dosku. Na doske zo stropu „Prekliateho kaštieľa“ bol nápis: "V roku 1834 tu vo veľkom utrpení pracoval František Pótsaji pre pána fiškála Jána Jéneyho, v ktorom bolo veľmi málo ľudskosti."

Dezső Győri zistil, že „Prekliaty kaštieľ“ bol postavený v roku 1822 a Ján Fürjes je už jeho 29 majiteľom. Z neznámych príčin sa tam z predchádzajúcich majiteľov nik dlho nezdržal. Budova mala ešte jeden primát, bola prvou v meste, kde bolo inštalované kovové zábradlie na balkóne. Jeho vyhotoviteľom bol otec Istvána Ferenczyho a stalo sa tak v roku 1834, keď budova patrila fiškálovi Jánovi Jéneymu.

Podľa indícií budova "Prekliateho kaštieľa“ by mala stáť do dnešných dní. Je na ul. B. Bartóka a nachádza sa v nej podnik Scarabeus.

Zdroje: 
Prágai Magyar Hírlap zo dňa 6. 6. 1926
Kassai Ujság zo dňa 11. 5. 1926
Egri Népújság zo dňa 23. 5. 1926

Autor: Vladimír Gondáš


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross