No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Základné pravidlá bicyklovania. Poznáte ich?

Pekné počasie je už v plnom prúde, s tým pribúda na cesty aj viac účastníkov cestnej premávky. Čoraz častejšie sa stretávame na akciách venovaných kultúre, či športu. Spanilé jazdy motocyklistov už máme za sebou, tiež prvé bežecké maratóny. Takéto akcie však budú až do konca leta. Aktuálne prebieha aj národná kampaň s názvom „Do práce na bicykli 2018“, preto upozorňujeme vodičov motorových vozidiel a ostatných účastníkov cestnej premávky, že v dobe od 1.mája do 31. mája, bude na cestách ešte viac cyklistov.

Tak ako vozidlá musia mať povinnú výbavu, tak aj bicykel musí spĺňať určité podmienky, aby mohli cyklisti bezpečne vyraziť na cesty. Účinné brzdy, odrazové sklá, prilby a reflexné prvky sú veľmi dôležité.

Ako správne jazdiť

Veľmi dôležitá je povinnosť pre cyklistov jazdiacich po krajnici alebo po okraji vozovky, a to jednotlivo za sebou. Dvaja cyklisti vedľa seba môžu ísť len po cestičke pre cyklistov a aj to len vtedy, ak tým neobmedzujú a neohrozujú ostatných účastníkov cestnej premávky.

Pre istotu si zopakujme aj staré známe, že za zníženej viditeľnosti musia mať cyklisti na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev. Reflexné materiály, už neraz zachránili život, odrážajú svetlo v úzkom kuželi späť ku zdroju a to až na vzdialenosť okolo 200 metrov. Výrazne zvyšujú viditeľnosť v tme a pri zníženej viditeľnosti. Reflexný materiál je v noci vidieť na 3-krát väčšiu vzdialenosť ako biele oblečenie a viac ako 10-krát ako modré oblečenie. Použitím reflexných prvkov tak cyklisti predlžujú vzdialenosť, na akú ich môže vodič motorového vozidla spozorovať.

Poučte aj svoje deti

Deti mladšie ako 10 rokov môžu na ceste s výnimkou cestičky pre cyklistov, poľnej cesty, lesnej cesty a obytnej zóny jazdiť na bicykli len pod dohľadom osoby staršej ako 15 rokov, ktorá je dostatočne spôsobilá, aby na ňu riadne dozerala. Cyklista je povinný počas jazdy mimo obce chrániť si hlavu riadne upevnenou ochrannou prilbou, u cyklistu mladšieho ako 15 rokov sa táto povinnosť vzťahuje aj pri jazde v obci.

Ak rodičia berú dieťa na výlet bicyklom, dieťa treba mať vždy pred sebou na očiach, aby mohli jeho jazdu ovplyvniť prípadným upozornením. Treba dbať na to, aby jeho zdravie bolo dostatočne chránené, samozrejmosťou by mala byť prilba, chrániče končatín, reflexné prvky na odeve. V prípade zhoršeného počasia (hmla, dážď, poľadovica) je vhodné zvážiť iné možnosti dopravy.

Čo sa nesmie – ani to neskúšajte a aké sú najčastejšie chyby

Cyklista nesmie jazdiť bez držania riadidiel, držať sa iného vozidla, viesť počas jazdy druhý bicykel, ručný vozík, psa ani iné zviera a voziť predmety, ktoré by sťažovali vedenie bicykla (napríklad nákupné zavesené tašky na riadidlách a podobne), nesprávna jazda cez križovatku (nedanie prednosti v jazde).

Najčastejšie chyby cyklistov – jazda bez svetiel, bez reflexných prvkov, jazda na bicykli mimo obce bez prilby (do 15 rokov povinnosť aj v obci), po nesprávnej strane vozovky a výnimočná nie je ani jazda v skupinkách vedľa seba a jazda pod vplyvom alkoholu.

Správna reakcia - sledovať dianie okolo seba a vždy sa presvedčiť o bezpečnom prejazde, dať viditeľne a včas znamenie rukou o zmene smeru jazdy, použitie prilieb a chráničov, reflexných prvkov.

Rady vodičom

Všetci vieme, že v prípade cyklistu verzus auto, ťahá vždy za kratší koniec ten menej chránený účastník. Preto je dôležité, aby vodič motorového vozidla predvídal, čím stihne v prípade potreby skôr a adekvátne zareagovať. Dodržiavajte dostatočný bočný odstup od cyklistov pri ich predchádzaní; počítajte s nepozornosťou, horším zrakom a sluchom predovšetkým starších ľudí. Počas jazdy venujte zvýšenú pozornosť pravej strane vozovky z dôvodu najpravdepodobnejšieho výskytu cyklistov. Treba dbať na technický stav vozidla. Svetlá, brzdy i pneumatiky musia byť v dobrom stave. Taktiež čistota čelného i ostatných skiel je dôležitá. V nočných hodinách je veľká šanca stretnúť neosvetleného cyklistu, často pod vplyvom alkoholu. Znížiť rýchlosť a zvýšiť pozornosť je prvoradé.

Predchádzanie cyklistov a odbočovanie - predchádzanie upravuje zákona o cestnej premávke. Okrem iných povinností musí vodič pri predchádzaní zachovať dostatočný bočný odstup od predchádzaného vozidla osobitne od cyklistu a chodca. Taktiež pri odbočovaní je vodič odbočujúci vpravo povinný dať prednosť v jazde cyklistovi idúcemu rovno, to neplatí pre vodiča električky.

Cyklisti pod vplyvom alkoholu

Pre cyklistu, rovnako ako vodiča motorového vozidla platí zákaz požívania alkoholu. Avšak pre cyklistu jazdiaceho v zastavanom území obce a pre cyklistu jazdiaceho po cestičke pre cyklistov tento zákaz neplatí za podmienky, že množstvo alkoholu v jeho organizme nepresiahne hodnotu pol promile alkoholu. Podľa zákona je to presne 0,24 miligramu etanolu na liter pri dychovej skúške prístrojom alebo 0,5 gramu etanolu na kilogram hmotnosti pri lekárskom vyšetrení zo vzorky krvi plynovou chromatografiou.

Ak cyklista požil viac alkoholu ako je stanovená hodnota, hrozí mu pokuta až do výšky 800 eur, v blokovom alebo rozkaznom konaní do 650 eur. Cyklistovi nie je možné zadržať vodičský preukaz ani mu uložiť zákaz činnosti viesť motorové vozidlá, pretože bicyklovanie nie je činnosť, ktorú by štát reguloval vydávaním oprávnenia na bicyklovanie.

Zdroj: KR PZ Banská Bystrica


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross