Poľské mesto Wroclaw je v týchto dňoch dejiskom v poradí už 10. Svetových hier. „Je to jedno z najväčších športových podujatí v tomto roku v celosvetovom meradle. Predstavilo sa na nich 3500 športovcov v 31 rôznych športových odvetviach,“ uviedol pre Rimava.sk slovenský reprezentant Tibor Figei, ktorý sa ich zúčastnil ako jediný zástupca zo Slovenska v chanbare. A neodchádzal z nich naprázdno.
Chanbara (japonské športové bojové umenie s mečmi) sa predstavila na týchto veľkolepých hrách uplynulý piatok v poobedňajších hodinách ako „ukážkový šport“ v rámci medzinárodného turnaja, ktorý zastrešovala ISCA (Medzinárodná športová asociácia chanbary) na čele s generálnym sekretárom svetovej asociácie Koheiom Iwaom. Podľa Figeia Japonci nenechali nič na náhodu a pozvali piatich majstrov sveta v čiernych pásoch. Z toho traja boli aj absolútni majstri sveta z predošlých rokov na čele s Mansinom Maksimilianom, minuloročným absolútnym víťazom z Ruska.
Prišli chanbaristi z Japonska, Francúzska, Talianska, Ruska, Poľska, Českej republiky, Maďarska a Slovenska. Celkovo sa predstavilo v kategórii mužov 23 športovcov, z čoho až 11 bolo medailistov zo svetových a európskych šampionátov. Medzi nimi nechýbal ani zástupca rimavskosobotského klubu Falcon TKD, minuloročný majster sveta a Európy v nižších pásoch, Tibor Figei. Zápasilo sa v ôsmich disciplínach (dýka, krátky meč, dlhý meč, krátky meč-štít, dlhý meč-štít, dva meče, dlhý meč oboruč, kopia). Každý športovec si mohol vybrať dve disciplíny. Slovenský reprezentant si vybral už tradične svoju obľúbenú, a to chocken morote (dlhý meč oboruč) a kopiu. Vo svojej prvej disciplíne, v ktorej slávil minulý rok najväčšie úspechy sa dostal až do finále, keď v prvom kole vyradil poľského reprezentanta, v druhom viacnásobného medailistu z majstrovstiev sveta a Európy v čiernych pásoch, ktorým je Francúz. Vo finále sa stretol s japonským reprezentantom, ktorému nakoniec podľahol 2:1 a vybojoval si tak krásnu striebornú medailu.
V druhej disciplíne už nebol Tibor taký úspešný, keďže vypadol v prvom kole s minuloročným majstrom sveta z Francúzska v tejto disciplíne. „Organizácia preteku bola na veľmi peknej úrovni. Napriek tomu, že sme tu boli len ako ukážkový šport, nám organizátori poskytli dostatočný priestor a súťaž dopadla na výbornú. Začala sa tradičným japonským tancom s prvkami z nášho bojového umenia, potom nasledovala prezentácia nášho športu a jednotlivých účastníckych krajín, a pokračovala samotnou súťažou. V mojej obľúbenej disciplíne sa mi podarilo prebojovať do finále, čo ma veľmi potešilo, keďže to bol fakt kvalitný turnaj. Nižšie aj vyššie pásy spojili do jednej kategórie, čo pridalo na obtiažnosti. V semifinále som sa kúsok zranil, čo bohužial ovplyvnilo aj moju pohybovú kultúru v samotnom finále, ale napriek tomu som so striebornou medailou spokojný. Po majstrovstvách sveta a Európy má táto medaila pre mňa najväčšiu hodnotu, keďže sa svetové hry uskutočňujú len každé štyri roky,“ poznamenal rimavskosobotský chanbarista. Ako zároveň doplnil, po samotnej súťaže nasledoval ešte spoločný tréning a večera.
Wroclaw ešte v týchto dňoch naplno žije svetovými hrami, ktoré budú trvať ešte do 30. júla. Podľa Figeia sa celé toto veľkolepé podujatie nesie vo veľmi dobrom duchu, každý deň prebiehajú rôzne športové zápolenia v 26 športových objektoch (miestach). Ďalšie svetové hry sa uskutočnia v roku 2021 v USA.
„Toto bol veľmi dôležitý krok k tomu, aby sa raz chanbara v budúcnosti dostala aj ako oficiálny šport na svetové hry a neskôr aj na olympijské hry,“ uzavrel chanbarista Tibor Figei.
Zdroj: Rimava.sk, FOTO/VIDEO: Tibor Figei