Počas letných prázdnin sa v táboroch zabavili pri koňoch kde sa učili ako „farmárčiť“, zobrali ich aj na prechádzku bohatou históriou osobností regiónu Rimavskej Soboty. Do dvoch projektov, ktoré boli podporené z prostriedkov Banskobystrického samosprávneho kraja, bolo zapojených približne 40 detí. Ako Rimava.sk informovala autorka a manažérka projektov zameraných na tábory pre deti a mládež BBSK Veronika Muránska, išlo o deti vo veku od 4 do 18 rokov, ktoré počas prázdnin nemajú kam ísť. Jednu partiu detí zobrali do jazdeckému klubu Excel Madon v Rimavskom Brezove, kde pôsobí aj Miloš Hronček, známy aj ako farmár z televíznej obrazovky. Tábor plný zážitkov bol podporený sumou tisíc eur.
Viac ako polovica detí sa neskôr zapojila do tábora pod názvom Spoznaj históriu národa, podporený bol sumou 1400 eur. Prebiehal v uplynulých dňoch a zúčastnilo sa ho 24 detí. „Je zameraný okrem aktivít spojených so starostlivosťou o zvieratká, jazdenie, hlavne na oboznámenie detí s históriou národa, štúrovcov, vznikom a poslaním Matice slovenskej, nakoľko 4. augusta bol Deň Matice slovenskej,“ pripomenula Muránska.
Počas tábora boli s deťmi vo Vyšnom Skálniku, kde videli rodný dom Jána Bottu, ktorý bol významným štúrovským básnikom a spoluzakladateľom Matice slovenskej. Potom sa prešli Náučným chodníkom Po stopách Maginhradu, ktorý končí na rozhľadni Maginhrad. „Rozhľadňu plánovali navštíviť, no napriek nepriaznivému počasiu a príchodu búrky na rozhľadňu nakoniec nešli,“ doplnila autorka projektu. Podľa jej slov bolo počas obidvoch táborov deťom dopriate užiť si radosť z pohybu, mohli sa zapojiť do jednotlivých úkonov súvisiacich s chovom domácich hospodárskych zvierat. „Všetky deti boli aktívne zapojené do menších pomocných prác okolo hospodárstva. Naučili sme ich ako sa starať o domáce zvieratá ako si vypestovať vlastnú zeleninu,“ hovorí Muránska s tým, že hlavným cieľom bolo, aby mali pocit, že sa dokážu aj sami sa postarať o zvieratká.
Prostredníctvom rôznych tvorivých dielní a edukačných aktivít u detí v tábore rozvíjali jemnú motoriku. „Mali možnosť tvoriť rôzne darčeky, drobné úžitkové predmety, ktorými potom obdarili svojich rodičov. Snažili sme sa prostredníctvom lektora vzdelávať ich v oblasti potreby ochrany prírody, v oblasti spoznávania nášho regiónu, kultúrneho dedičstva, zvykov a tradícií našich predkov,“ podotkla Muránska a zdôraznila, že deti neminulo ani upratovanie, domáce práce, ako je umývanie riadu či upratanie si vecí po sebe. „Učili sme ich vzájomnej tolerancii sa a pomoci si navzájom medzi sebou. Deti sme sa zdravou stravou snažili viesť aj k zdravému životnému štýlu, potrebe pohybu a športovania, pre dobrý pocit a zdravie,“ dodala záverom. Deti dostali na domov aj darček – tričká s logom Jazdeckého klubu a ku koncu tábora vyhodnotili a ocenili aj najlepšie poviedky či básničky.
Zdroj: Rimava.sk