No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Do synagógy sa chystajú uložiť časovú schránku, účasť prisľúbil aj prezident

perex-synagogaOdkaz pre budúce generácie. To bude účelom časovej schránky, ktorú uložia v lučeneckej synagóge. Pri tomto akte by mal byť prítomný aj prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska. Rimava.sk o tom informovala hovorkyňa mesta Lučenec Michaela Hrnčiarová.

Podľa jej slov nová časová schránka je vyrobená z ručne vyrobeného skla z regionálnej sklárne v Katarínskej Hute. Obsahom novej časovej schránky bude podľa hovorkyne hodnoverný obraz života, doby a práce, ktorú dnes žijeme. „Časová schránka bude obsahovať zakladaciu listinu synagógy z roku 1925, ktorú nám zanechali pôvodní investori, zhotovitelia, donátori a architekti stavby. Aktuálne mince, aktuálna tlač i dátové médium, ktoré bude obsahovať všetky dostupné historické a súčasné informácie o výstavbe, zámeroch, projektoch a obnove synagógy v roku 2015,“ priblížila Hrnčiarová, podľa ktorej samospráva časovú schránku neplánuje odhaliť, ale necháva to na ďalšie generácie. Ako zároveň spomenula, slávnostný akt uloženia časovej schránky pre stánok tóry bude v priestoroch synagógy 9. septembra, pri príležitosti inštalácie umeleckého diela „Memento“ od Petra Kalmusa.

V synagóge však už jednu časovú schránku odkryli, a to počas jej nedávnej rekonštrukcie. Archeológovia našli v úvode opravných prác sklenenú časovú schránku. Ako vtedy Rimava.sk informovala Andrea Moravčíková z Krajského pamiatkového úradu Banská Bystrica, pracovisko Lučenec, sklenenú schránku vypracovala firma Kossucha Jánosa, ktorý bol vlastníkom sklární v Katarínskej Hute. „Je tam aj priezvisko a meno Sicher Jakab, pravdepodobne bol peňažník či finančník,“ priblížila.

Podľa Moravčíkovej nález v sklenenej valcovitej nádobe ukrýval 14 kusov strieborných a medených mincí rôznej nominálnej hodnoty a zvyšky listiny, ktorá mohla byť zakladajúcou k pôvodnej synagóge postavenej v roku 1863. „V nádobe sa pravdepodobne nachádzali aj papierové peniaze. Zo zvyškov neurčitej čiernej hmoty dochovanej vo fragmentoch vo vode bude vytvorený osobitný elaborát z reštaurátorského výskumu,“ dodala Moravčíková.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
FOTO/VIDEO: Oživili jednu z najkrajších synagóg na Slovensku, jej akustika vám vyrazí dych
Židovskú synagógu opravenú z eurofondov stihli dokončiť, čaká ju oficiálne otvorenie
LUČENEC: Chátrajúcu synagógu budú rekonštruovať
LUČENEC: Na opravu synagógy si mesto vezme úver, dokončiť ju majú do októbra
Synagóga s nehorľavou strechou je v závere rekonštrukcie, odkryla aj svoje tajomstvá
LUČENEC: Radnicu čaká viac ako dvojmiliónová rekonštrukcia


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross