No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Dôležité tipy: Ako sa správať v prípade povodne a záplavy

ilust. obr. Zdroj: Rimava.sk

RIMAVSKÁ SOBOTA - Úrad verejneho zdravotníctva Slovenskej republiky (UVZ SR) vydal základné odporúčania, ktoré je potrebné rešpektovať v prípade povodne a záplavy.

"Pri vzniku povodne je potrebné riadiť sa pokynmi povodňových orgánov, polície a záchranárov. Zároveň treba plne rešpektovať oficiálne informácie o vývoji situácie a konať s rozvahou, zbytočne neriskovať.
V prípadne povodní a záplav je potrebné tiež varovať ostatných ohrozených, pomáhať starým, bezvládnym a deťom bez dozoru, chrániť predovšetkým zdravie a až potom majetok,"
informuje vo svojej správe UVZ SR.

Základné odporúčania

Pohybujte sa zásadne mimo zatopenej oblasti a nikdy nevstupujte do prúdiacej vody. Vyhýbajte sa elektrickému vedeniu a zapnutým elektrickým spotrebičom. Všimnite si možný únik plynu. Nepoužívajte otvorený oheň a nefajčite. Svieťte len baterkou.

Dôsledne dbajte na hygienu, najmä na starostlivé a časté umývanie rúk pred jedením a pitím, pred a po použití WC. Na pitie používajte len zdravotne bezpečnú a spoľahlivo overenú vodu. Nikdy nekonzumujte potraviny, ktoré prišli do styku s povodňovou vodou, kalom a bahnom.

Článok pokračuje pod reklamou


Pri sanácií a likvidácii povodňových škôd dbajte na odporúčané pokyny orgánov verejného zdravotníctva.

Počas likvidačných prác treba používať ochranné prostriedky – najmä gumené rukavice, gumený plášť, pevnú nepremokavú obuv.Okamžite treba ošetriť, predovšetkým vydezinfikovať každé zranenie a odreniny, pri rozsiahlejšom zranení vyhľadať lekára.

Základné zásady vysúšania domu alebo bytu:

Zasiahnuté územie a objekty čo najskôr odvodnite. Odstráňte všetko bahno a nečistoty z povrchov mechanickým očistením a dôkladným umytím vodou. Podlahy, steny, nábytok, zasiahnuté zariadenie a povrchy vydezinfikujte dezinfekčným prostriedkom, ktorý je určený na tento účel, pričom vždy postupujte podľa návodu na použitie.

Skôr, než začnete s dezinfekciou, zoznámte sa dôkladne so spôsobom riedenia použitého dezinfekčného prostriedku a možnosťami jeho použitia. Po vykonanej dezinfekcii predmety, plochy a podlahy umyte čistou vodou. Dezinfikované zariadenia a predmety prichádzajúce do styku s potravinami nezabudnite opláchnuť pitnou vodou, rovnako napríklad aj hračky (zaplavené drevené náčinie, cumlíky a dojčenecké fľaše však radšej vyhoďte).

Urobte v miestnostiach prievan otvorením okien a dverí. Ak je to možné, použite ventilátory a teplovzdušné zdroje. Buďte však opatrní pri používaní benzínových teplovzdušných agregátov vo vnútri domu alebo bytu – môžete sa priotráviť splodinami (oxid uhoľnatý)!

Odstráňte akýkoľvek zvlhnutý interiérový materiál – tapety a všetko, čo samo odpadáva (napr. omietky na stenách). Znečistenú bielizeň namočte do dezinfekčného prostriedku určeného na daný účel, pričom vždy postupujte podľa návodu na použitie. Bielizeň po dezinfikovaní vyperte obvyklým spôsobom s použitím pracieho prášku. Cennejšie šatstvo, ktoré nie je vhodné dezinfikovať, vysušte, vykefujte a nechajte vyčistiť v profesionálnej čistiarni.

Zdroj: UVZ SR

Dôležité odkazy

Vďaka spolupráci ÚVZ SR a Slovenského hydrometeorologického ústavu nájdete kompletné odporúčania aj priamo na stránke SHMÚ pri meteorologických a hydrologických výstrahách.

Podrobné informácie k ochrane zdravia nájdete uverejnené na webe ÚVZ SR:
1. Základné hygienické požiadavky na ochranu zdravia po záplavách - pokyny pre verejnosť:
2. Povodne – riziko vzniku prenosných ochorení a zásady na predchádzanie ich vzniku.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross