No active "ca-sidebar-197687" sidebar

ZBOJSKÁ: O úplnom uzatvorení cesty stále rokujú, Tisovec trvá na rekonštrukcii obchádzky

14. novembra 2013 |  | | | | |

zosuv-pody-zbojskaAko bude vyriešená dopravná situácia na horskom priechode pri sedle Zbojská, kde sa počas rozširovania cesty zosunula pôda a kamene, stále nie je jednoznačné. V polovici budúceho týždňa v tomto úseku obmedzia dopravu nad 3,5 tony, o úplnom uzatvorení cesty sa však ešte rokuje. Pre Rimava.sk to potvrdila hovorkyňa Slovenskej správy ciest (SSC) Zuzana Hromcová. „Stále sme v rovine návrhov a rokovaní,“ povedala hovorkyňa a spomenula, že k uzatvoreniu cesty by mohlo dôjsť začiatkom budúceho roka.

Tisovská samospráva ale trvá na tom, aby bola najprv zrekonštruovaná obchádzková trasa. Ide o približne šesťkilometrový úsek lesnej cesty. Podľa slov primátora Tisovca Petra Mináča Lesy SR súhlasili s prenájmom za symbolické jedno euro do ukončenia rekonštrukcie, zmluva je podpísaná. Ako ďalej tisovský primátor pre Rimava.sk povedal, cesta by slúžila ako obchádzka nielen počas stavebných prác, ale aj v prípade, ak by na úseku došlo k nejakej havárii, pre ktorú by horský priechod musel ostať uzavretý. „Mala by význam aj do budúcnosti,“ zdôraznil Mináč. Zároveň spomenul, že vítajú aj návrh posilnenia železničných spojov počas rekonštrukcie. Ako hovorkyňa správy ciest začiatkom novembra uviedla, so železnicami rokujú o preprave cestujúcich, ktorí predtým cestovali autobusmi. Zároveň však poznamenala, že rekonštrukcia lesnej cesty je málo pravdepodobná.

Počas prác na rozširovaní cesty, ktoré patria medzi najnáročnejšie na Slovensku, sa v októbri zosunulo približne 150 kubíkov zeminy a kameňov. Doprava bola na niekoľko hodín odklonená a riadila ju polícia. Na stavbe podľa Hromcovej potom vykonávali iba nevyhnutné práce, samotná stavba bola však stopnutá.
S prácami na preklasifikovanej ceste začali pracovníci Slovenskej správy ciest v júli, premávka bola obmedzená a riadená semaformi. Rekonštrukcia cesty by podľa zmluvnej ceny mala stáť 16,644 mil. eur, vrátane dane z pridanej hodnoty. Stavebné práce na nevyhovujúcej ceste uskutoční združenie spoločností Doprastav, a.s. Bratislava a Stavby mostov Slovakia, a.s. Banská Bystrica. Investorom je Slovenská správa ciest, práce majú byť spolufinancované z peňazí Európskej únie cez Operačný program Doprava.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
ZBOJSKÁ: Po zosuve pôdy chcú vylúčiť dopravu nad 3,5 tony, robia len nevyhnutné práce
FOTO: Počas rozširovania cesty na Zbojskej pribudú v úseku dva mosty
FOTO: Začali rekonštruovať cestu Tisovec – Zbojská, najzložitejšiu akciu v okrese
Obnova cesty sedlo Zbojská – Tisovec má stáť 16,6 mil. eur
Cez horský priechod Zbojská majú kamióny prejazd zakázaný
Úprava cesty za Tisovcom má byť najzložitejšou akciou v okrese
Od Rimavskej Soboty do Brezna už po ceste I. triedy


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross