No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Drienčany by potrebovali ľudí, ktorí by mohli robiť turistických sprievodcov

DRIENČANY – Rozvoju cestovného ruchu v Drienčanoch a Mikroregióne Teplý Vrch by pomohli ľudia, ktorí by vedeli sprevádzať turistov a poskytnúť im výklad. Obec však takýchto ľudí nemá. Povedal to starosta Drienčan Peter Švoňava pri tohtotýždňovej prezentácii nových drevených rozprávkových sôch v dedine.

Chýba nám ľudská sila, pracovná kapacita v podobe vzdelaného človeka, ktorý by sa vedel vyjadrovať, načítal by si informácie o Dobšinskom, o kyjatickej kultúre, Maginhrade či ceste Márie Széchy. Myslím si, že tento región je v okrese i na Gemeri taký najbohatší, ale ešte neznámy. Potrebujeme to rozbehnúť a spropagovať,“ podotkol starosta.

Naštartovanie cestovného ruchu by podľa neho pomohlo regiónu i ekonomicky, keďže pri väčšine pamiatok a zaujímavostí nevyberajú vstupné a v obci ani parkovné. „Nemáme však dostatok kompetentných ľudí, ktorí by vedeli robiť sprievodcov, ako sa to robí v Dobšinskej ľadovej jaskyni, alebo inde po Slovensku, že máte sprievod s výkladom po náučnom chodníku,“ uviedol Švoňava.

Článok pokračuje pod reklamou



Obyvateľstvo v obci je podľa neho prestarnuté a občania v aktívnom veku sú všetci zamestnaní. Aj cez úrad práce máme zamestnaných len jednu pani a jedného pána na dve dediny. Takže to plátame, ako sa to dá,“ skonštatoval.

Napriek tomu sa v Drienčanoch snažia o rozvoj a každý rok v rámci možností pridávajú nejakú zaujímavosť. „Nie vždy za veľa peňazí, ale i za menej financií sa toho niekedy dá dosť spraviť. Možnosti sú však dosť obmedzené. Vízie do budúcnosti máme, len ich bude ťažšie presadiť, keďže to finančné možnosti nedovoľujú. Sme malá obec a máme málo príležitostí na čerpanie eurofondov. Veľké projekty nám málokedy prejdú,“ zakončil Švoňava.

Medzi hlavné turistické lákadlá Drienčan patrí fara Pavla Dobšinského, v ktorej je zriadené Múzeum slovenskej rozprávky. Zaujímavosťou je i evanjelický kostol, v ktorom Dobšinský ako miestny farár kázal 24 rokov, či samostatne stojaca zvonica. Priamo v areáli pri kostole je Dobšinský i pochovaný. Za areálom sa nachádza oddychové centrum pozostávajúce z rozprávkového labyrintu, altánku a kolkárne.

Najvýznamnejšou prírodnou zaujímavosťou v okolí Drienčan je neveľké, avšak významné krasové územie Drienčanský kras. Má rozlohu približne 1719 hektárov a jeho zaujímavosti návštevníkom približuje náučný chodník vybudovaný v roku 1989 a rozšírený v roku 2002.

Turisticky vyhľadávanou je i vodná nádrž Teplý Vrch v susedstve obce. Drienčany sú tiež miestom konania podujatia Dedina ožíva či súťaže v prednese rozprávok Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross