No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Festival Ruiny oživí zabudnuté príbehy Gemeru, netradičný koncert odohrajú v kaštieli

Ruiny sa po troch podujatiach presúvajú z Rimavskej Soboty a Lučenca na perifériu. Ďalší cyklus festivalu hudby a umenia na netradičných miestach sa uskutoční v malej gemerskej obci Širkovce. V poradí štvrté vydanie bude výnimočné silným prepojením miesta a na mieru vytvoreného audio-vizuálneho programu.

Pozostatky klasicistického kaštieľa spolu s anglickým prírodným parkom v Širkovciach budú otvorené pre verejnosť v sobotu, 23. júna. Medzinárodní umelci odprezentujú výsledky ich týždennej rezidencie v obci. Dramaturgia priblíži históriu miesta a rodiny Gömöryovcov, ktorá kaštieľ kedysi vlastnila.

„O mieste na ktorom sa nachádza Dávidova hviezda obkolesená hinduistickými svastikami sme sa dozvedeli pri rozhovore s riaditeľkou Gemersko-malohontského múzea Oľgou Bodorovou. Pomerne neznáme príbehy o Oliverovi a Margite nás inšpirovali k voľnému nadviazaniu na ich záujmy a aktivity v regióne,“ hovorí jeden z dramaturgov Štefan Szabó.

Gömöryovci sa približne pred sto rokmi presťahovali do ich vidieckeho sídla v Širkovciach z Budapešti. Cestovali po Európe i Ázii, aktívne sa venovali umeleckej tvorbe, prekladali knihy do maďarčiny a organizovali konferencie v panskom dome s veľkým parkom, v ktorom sa stretávali s ich priateľmi, intelektuálmi a umelcami z celej Európy. Kaštieľ sa stal jedným z regionálnych centier inteligencie a vzdelanosti na prelome 20-tych a 30-tych rokov 20. storočia na Gemeri.

„Týždennú rezidenciu strávia v Širkovciach piati medzinárodní umelci, počas ktorej budú pracovať na vlastných site-specific projektoch. K dispozícii im ponúkame neobmedzený vstup do objektu, historické materiály a rôzne hudobné i nehudobné nástroje. V dramaturgii nadväzujeme na aktivity a presvedčenia Gömöryovcov, zároveň sa snažíme jednorázovo obnoviť kultúrno-komunitné centrum, ktoré tam v minulosti existovalo,“ objasňuje dramaturg David Petráš.

Do Širkoviec prijal pozvanie francúzsky filmár Vincent Moon, mapujúci rituály, ceremónie a tradičnú hudbu rôznych kultúr z celého sveta. Vizuálne vstupy do objektu prinesú slovenskí sochári Michal Machciník a Peter Vrabeľ. Machciníkovo intermediálne dielo sa pohybuje na rozhraní sochy, objektu, konceptu a nových médií. Vrabeľ sa zaujíma o súčasné sochárske realizácie, ktoré stoja na hrane tradičného remesla a inštalácie.

Japonský saxofonista Haruhiko Okabe sa venuje improvizácii na pomedzí súčasnej vážnej hudby, free jazzu a tradičnej japonskej hudby gagaku. Lucie Vítková je skladateľka, improvizátorka a akordeonistka. Vo svojej tvorbe skúma vzťah medzi zvukom a pohybom, sociálno-politické aspekty hudby a umenia a ich prepojenie s každodenným životom.

„V rámci tvorby sprievodného programu spolupracujeme s OZ Gotická cesta, ktorí pre návštevníkov sprístupnia gotický kostol v Rybníku. Návšteva umelcov v regióne prinesie i spoluprácu vydavateľstva Mappa a skladateľky Lucii Vítkovej, výsledkom bude album nahratý v jednom z kostolíkov. Súčasťou festivalu bude návšteva múzea v Širkovciach a diskusie,“ približuje Michal Dováľ, dramaturg festivalu.

Hlavným partnerom podujatia je Fond na podporu umenia. Kapacita je opäť obmedzená, vstupenky v predpredaji za 8 eur na predpredaj.sk.

Viac informácií na: www.projektruiny.sk, www.facebook.com/projektruiny.

Zdroj: OZ Projekt Ruiny


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross