RIMAVSKÁ SOBOTA – Náučný chodník, ktorý je výsledkom spolupráce medzi mestom Rimavská Sobota a Štátnou ochranou prírody SR – Správou CHKO Cerová vrchovina, bol dnes slávnostne otvorený pre verejnosť.
Návštevníkom dokáže priblížiť turisticky zaujímavú lokalitu v blízkosti vodnej nádrže Kurinec a poukáže na prírodné a historické hodnoty územia. Dôležitým cieľom zriadenia náučného chodníka je usmerniť pohyb návštevníkov v Prírodnej rezervácii Kurinecká dubina, ktorá je chráneným územím s piatym stupňom ochrany.
Článok pokračuje pod reklamou
Ako pri svojom príhovore uviedol primátor mesta Jozef Šimko, náučný chodník prispieva nielen k posilneniu výchovno-vzdelávacieho aspektu ochrany prírody, ale aj zaujímavou formou približuje informácie v troch jazykoch o jedinečných prírodných historických hodnotách, ktorými sa môže pochváliť toto územie.
"Je tiež dôležitým impulzom k ďalšiemu rozvoju cestovného ruchu v okrese Rimavská Sobota a dopĺňa ponuku aktivít v našom regióne," uviedol primátor.
Celková dĺžka náučného chodníka je 4,55 kilometra, pre rodiny s menšími deťmi a seniorov je pripravená aj kratšia alternatíva, ktorá je dlhá približne 2,6 kilometra. Na desiatich stanovištiach sú osadené tabule a súčasťou chodníka je aj panoramatická vyhliadka na Klenovský vepor a Fabovu hoľu.
"Dovoľte, aby som poďakoval všetkým, ktorí prispeli k úspešnej realizácii tohto projektu a to najmä Štátnej ochrane Slovenskej republiky – Správe CHKO Cerová vrchovina, Technickým službám mesta R. Sobota, Gemersko-malohontskému múzeu, Róbertovi Piatrikovi, Petrovi Kaššákovi – odborníkovi na históriu vojenského letectva, značkárom z klubu Slovenských turistov v Rimavskej Sobote, ako aj všetkým dodávateľom služieb a prác a súčasným, ako aj bývalým pracovníkom Odboru rozvoja mesta R. Sobota, na čele s pani Murárikovou," poďakoval primátor.
Článok pokračuje pod reklamou
Dodal, že samosprávu potešila aj finančná podpora, vďaka ktorej mohol byť projekt zrealizovaný. "Skutočne nás potešilo, že realizáciu projektu finančne podporilo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, v rámci programu Podpora najmenej rozvinutých regiónov. Verím, že náučný chodník splní svoj účel a bude dlho prínosom pre ochranu prírody a rozvoj cestovného ruchu," doplnil.
Aj riaditeľka Správy CHKO Cerová vrchovina Eva Belanová, vyslovila svoju vďaku všetkým, ktorí na projekte spolupracovali. "Dovoľte aj mne, v mene Správy CHKO Cerová vrchovina, aby som vás tiež privítala na otvorení náučného chodníka Kurinecká dubina. Bola to dlhá príprava. Prvá vážnejšia myšlienka vznikla približne v roku 2022 pri príležitosti 70. výročia vyhlásenia Prírodnej rezervácie Kurinecká dubina, ktoré je najstaršie chránené územie v tomto regióne," uviedla
Ako ešte doplnila, pre turistov sú pripravené dve možnosti. Ak sa rozhodnete pre kratší variant, ten trvá približne 45 minút, no ak zvolíte prejdenie celej trasy, tak by ste si mali zo svojho času vyčleniť približne hodinu a pol, až dve hodiny.
NENECHAJTE SI UJSŤ