No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Jaskyne pod drobnohľadom. Malo silné zemetrasenie v Taliansku dopad na podzemnú krásu?

perex-jaskynaKrása našich jaskýň je vo svete nevídaná. Chodia sa na ňu pozerať nielen domáci, ale aj zahraniční turisti. Preto je dôležité neustále monitorovanie priestoru jaskýň, ktorý môže narušiť i pohyb zemskej kôry. S týmto pohybom ako aj stabilitou našich jaskýň sa v uplynulých dňoch dávalo do súvisu i nedávne silné zemetrasenie v Taliansku. To, či toto zemetrasenie mohlo mať vplyv aj na našu podzemnú krásu sa redakcia Rimava.sk opýtala speleológa Ľudovíta Gaála.

„Merania sa vykonávajú špeciálnymi prístrojmi, takzvanými dilatometrami. Pomocou nich sa merajú pohyby horninových blokov v jaskyniach,“ uviedol Gaál, podľa ktorého sa takéto merania vykonávajú s mesačnou pravidelnosťou. Na základe toho vedia speleológovia zistiť, či sú jaskyne bezpečné pre návštevníkov. Ako ďalej priblížil merania sa vykonávajú na celom Slovensku v jednotlivých jaskyniach. „Monitorujeme jaskyňu Driny na západe Slovenska, Ochtinskú aragonitovú jaskyňu neďaleko Rožňavy, Jaskyňu mŕtvych netopierov a ďalšie,“ spomenul speleológ, podľa ktorého sa merania vykonávajú hlavne okrajoch horských masívov, kde sú horninové bloky najviac aktívne.

Dilatometer

Dilatometer

Vďaka týmto prístrojom vedia zistiť porušenie horninového masívu. Podľa Gaála sa to prejavuje rôznymi puklinami či škárami. „Zvyknú sa tvoriť pukliny, kde sa zmestí dospelý človek,“ avizuje. Ako zároveň spomenul takéto trhliny sú však na malých úsekoch jaskýň, takže neohrozujú návštevníkov. „Väčšinou sú zaznamenané v neprístupných miestach jaskýň pre verejnosť, takže bezpečnosť je zaistená a návštevníci sa nemusia báť,“ ozrejmil speleológ.

 

Malo talianske zemetrasenie vplyv na slovenské jaskyne?

Zemská kôra je v neustálom pohybe, jeho následky, teda tektonické zlomy, podľa speleológa najlepšie vidieť v jaskyniach. Práve tento pohyb je potrebné v prípade zemetrasenia častejšie monitorovať. „Keď štátny vedecký ústav a geofyzici zaznamenali zemetrasenie v Liptovskej kotline, tak sme museli v Bystrianskej jaskyni častejšie odčítavať záznamy z dilatometra,“ hovorí Gaál. V prípade zemetrasenia v Taliansku to vška neplatí. Ako avizuje speleológ, silné zemetrasenie v Taliansku nemalo vplyv na narušenie či zničenie podzemnej krásy slovenských jaskýň. Ako ozrejmil, talianske zemetrasenie bolo iného pôvodu aké sa zvykne vyskytovať u nás. „Išlo o subdukciu, teda podsúvanie litosferických dosiek a tu u nás sa deje vertikálne zemetrasenie. To znamená, že kotliny klesajú a niektoré horské masívy stúpajú, zbiera sa napätie v zemskej kôre, a to sa uvoľňuje formou zemetrasenia,“ opísal.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross