No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Jasná „Vianočná hviezda“ má byť pozorovateľná voľným okom. Za súmraku a len jednu hodinu

19. decembra 2020 | |  | 
Autorom animácie je Peter Zimnikoval

Tesne pred Vianocami sa na nočnej oblohe objaví jasný objekt, ktorý bude pozorovateľný voľným okom. Podľa astronómov k nemu dôjde v pondelok 21. decembra. Považovaná je za „novovekú Betlehemskú hviezdu“. Okrem zimného slnovratu, kedy je najdlhšia noc a najkratší deň, sa budú prekrývať dve najväčšie planéty Slnečnej sústavy. Ako pre Rimava.sk uviedol riaditeľ hvezdárne v Rimavskej Sobote Pavol Rapavý,  za Betlehemskú hviezdu je považovaná aj takzvaná trojitá konjunkcia Jupitera a Saturna, ktorá nastala v roku 7 pred n. l. Vtedy sa v priebehu roka k sebe trikrát priblížili tieto planéty na vzdialenosť 1 stupeň. "Tí skôr narodení si môžu pamätať priblíženie týchto dvoch planét v roku 1961, no vtedy boli od seba o niečo ďalej, 14 uhlových minút," priblížil riaditeľ.

Betlehemská hviezda je znázorňovaná ako kométa nad jasličkami pri klaňaní troch kráľov, no táto tradícia je podľa riaditeľa len od roku 1304, keď Halleyovu kométu viditeľnú v roku 1301 namaľoval na fresku v Padove Giotto di Bondone.

Decembrové počasie je však vrtkavé, no ak nestihnete sa pozrieť na túto „Vianočnú hviezdu“ 21. decembra, keď budú planéty k sebe najbližšie nezúfajte. Riaditeľ avizuje, že v tesnej blízkosti ich uvidíte ešte aj v nasledujúcich dňoch, aj keď sa Jupiter posunie trošku vľavo. V posledný deň v roku budú planéty od seba na oblohe od seba vzdialené 1 stupeň, teda približne toľko ako „Betlehemská hviezda“, ktorá údajne zvestovala narodenie mesiáša v roku 7 pred n. l.

Článok pokračuje pod reklamou



"Planéty Jupiter a Saturn dostanú na svojich dráhach okolo Slnka do takej polohy, že pri pozorovaní voľným okom sa pre mnoho pozemšťanov budú javiť ako jeden jasný objekt na večernej oblohe," vysvetľujú v tlačovej správe zástupcovia Slovenskej astronomickej spoločnosti, Slovenského zväzu astronómov a Slovenskej ústrednej hvezdárni. Ako ďalej uvádzajú, tieto dve planéty neboli na oblohe tak blízko od roku 1623 a ďalšie takéto blízke stretnutie nastane až 15. marca 2080. Tú však uvidia len tí mladší pozorovatelia krás vesmíru.

"Veľmi zriedkavo sa stane, že počas konjunkcie sa dostanú na oblohe tak tesne, že pre pozorovateľa nevyzbrojeného ďalekohľadom sa budú javiť ako jeden objekt, prípadne dôjde k zákrytu jednej planéty druhou," pripomínajú. Konjunkcie Jupitera a Saturna nastávajú každých približne 20 rokov, často sa však odohrávajú neďaleko Slnka a väčšinou planéty delí vzdialenosť viac ako 1 stupeň. Už tento pondelok však rýchlejší orbitálny pohyb privedie planétu Jupiter do blízkosti pomalšie sa pohybujúceho Saturna.

„Ak chcete zistiť, ako blízko to je, počas jasnej noci vyhľadajte na oblohe Mizar, prostrednú hviezdu v oje Veľkého voza. Slabšia hviezda Alcor je vzdialená iba 11,8 oblúkových minút a schopnosť rozlíšiť tieto dve hviezdy voľným okom sa kedysi považovala za skúšku dobrého zraku. Jupiter a Saturn sa priblížia približne na polovicu tejto vzdialenosti,“ uviedol predseda Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV Rudolf Gális.

A na kedy si nastaviť pripomienku, aby ste to nezmeškali?

Možnosť pozorovania je obmedzená asi na jednu hodinu – od konca miestneho občianskeho súmraku do západu planét. Okolo 17. hodiny bude ich výška nad obzorom 8 stupňov, o pol hodiny neskôr však už len 5 stupňov. Dvojicu planét nájdeme večer na juhozápadnej oblohe. „Je však potrebné ich vyhľadať na tmavnúcej oblohe čo najskôr, pretože zapadajú už krátko po 18 hodine,“ zdôraznil Jaroslav Merc z Prírodovedeckej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach a dodal: “Pre pozorovanie budú vhodné najmä vyvýšené miesta s dobrým výhľadom na juhozápad.“

„V zornom poli ďalekohľadu ich uvidíte naraz aj pri použití pomerne veľkého zväčšenia. Bude tak možné súčasne obdivovať planétu Jupiter, okolo ktorej obiehajú Galileiho mesiace, a Saturn ovenčený majestátnym prstencom,“ uviedol Tomáš Dobrovodský, predseda Slovenského zväzu astronómov. Takýto pohľad sa pozorovateľom naskytne nielen 21. decembra 2020. Spoločne bude možné planéty v zornom poli ďalekohľadov vidieť aj týždeň po najtesnejšom priblížení.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Pavol Rapavý, Hvezdáreň z Rimavskej Sobote


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross