No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Kelstký meč, ktorý našli v Drni, má viac ako dvetisíc rokov

5. marca 2012 |  | 

Železný meč, ktorý pred päťdesiatimi rokmi našli pri ťažbe piesku v obci Drňa, zaraďujú archeológovia do 2. storočia pred Kristom. Unikátny nález predstavuje Gemersko-malohonstké múzeum ako predmet mesiaca marec.

Ako pre Rimava.sk uviedol archeológ Alexander Botoš, v roku 1962, pri ťažbe piesku v obci Drňa, v polohe Birinyi part, bolo porušené keltské pohrebisko so žiarovým pochovávaním. Pri ťažbe piesku bol okrem iných nálezov objavený aj nález keltského železného meča vložený do železnej pošvy. Železná pošva meča je bohato zdobená tepanou a rytou výzdobou, ktorú tvoria geometrické, rastlinné, ako aj zoomorfné motívy (vtáčie motívy).
"Kelti boli v staroveku známi svojou divosťou, húževnatosťou a bojovnosťou. Podľa antických autorov ženy bojovali rovnako statočne ako muži. Typická zbroj keltských bojovníkov pozostávala z meča, z kopije a štítu," priblížil Botoš. Podľa jeho slov sa v priebehu 3. a 2. storočia pred Kr. u Keltov vytvoril osobitý výtvarný prejav, ktorý sa uplatňoval predovšetkým na pošvách mečov, čím sa v Karpatskej kotline vytvorila tzv. „skupina krásnych uhorských mečov“. Tieto meče sú charakteristické predovšetkým rytou, tepanou a plastickou výzdobou, ktorú tvoria zvieracie motívy predstavujúce rôzne druhy bájnych zvierat, ako sú napr. draky. Takéto meče sa stali symbolom spoločenského postavenia, vlastnili ich len vodcovské osobnosti keltského sveta. Keltské meče dosahovali dĺžku zhruba 80 cm, nosili sa v pošve zavesené na koženom alebo bronzovom opasku.

Meč s pošvou z Drne je jedným z najlepšie zachovaných predstaviteľov tejto skupiny mečov a je chronologicky zaradený do 2 storočia pred Kr. Kelti na území Gemera – Malohontu v období 3. – 2. storočia pred Kr. vytvorili pomerne významnú enklávu. Pohrebisko v Drni sa zaraďuje medzi najvýznamnejšie keltské pohrebiská v Karpatskej kotline, na ktorom boli žiarovým spôsobom pochovaní aj vrcholní predstavitelia keltskej moci.

Zdroj: Alexander Botoš, GMM R. Sobota

Súvisiace články
V múzeu majú sošky, ktoré vyrezal Mór Jókai, ako sa sem dostali, ostáva tajomstvom
MÚZEUM: Zreštaurovali obraz z prelomu 17. a 18. storočia, ukážu ho verejnosti
V zbierkach múzea sú aj medovníkové formy z 19. storočia, vystavia ich v decembri
Časti hlineného podstavca z Čerenčian sú ojedinelým archeologickým nálezom
Múzeum predstaví viac ako 150 ročný tanečný poradovník
Múzeum návštevníkom predstaví župnú zástavu

.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross