Konvergencie, taký je názov nielen festivalu vážnej hudby, ale aj tvorivého pobytu pre deti so špeciálnymi potrebami, ktorý sa už štrnásť rokov koná v regióne Rimavskej Soboty. Termín vyšiel na slnečné jesenné dni, 17. – 20. októbra, miesto zostalo nezmenené, prekrásna príroda rekreačného strediska Kokava – Línia. Organizátorom pobytu je Občianske združenie Oxymoron, ktoré sa venuje podpore začínajúcich mladých umelcov, organizovaniu tvorivých dielní, podpore kultúry v regióne, kultúrnych podujatí národnostných menšín i znevýhodnených skupín.
„Samozrejme všetko realizujeme vďaka finančnej podpore z rôznych zdrojov, najmä Fondu na podporu umenia, Ministerstva kultúry SR, Banskobystrickému kraju a tiež mestu Rimavská Sobota,“ priblížila Regina Špitálová, ktorá je predsedníčkou združenia a zároveň autorkou projektu. Podľa jej slov je to najvďačnejšie podujatie, ktoré organizuje a to ich nie je málo, nakoľko pracuje v oblasti kultúry. „Neviem to vysvetliť, všetky podujatia robím s láskou, ale tieto deti a spoločne strávený čas s nimi, vždy umocnia vo mne radosť zo života a naplnia ma skvelým pocitom, že sme si všetci vzájomne odovzdali kopec úsmevov, lásky a tolerancie“. Tento ročník Konvergencií bol opäť výnimočný. „Možno preto, že som ho už neplánovala robiť, pretože časovo nestíham, ale všetci účastníci, deti, pedagógovia, lektori ma presvedčili, že je to skvelé podujatie a dokonca vymysleli tému, ktorou sa nakoniec stala Alica v krajine zázrakov. A tak som sa hneď po návrate pustila do písania projektu, ktorý bol úspešný a vďaka ktorému sme sa opäť mohli aj v tomto roku stretnúť na našich Konvergenciách.“ Ku vydarenému podujatiu určite prispelo krásne počasie, výborne zvolená téma i všetci účastníci.
„Inšpirovali sme sa trochu bláznivým snovým príbehom Alice, ktorá sa vďaka svojej predstavivosti dostala do zázračnej krajiny, plnej čudných postáv a tak sa aj naša fantázia rozbehla na plné obrátky a spolu s lektormi sme vymýšľali čo deťom ponúkneme,“ opísala prípravy Špitálová. Pobytu sa zúčastnilo 50 detí zo špeciálnych škôl z Hnúšte a Klenovca, z detských domovov v Rimavskej Sobote, Poltári, Hnúšti i Tisovci a z Reedukačného centra v Čerenčanoch. Sprevádzalo ich 9 pedagógov a vychovávateľov, 6 lektorov a 6 dobrovoľníkov. „Boli sme tam ako jedna veľká rodina, každý vedel čo a kedy má robiť. Každú chvíľu sme mali vyplnenú nejakou činnosťou, pritom nič nebolo násilné, naopak počas celého dňa panovala dobrá nálada.“ V programe podujatia nechýbali tvorivé dielne, prechádzky v prírode, jazdenie na koni, spoločné sledovanie filmového príbehu Alica za zrkadlom, interaktívne predstavenie so súťažami v podaní Divadla zo šuflíka, či každovečerná zábava.
V tvorivých dielňach si deti vyrobili zajaca, hodinky, kartónové postavičky z príbehu – Alice, Klobúčnikov, Biele i Červené kráľovné, karty, krásne vyzdobené klobúky, maľovali na tričká, vytvorili si čelenky, či kravaty, cvičili na fit loptách a tancovali. Novinkou boli intuitívne hry, ktoré viedol Peter Živý, odborník na intuitívnu pedagogiku. „Deti krásne reagovali, tešili sa z nových skúseností, zo spoločne prežívaného času v komunite, učili sa spoľahnúť jeden na druhého, aj to ako funguje celok, všetko prostredníctvom pohybu a hier.“ Spontánne bolo aj spievanie, akási hudobná dielňa, ktorú viedol Attila Szajko, vychovávateľ z Reedukačného centra a skvelý hudobník. Priniesol na Kokavu klávesy aj gitaru a hlavne temperament a pozitívnu energiu, ktorá deti priťahovala, neustále sa okolo neho sústreďovali a vyspevovali.
Posledný večer s názvom „Alica je v každom z nás“ dal možnosť vyniknúť ich jedinečnosti. Bol to krásny program ich prezentácie. „Dali sme im pocítiť, že sú výnimoční, povzbudzovali sme ich v činnostiach, ktoré im išli najlepšie, tento rok dominoval spev. Mnohí pochádzajú z podnetovo chudobného zázemia, kde ich málokedy niekto pochváli. Dôležité však bolo, že boli neskutočne prajní a povzbudzovali sa navzájom. Na záver sme si všetci spolu zaspievali pesničku o zázračnej krajine, ktorú spolu nacvičili v hudobnej dielni. Krásne dni sme prežili hlavne vďaka Ministerstvu kultúry SR, ktoré naše podujatie finančne podporilo v rámci podpory znevýhodnených skupín, za čo im nesmierne ďakujeme. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník.
Zdroj a Foto: Regina Špitálová