No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Konvergencie opäť plné nielen spevu, tanca či umenia. Tentoraz aj krajiny zázrakov

Konvergencie, taký je názov nielen festivalu vážnej hudby, ale aj tvorivého pobytu pre deti so špeciálnymi potrebami, ktorý sa už štrnásť rokov koná v regióne Rimavskej Soboty. Termín vyšiel na slnečné jesenné dni, 17. – 20. októbra, miesto zostalo nezmenené, prekrásna príroda rekreačného strediska Kokava – Línia. Organizátorom pobytu je Občianske združenie Oxymoron, ktoré sa venuje podpore začínajúcich mladých umelcov, organizovaniu tvorivých dielní, podpore kultúry v regióne, kultúrnych podujatí národnostných menšín i znevýhodnených skupín.

„Samozrejme všetko realizujeme vďaka finančnej podpore z rôznych zdrojov, najmä Fondu na podporu umenia, Ministerstva kultúry SR, Banskobystrickému kraju a tiež mestu Rimavská Sobota,“ priblížila Regina Špitálová, ktorá je predsedníčkou združenia a zároveň autorkou projektu. Podľa jej slov je to najvďačnejšie podujatie, ktoré organizuje a to ich nie je málo, nakoľko pracuje v oblasti kultúry. „Neviem to vysvetliť, všetky podujatia robím s láskou, ale tieto deti a spoločne strávený čas s nimi, vždy umocnia vo mne radosť zo života a naplnia ma skvelým pocitom, že sme si všetci vzájomne odovzdali kopec úsmevov, lásky a tolerancie“. Tento ročník Konvergencií bol opäť výnimočný. „Možno preto, že som ho už neplánovala robiť, pretože časovo nestíham, ale všetci účastníci, deti, pedagógovia, lektori ma presvedčili, že je to skvelé podujatie a dokonca vymysleli tému, ktorou sa nakoniec stala Alica v krajine zázrakov. A tak som sa hneď po návrate pustila do písania projektu, ktorý bol úspešný a vďaka ktorému sme sa opäť mohli aj v tomto roku stretnúť na našich Konvergenciách.“ Ku vydarenému podujatiu určite prispelo krásne počasie, výborne zvolená téma i všetci účastníci.

„Inšpirovali sme sa trochu bláznivým snovým príbehom Alice, ktorá sa vďaka svojej predstavivosti dostala do zázračnej krajiny, plnej čudných postáv a tak sa aj naša fantázia rozbehla na plné obrátky a spolu s lektormi sme vymýšľali čo deťom ponúkneme,“ opísala prípravy Špitálová. Pobytu sa zúčastnilo 50 detí zo špeciálnych škôl z Hnúšte a Klenovca, z detských domovov v Rimavskej Sobote, Poltári, Hnúšti i Tisovci a z Reedukačného centra v Čerenčanoch. Sprevádzalo ich 9 pedagógov a vychovávateľov, 6 lektorov a 6 dobrovoľníkov. „Boli sme tam ako jedna veľká rodina, každý vedel čo a kedy má robiť. Každú chvíľu sme mali vyplnenú nejakou činnosťou, pritom nič nebolo násilné, naopak počas celého dňa panovala dobrá nálada.“ V programe podujatia nechýbali tvorivé dielne, prechádzky v prírode, jazdenie na koni, spoločné sledovanie filmového príbehu Alica za zrkadlom, interaktívne predstavenie so súťažami v podaní Divadla zo šuflíka, či každovečerná zábava.

V tvorivých dielňach si deti vyrobili zajaca, hodinky, kartónové postavičky z príbehu – Alice, Klobúčnikov, Biele i Červené kráľovné, karty, krásne vyzdobené klobúky, maľovali na tričká, vytvorili si čelenky, či kravaty, cvičili na fit loptách a tancovali. Novinkou boli intuitívne hry, ktoré viedol Peter Živý, odborník na intuitívnu pedagogiku. „Deti krásne reagovali, tešili sa z nových skúseností, zo spoločne prežívaného času v komunite, učili sa spoľahnúť jeden na druhého, aj to ako funguje celok, všetko prostredníctvom pohybu a hier.“ Spontánne bolo aj spievanie, akási hudobná dielňa, ktorú viedol Attila Szajko, vychovávateľ z Reedukačného centra a skvelý hudobník. Priniesol na Kokavu klávesy aj gitaru a hlavne temperament a pozitívnu energiu, ktorá deti priťahovala, neustále sa okolo neho sústreďovali a vyspevovali.

Posledný večer s názvom „Alica je v každom z nás“ dal možnosť vyniknúť ich jedinečnosti. Bol to krásny program ich prezentácie. „Dali sme im pocítiť, že sú výnimoční, povzbudzovali sme ich v činnostiach, ktoré im išli najlepšie, tento rok dominoval spev. Mnohí pochádzajú z podnetovo chudobného zázemia, kde ich málokedy niekto pochváli. Dôležité však bolo, že boli neskutočne prajní a povzbudzovali sa navzájom. Na záver sme si všetci spolu zaspievali pesničku o zázračnej krajine, ktorú spolu nacvičili v hudobnej dielni. Krásne dni sme prežili hlavne vďaka Ministerstvu kultúry SR, ktoré naše podujatie finančne podporilo v rámci podpory znevýhodnených skupín, za čo im nesmierne ďakujeme. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník.

Zdroj a Foto: Regina Špitálová


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross