No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Minister nesplnil sľub. Špecializovaná nemocnica v Číži stále nemá zmluvu s najväčšou poisťovňou

Foto: Rimava.sk

ČÍŽ - Špecializovaná nemocnica FBLR sv. Michala v Číži stále nemá uzavretú zmluvu so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP). Klienti najväčšej poisťovne tak, s výnimkou samoplatcov, nemajú možnosť využiť služby tohto zariadenia.

Vedenie nemocnice preto na pondelkovej (26. 9.) tlačovej konferencii vyzvalo VšZP, aby postoj prehodnotila a dala svojim klientom možnosť využiť ich služby.

"Tlačovú konferenciu sme zorganizovali z dôvodu bezmocnosti. Ročné prosenie u všetkých možných štátnych predstaviteľov, ktorí majú aký taký dosah na VšZP, žiaľ, bolo zbytočné. Preto sme sa rozhodli spojiť s Banskobystrickým samosprávnym krajom (BBSK) a starostom Číža, aby tlak smeroval z regiónu. Denne sa boríme s množstvom žiadostí, ktorým nevieme vyhovieť len preto, že väčšina pacientov patrí pod VšZP," ozrejmil riaditeľ špecializovanej nemocnice Michal Fajin.

Článok pokračuje pod reklamou.


Ten sa odvolával na slová ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, ktorý pri otvorení nemocnice ohlásil, že v tejto súvislosti bude hovoriť s generálnym riaditeľom VšZP. Za rok sa však nič nezmenilo a snahy zdravotníckeho zariadenia narazili na zamietavé odpovede. Tie boli odôvodnené nedostatočným materiálnym a personálnym zabezpečením.

Podľa riaditeľa je však takéto stanovisko zavádzajúce.

"My sme im dodali presný rozpis úväzkov lekárov, fyzioterapeutov a zdravotných sestier. Podali sme sťažnosť voči kontrole vykonanej v máji tohto roku. Bohužiaľ, dodnes sme nedostali odpoveď."

Župa sa snaží pomôcť

Nemocnica v Číži tak poskytuje starostlivosť len klientom súkromných zdravotných poisťovní. Ľudia poistení vo VšZP si liečbu musia hradiť z vlastnej peňaženky. To si však nemôže dovoliť každý.

Napríklad starostlivosť o pacienta po náhlej mozgovej príhode s využitím prírodného liečebného zdroja na jeden deň vyjde na zhruba 125 eur.

"Doteraz sme vyliečili 110 pacientov po náhlej cievnej mozgovej príhode, z toho sedemnásti boli pacienti VšZP a liečbu si uhradili ako samoplatcovia," dodal Fajin.

Nemocnici sa snaží pomôcť aj župa. Tá už dlhšie upozorňuje na diery v zdravotníckom systéme.

"Minulý rok sme s primátormi a lekárskymi odborármi spísali memorandum, v ktorom sme požadovali zmenu konkrétnych bodov. Napríklad reformu ambulantného sektora, vytvorenie nového katalógu výkonov jednotlivých zariadení alebo zadefinovanie dostupnosti zdravotnej starostlivosti na okres a nie na kraj, aby poisťovňa nemohla povedať, že ak máme lekárov v Bystrici, tak v Tornali ich už mať nemusíme," poznamenal vicežupan Ondrej Lunter.

"Aktuálny prípad nemocnici v Číži je príkladom zlyhávania tohto systému, keďže ani sám minister, ktorý dal sľub, to nedokáže presadiť," doplnil.

Čím skôr začnú s liečbou, tým viac pomôžu

Špecializovanú nemocnicu FBLR sv. Michala v Číži otvorili vlani v septembri. Za rok zaznamenali vysoký záujem o rehabilitačnú liečbu. Ako vysvetlila primárka Eva Hazuchová, čím skôr sa začne s rehabilitáciou, tým viac sa minimalizuje vznik ďalších poškodení.

"Prijímame pacientov z nemocníc už od siedmeho dňa po ataku, respektíve do 30 dní. Vtedy im vieme pomôcť najviac. Prichádzajú k nám aj pacienti do 90 dní z domáceho prostredia, no v tomto prípade je to o niečo horšie," vysvetlila primárka.

Článok pokračuje pod reklamou.


Ľudia po absolvovaní ústavnej liečby v nemocničnej časti môžu do roka absolvovať aj kúpeľnú liečbu. Spolu to tvorí 70 liečebných dní počas prvého roka po ataku.

"Potom môžu prísť na ústavnú kúpeľnú liečbu aj po dvoch rokoch. S pacientmi sme v kontakte aj po ukončení hospitalizácie, aby sme im ukázali, ako ďalej postupovať a aby zaznamenali progres aj v domácom prostredí," zakončila Hazuchová.

Redakcia Rimava.sk o stanovisko požiadala ministerstvo zdravotníctva aj Všeobecnú zdravotnú poisťovňu.


Reakcia VšZP: "Pre tento typ liečby existuje štandardný diagnosticko-terapeutický postup, ktorý, okrem iného, definuje aj personálne a materiálne vybavenie. Špecializovaná nemocnica sv. Michala Číž s VšZP momentálne nemá uzavretú zmluvu, nakoľko podľa vykonanej kontroly nespĺňa materiálne a personálne vybavenie nevyhnutné pre poskytovanie starostlivosti o pacientov (ošetrovateľskej a rehabilitačnej 24/7), ktorí potrebujú rehabilitovať v špecializovanej nemocnici.

Správna liečba a následná rehabilitácia pacientov po cievnej mozgovej príhode môže minimalizovať jej následky a vrátiť pacienta do normálneho života. Cieľom VšZP je preto zabezpečiť komplexnú a kvalitnú rehabilitačnú zdravotnú starostlivosť pre pacientov, k čomu je nevyhnutné vysoko odborné materiálne aj personálne vybavenie. Aj z toho dôvodu dôkladne posudzujeme a vyhodnocujeme každú žiadosť o zazmluvnenie zdravotnej starostlivosti pre túto skupinu poistencov.

Nemocnica sv. Michala poisťovni nepredložila ani rehabilitačné plány v požadovanom rozsahu a detaile (ktoré požaduje od zariadení s obdobným zameraním), na základe ktorých by deklarovala, že poistencom VšZP bude poskytovaná starostlivosť na adekvátnej úrovni.

Z podkladov ktoré nám zariadenie poslalo vyplýva, že dokáže zabezpečiť starostlivosť o pacientov, ktorí spĺňajú indikáciu na kúpeľné liečbu, nie na intenzívnu rehabilitáciu v špecializovanom zariadení.

Navyše, v danom regióne neevidujeme dlhé čakacie doby na rehabilitáciu v ústavných zdravotníckych zariadeniach, ani dopyt po tomto zariadení, o čom svedčí aj nízky záujem o kúpeľnú liečbu v tomto zariadení.

Všeobecná zdravotná poisťovňa má už dnes najväčší počet zazmluvnených rehabilitačných lôžok pre poistencov po cievnej mozgovej príhode a je pripravená urobiť všetko pre to, aby sa ich počet postupne zvyšoval, a to nielen v západnej časti krajiny. V súčasnosti VšZP na východnom Slovensku komunikuje so zariadeniami, ktoré spĺňajú materiálne a personálne vybavenie a poskytujú aj ďalšiu komplexnú zdravotnú starostlivosť, ktorá je potrebná najmä pri zhoršení zdravotného stavu týchto pacientov."


Reakcia Ministerstva zdravotníctva SR: "Pre tento typ rehabilitačnej liečby existuje diagnosticko-terapeutický postup. Ten zároveň definuje aj materiálne a personálne vybavenie, ktoré musí poskytovateľ zdravotnej starostlivosti splniť. Podľa informácií z Všeobecnej zdravotnej poisťovne nemá táto nemocnica s poisťovňou uzatvorenú zmluvu, nakoľko podľa vykonanej kontroly nespĺňa materiálne a personálne vybavenie nevyhnutné pre poskytovanie starostlivosti o pacientov, ktorí potrebujú rehabilitovať v špecializovanej nemocnici.

Ministerstvo zdravotníctva SR nevstupuje do zmluvných vzťahov medzi zdravotnými poisťovňami a poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti."


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross