No active "ca-sidebar-197687" sidebar

MOJÍN: Deti spoznávajú prírodu v „hladkacej“ záhrade aj na rozprávkovej lúke

1. mája 2012 |  | 

Spoznávanie prírody hravou formou je hlavným cieľom environmentálneho programu, ktorý pripravili na Mojíne pri Rimavskej Sobote pre deti zo základných aj materských škôl. Prvou škôlkou, ktorá sa ho zúčastnila, bola MŠ Rybárska z Rimavskej Soboty, približne 60 predškolákov si podľa slov riaditeľky Judity Makšiovej odnášalo mnoho zážitkov, dojmov a nových vedomostí.

Ako pre Rimava.sk uviedla Silvia Kanátová z občianskeho združenia Príroda pre deti, na návštevníkov čaká niekoľko stanovíšť. V „hladkacej“ záhrade majú deti možnosť priameho kontaktu s holandskými minikozičkami, ovcami, zajacmi, ktoré môžu nakŕmiť, pohladkať. „Potom pokračujú oboznamovaním sa s rôznymi druhmi vajíčok-máme bohatú zbierku vajíčok rôznych druhoch vtáctva, zbierku chrobákov, herbár listov a rastlín,“ priblížila Kanátová. Ďalšie stanovište je podľa jej slov zamerané na poľnohospodárstvo v minulosti. „Tu máme pracovné nástroje, ktoré v minulosti slúžili na obrábanie pôdy ako pluh ťahaný koňmi alebo volmi, brány, najstarší pracovný nástroj – motyku, kosu na kosenie trávy a mnoho iných zaujímavostí,“ hovorí Kanátová. Deti sa dozvedia aj o tom, ako sa majú správať v lese, aké zvieratá v ňom žijú, naučia sa rozpoznávať druhy dreva, čo sú to letokruhy. „Aby si vedeli predstaviť ako sa ťažilo drevo v minulosti ale aj to, ako sa ťaží dnes, máme zbierku píl na ručné pílenie dreva, kde im názorne predvedieme aké pracné bolo pílenie dreva v minulosti a ako sa píli v dnešnej modernej dobe,“ približuje autorka environmentálneho programu.

Ďalšie stanovište je venované poľovníctvu, lesník deťom vysvetlí, aké lesné zvieratá žijú v našej lokalite, čo sú to zhody, aký je rozdiel medzi jeleňom a srncom, ako sa treba starať o zvieratá v zime. V posede pre poľovníkov môžu pozorovať okolitú prírodu ďalekohľadom.

„Všetky deti zapájame priamo do aktivít, ktoré prebiehajú hravou formou. V tvorivých dielňach si vyrábajú rôzne druhy zvieratiek, kvietkov, kreslia, lepia, využívame prírodné materiály, ktoré deti nazbierajú počas prechádzky alebo kreslia to, čo sa im najviac u nás páčilo,“ vysvetľuje Kanátová.

Na Mojíne majú aj "rozprávkovú lúku",  kde si malí návštevníci pri súťažiach precvičia rýchlosť, presnosť, rozpoznávanie vecí podľa hmatu. Všetky skupiny sa vystriedajú pri všetkých aktivitách a potom si spoločne  oddýchnu pri sokoliarskom predstavení, kde sokoliari predvedú letové schopnosti dravých vtákov. Deti si vyskúšajú prílety s kaňúrom okruhlochvostým a pohladkajú výra skalného, aby zistili, aké má jemné perie. „V dnešnej pretechnizovanej a modernej dobe chceme deťom ponúknuť kúsok krásnej prírody, naučiť ich vážiť si ju a chrániť,“ hovorí Kanátová.

Ako pre Rimava.sk povedala riaditeľka MŠ Rybárska Judita Makšiová, na Mojíne sa deťom veľmi páčilo. „Výletu predchádzala návšteva sokoliarov s ukážkou v priestoroch materskej školy v rámci slávnostného otvorenia environmentálnej učebne začiatkom apríla,“ spomenula Makšiová, ktorá ocenila zážitkové učenie a program, ktorý deti učí o prírode priamo v prírode.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross