No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Múzeum počas prázdnin nezívalo prázdnotou, bohatý program zažili desiatky návštevníkov

Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote nezívalo počas uplynulých jarných prázdnin prázdnotou. Jeho bohatý a pestrý program si prišli užiť prázdninujúce deti spolu s rodičmi i starými rodičmi. Až sa návštevnosť v priebehu piatich dní vyšplhala na číslo 150, z toho 99 detí a 51 dospelých. Ako ďalej Rimava.sk informovala Elena Lindisová kultúrno-výchovná referentka múzea, návštevníci si mohli vybrať z niekoľkých pripravených alternatív.

„Mohla to byť klasická prehliadka múzejných priestorov alebo rôzne zaujímavé aktivity v rámci troch aktuálnych výstav,“ priblížila Lindisová. Podľa jej slov jednoznačne najpútavejšou výstavou minulého týždňa bola výstava „Dieťa a jeho svet“, ktorá je zameraná na obraz detského sveta, ktorý bol v minulosti diametrálne odlišný od života dnešných detí. Ovplyvňovali ho vtedajšie rodinné a spoločenské podmienky, sociálna situácia a v neposlednom rade sled praktizovaných poverových predstáv. „Priestor výstavy je bohatý na detské hračky, odev i detský nábytok. K výstave múzeum pripravilo zaujímavý kvíz úzko spojený s textovou časťou výstavy a hravé obrázky, ktoré deti dopĺňali a maľovali,“ ozrejmila a dodala, že s vybranými hračkami sa mohli deti aj zahrať. Ako doplnila, aktivity k výstave boli návštevníkmi využité spolu 18-krát, čo je v rámci piatich dní viac ako potešujúce. Výstava potrvá ešte do konca apríla, počas ktorej si návštevníci užijú nielen prehliadku, ale aj na aktivity, ktoré doteraz zaujali takmer každého návštevníka.

So životom na piatich druhoch stromov – dub, vŕba, jabloň, lipa a jedľa, sa deti zoznamovali na výstave „Žijem na strome a je mi dobre“. Prostredníctvom rôznych hravých prvkov, ktoré výstava ponúka, spoznávali rôzne druhy vtákov, cicavcov, hmyzu i rastlín a húb. Svojím prírodovedným zameraním bola podľa referentky aj táto výstava hojne navštevovaná.

Na tretej výstave s názvom „Barnabás Holló (1865 – 1917). Sochár z Gemera-Malohontu“ sa návštevníci mohli zabaviť formou netradičného pracovného listu a vybrať sa po stopách života a tvorby tohto málo známeho, ale významného regionálneho sochára. „Pracovný list v spojení so špecifickým obsahom výstavy je určený pre starších žiakov a študentov a vhodný skôr pre skupiny a tak v rámci prázdnin táto aktivita nebola využívaná,“ podotkla Lindisová.

Návštevníkov zaujala podľa jej slov aj pestrá stála expozícia, hlavne jej prírodovedná časť, kde stretli nosorožca, vypočuli si zvuky zvierat a spoznávali nielen súčasnú zvieraciu ríšu tohto regiónu, ale aj tú, ktorá tu bola pred tromi miliónmi rokov. Nemenej zaujímavou bola i múmia egyptskej ženy, rytierske brnenie či historický bicykel.

Múzeum má čo ponúknuť aj počas mesiaca knihy

Okrem prebiehajúcej výstavy „Dieťa a jeho svet“, ktorej súčasťou sú rôzne sprievodné hravé aktivity bude novinkou výstava výtvarníka Rolanda Neupauera „Nesúvislosti“ a výstava „Vesmír očami detí“. Pozrieť si však môžete aj výstavu „Malenkij robot“ (1945 - 1949). V zajatí sovietskych lágrov, ktorá prezentuje výsledky výskumu Vladimíra Lehotaiho z Uzovskej Panice. Prostredníctvom výstavy získate informácie o živote v lágroch a o osobných príbehoch niektorých účastníkov z obcí a miest regiónu. Ako ďalej uviedla Martina Oštrom Mareková, PR-referentka múzea, predmetom mesiaca marec bude preparát vtáka chochláča severského. V rámci Týždňa slovenských knižníc sa uskutoční beseda s archeológom múzea Alexandrom Botošom, autorom knihy „Rimavská Sobota vo svetle archeológie a archeologických nálezov“.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross