No active "ca-sidebar-197687" sidebar

NDS vyhlásila súťaž na zhotoviteľa úseku R2 Kriváň – Mýtna

Národná diaľničná spoločnosť vyhlásila verejné obstarávanie na zhotoviteľa úseku rýchlostnej cesty R2 Kriváň – Mýtna. Ide o historicky prvú verejnú súťaž, ktorá sa bude vyhodnocovať multikriteriálne. „Ukončenie vyhodnotenia a podpísanie zmluvy so zhotoviteľom predpokladáme v prvom štvrťroku 2019, a následne aj začiatok výstavby,“ uviedla Zuzana Teplická z Národnej dialničnej spoločnosti. Predpokladaná hodnota zákazky predstavuje viac ako 234 mil. eur bez DPH. Ako ďalej priblížila, motoristi po dostavbe úsekov R2 Kriváň – Mýtna a R2 Mýtna – Lovinobaňa, ktorý sa aktuálne obstaráva, získajú viac ako 40 km súvislej rýchlostnej cesty v smere od Zvolena po Lučenec.

Podľa Teplickej začiatok trasy rýchlostnej cesty R2 Kriváň – Mýtna nadväzuje na predchádzajúci úsek R2 Pstruša – Kriváň v dočasne upravenej mimoúrovňovej križovatke Kriváň. Koniec úseku sa pred obcou Mýtna napojí na nasledujúci, tendrovaný úsek R2 Mýtna - Lovinobaňa, Tomášovce. „Ide o technicky náročný úsek, ktorého súčasťou bude približne 5 km dlhá mostná estakáda v údolí Krivánskeho potoka. Táto estakáda je situovaná vo výške 15 - 45 metrov ponad trasu cesty I/16, v tesnej blízkosti vysokého napätia a existujúcej zástavby,“ ozrejmila a dodala, že dĺžka úseku je 9,1 km.

Jediným kritériom pri hodnotení súťaží doteraz bola najnižšia cena. V novo navrhovanej metodike sa pri súťažiach na stavebné práce budú posudzovať štyri kritériá a to cena, kvalita tímu odborníkov (podľa konkrétnej stavby – hlavný stavbyvedúci, hlavný inžinier stavby, cestár, mostár, geológ, tunelár), náklady na prevádzku a environmentálne hľadisko. Ako ďalej podotkla, pri ďalších stavbách budú dopĺňané aj iné kritériá podľa potrieb jednotlivých konkrétnych stavieb.

„Národná diaľničná spoločnosť si od nového systému vyhodnocovania ponúk sľubuje rýchlejšie a vysoko transparentné vysúťaženie zhotoviteľov a predovšetkým efektívnejšiu a kvalitnejšiu výstavbu jednotlivých úsekov,“ avizovala Teplická.

Dnešného stretnutia s predstaviteľmi NDS ako aj ministrom dopravy a výstavby Árpádom Érsekom sa zúčastnil aj člen občianskeho združenia Naša Sobota a aktivista, Radovan Ceglédy. Ako povedal pre Rimava.sk, dnešné stretnutie bolo o podpísaní tendra na výber dodávateľa nielen stavby, ale aj projektovej dokumentácie úseku Kriváň – Mýtna. „Bude to pilotný projekt, kde 40 percent kritérií bude tvoriť cena, zvyšok bude ohľadom nákladovosti prevádzky, kvality stavby a podobne,“ priblížil s tým, že do konca tohto roka by sa mal vybrať aj dodávateľ stavby. Podľa jeho slov do konca roka 2018 by už mal byť „poklepkaný“ základný kameň na úseku Mýtna – Tomášovce, ten by mal byť vytendrovaný taktiež do konca tohto roka a prevzatie by mohlo byť v budúcom roku.

Ceglédyho zanietenosť ocenil aj prítomný starosta Mýtnej Pavol Greksa, ktorého aktivity za výstavbu cesty R2 majú už približne 30 rokov. Tento rok sa však starosta chystá do dôchodku a tak Ceglédymu na pondelkovom stretnutí oficiálne odovzdal za prítomnosti ministra dopravy „žezlo“, aby mohol pokračovať v aktivitách týkajúcich sa výstavby rýchlostnej cesty R2.

Zdroj: Rimava.sk Foto: TV Rimava
Súvisiace články
Rýchlostná cesta R2 pri Lučenci sa ešte nestavia, jej cena však niekoľkokrát zlacnela
Na štvorprúdovú rýchlostnú cestu po Lučenec vyhlásili súťaž. Podľa starostu Mýtnej je intenzita dopravy už neznesiteľná
R. SOBOTA: O príprave výstavby R2-ky majú prísť diskutovať zástupcovia NDS
R. SOBOTA: Iniciatív za výstavbu R2 pribúda. Cestu čaká elektronické sčítanie intenzity dopravy
Vyjadrenia rezortu financií o nerentabilnosti R2 majú dohru. Desiatky ľudí zablokovali premávku
Ďalší rozruch okolo výstavby R2. Postačiť má údajne rozšírenie existujúcej cesty
Minister dopravy diskutoval v Bátke o výstavbe R2 aj kruhovom objazde na Sobôtke


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross