No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Počet chorých v regióne sa zvýšil. Odborníci to s nástupom do škôl očakávali

Návrat detí do škôl a záver dovolenkovej sezóny sa každoročne podpisujú pod zvýšený počet chorých na akútne respiračné ochorenia (ARO), ako aj chrípky a jej podobných ochorení (CHPO). Predpoklady epidemiológov týkajúce sa očakávaného nárastu chorobnosti sa potvrdili. Počty chorých v Banskobystrickom kraji na ARO stúpli o 70 percent a na CHPO o vyše 10 percent. V rámci regiónu Gemer-Malohont je najviac chorých v okrese Rimavská Sobota a Revúca.

„Tendenciu zvýšeného výskytu týchto ochorení práve koncom augusta a začiatkom septembra lekári aj epidemiológovia očakávali a nepovažujú to za nič mimoriadne. Zdôrazňujú však, že je treba myslieť viac na dodržiavanie hygieny a posilňovanie imunity vyváženou stravou s dostatkom zeleniny a ovocia, pravidelným pohybom, dostatkom spánku, chránením sa pred stresom, či obmedzením fajčenia a alkoholu,“ uviedla Mária Tolnayová, hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.

Podľa jej slov najviac chorých na rôzne akútne respiračné ochorenia je v okresoch Lučenec (293), Rimavská Sobota (188) či Revúca (182). Z blízkeho okolia najviac chorých na chrípku ochorelo v okrese Poltár. Ako hovorkyňa priblížila, z hľadiska veku postihujú ochorenia na ARO aj CHPO v absolútnych číslach hlavne občanov v produktívnom veku a najmenšie deti od 0 do 5 rokov, najmenej chorých je medzi adolescentmi. „Tieto ochorenia však neobchádzajú ani žiakov základných škôl a seniorov,“ ozrejmila.

„V záujme čo najnižšej chorobnosti na začiatku školského roka je teda potrebné ešte dôslednejšie dodržiavať všetky dostupné preventívne opatrenia – osobná hygiena, časté umývanie rúk, časté vetranie v triedach, udržiavanie poriadku v školských zariadeniach i v domácom prostredí, ale aj nezabúdať na vhodnú stravu a pohyb na čerstvom vzduchu. Takéto opatrenia totiž dokážu vo veľkej miere zabrániť prenosu pôvodcov najmä respiračných ochorení vrátane chrípky a chrípke podobným ochoreniam v kolektívnych zariadeniach, ale aj intenzívnejšie posilňujú celkovú odolnosť organizmu. Nemožno popri tom však zabudnúť ani na dochádzku len zdravých detí a zdravého personálu do detských a školských kolektívnych zariadení,“ zdôrazňuje Katarína Slotová, vedúca oddelenia hygieny detí a mládeže Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross