No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VIDEO-R. BAŇA/SNP: Stovky ľudí si prišli pozrieť rekonštrukciu bojov, dych im vyrazil i nemecký tank

sturmVýznamné miesto na kopci nad cestou v Rimavskej doline sa uplynulý víkend premenilo na centrum povstaleckých bojov. Podobne, ako tomu bolo pred viac ako 70 rokmi, kedy sa počas 2. svetovej vojny Slovenská povstalecká armáda postavila tej nemeckej na odpor. Prvý útok za pomoci partizánov sa im podarilo odraziť, potom však už nemecké vojská použili ťažkú techniku stíhač tankov Stug III. „V prvý deň bojov sa povstalci udatne bránili a nepriateľom kládli odpor čo okupanti neočakávali,“ priblížil udalosti z 19. až 21. októbra 1944 pamätník bojov Július Molitoris z Klenovca. Boje predviedli členovia z približne desiatich klubov vojenskej histórie na Slovensku. Výstrely zo zbraní a najmä z tanku bolo počuť aj v okolitých obciach. Ako počas prezentácie bojov odznelo, išlo teraz len o divadlo, ale vojak pred 19-tym októbrom 1944 musel myslieť na to, že tu bude bojovať proti presile, že bude v ohrození, pravdepodobne sa zraní a možno príde aj o život.

Ing. Michal Jakubec, moderátor povstaleckých bojov

Ing. Michal Jakubec, moderátor povstaleckých bojov

„Nebezpečný bol každý most, protiľahlý svah, divízie Host Wessel pritom museli postupovať vpred a likvidovať a postupovať do centra povstania. A tu sa postavili ľudia aby tomu zabránili, civili, vojaci, partizáni. Boli to veľmi dobré jednotky, mali motiváciu a bránili svoje územie,“ zdôraznil moderátor Michal Jakubec z Trebišova, podľa ktorého odporom a nečakanou obranou nemeckú divíziu SS zdržali tri dni. Odpor sa podľa neho zlomil až vtedy, keď sa naši vojaci dozvedeli, že Tisovec padol. Vtedy ten odpor zoslabol a kapitán nariadil ústup povstaleckým vojakom, aby sa nedostali do obkľúčenia. „Ustúpili cez Klenovec, Lehotu nad Rimavicou do Kokavy na nové obranné postavenie,“ spomenul Molitoris a dodal, že ešte predtým došlo k zavraždeniu šiestich občanov vojakmi SS na čo povstalci zaútočili na nepriateľa a získali opäť vŕšok Hrb. „Nie každú minútu sa takto bojovalo, ale to napätie tu bolo, ten strach tu bol, boli tu aj vojaci a technika,“ zhodnotil moderátor Jakubec.

Podľa Molitorisa by sa patrilo v okolí zriadiť areál SNP a padlým vojakom pamätník kde by sa pripomínalo povstanie Slovenských vojakov a partizánov.
Po bojoch bola zapálená vatra ako symbol SNP a prístupná bola aj výstava techniky či ukážka dobovej vojenskej nemocnice vrátane zdravotníckeho personálu. „Bola to oslava, že tri dni dokázali naši vojaci udržať kótu Hrb,“ povedala starostka Rimavskej Bane Elena Polóniová, podľa ktorej bolo predstavenie veľmi dobre pripravené a s takou účasťou divákov nepočítali ani v tých najkrajších snoch. „Vidím, že ľudia majú záujem o túto problematiku a veľmi som sa tešila účastí detí,“ spomenula starostka, podľa ktorej odbornými garantmi úspešnej akcie boli členovia klubov Vojenskej histórie Peter Kamenský (KVH Krasnogvardejci Košice) a Viktor Brádňanský (KVH Vetrovci Levice). Ako Brádňanský opísal, vojská vyrazili z Rimavskej Soboty 19. októbra 1944, ku prvým stretom došlo už za Hrachovom a nemecká kolóna bola zastavená silnejšou guľometnou paľbou pri obci Kociha. „Povstalecká obrana sa pritom rozprestierala celou dolinou medzi obcami Rimavská Baňa a Rimavské Zalužany, a opierala sa hlavne o kóty Výsevná a Hrb,“ dodal.

Projekt bol realizovaný s finančnou podporou Miestnej akčnej skupiny Malohont v rámci grantového programu MAS Región občanom - občania regiónu.

 

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross