Cukrovar v Rimavskej Sobote končí. Do konca roka dôjde k postupnému útlmu výroby a prepusteniu vyše 120 zamestnancov. Rozhodlo o tom v pondelok vedenie rakúskej skupiny Afrana, ktorá je majoritným vlastníkom spoločnosti Slovenské cukrovary, so závodmi v Rimavskej Sobote a Seredi. Písalo sa v Denníku Korzár, 25. januára 2006.
A tak sa priemyselný areál zo šesťdesiatych rokov stal depresívnym pozadím novovzniknutého nákupného centra s parkoviskom. Investor dlhodobo neprichádza, budovy sú znečistené a vyrabované, stometrový komín bol zdemolovaný v roku 2015 a rovnaká budúcnosť čaká i najzachovalejšiu časť cukrovaru, dvadsaťšesť metrov vysoký zásobník na cukor - silo.
„Priestory sila sme doteraz navštevovali len s umelcami vystupujúcimi na festivale Ruiny, najmä za účelom obohatenia ich pobytu v regióne. Verejné podujatie sme pôvodne plánovali zorganizovať až v roku 2019, počas príprav na demoláciu to už však nebude možné,“ uviedol David Petráš z Občianskeho združenia Ruiny, ktoré v priestoroch sila pripravuje koncert a jednorázovo sa tak tento zásobník sprístupní aj verejnosti. Ako ďalej Petráš priblížil, diela pre priestor sila vytvoria performerka Veera Lohiniva (FI), skladateľ Julo Fujak spolu s českými hosťami Gabrielou Vermelho (spev, kvinton) a Janom Kavanom (violončelo) a skladateľ Ian Mikyska (CZ).
A čím sa umelci predstavia v nedeľu, 2. septembra o 18:00 hod. v najzachovalejšej časti cukrovaru?
Julo Fujak: ZVUKOVÁ SOCHA SILA (z vonku dnu a nahor von)
- sónicko-hudobná site-specific performancia premieňajúca silo cukrovaru a jeho environment na zvukovú sochu v intenciách myšlienky Sculpture musicale Marcela Duchampa. Zvuky zo štyroch svetových strán z okolia objektu budú snímané a prenášané do jeho vnútra, kde sa postupne všetko, čo bude naporúdzi, rozozneje a stane súčasťou priestorovo-hudobnej improvizácie Gabriely Vermelho (spev, kvinton), Jana Kavana (violončelo) a Jula Fujaka (sláčiková basgitara a rádio).
Ian Mikyska sa v sile predstaví v dvoch polohách: v prvej bude pomocou elektromagnetických vibrácií rozoznievať kovové struny banja, na ktoré aplikuje rôzne kovové a drevené objekty. V druhej prevedie publikum improvizovanou skladbou, do ktorej bude mať možnosť sa zapojiť skladbou. Na koncert príde priamo z rezidencie v belgickom Bruseli, kde sa venoval prevažne banjovému materiálu. Vzorom pre skupinovú vokálnu improvizáciu je tak tvorba americkej skladateľky Pauline Oliveros.
Hlavnými partnermi sú Banskobystrický samosprávny kraj a Mestské kultúrne stredisko Rimavská Sobota.
Viac informácií nájdete na stránke OZ Ruiny ako aj na ich Facebook-u.
Zdroj: Rimava.sk, OZ Ruiny