No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Chcú, aby útulok pre psov postavilo mesto. Odštartovali petíciu

peticia-utulok-rimavska-sobotaPeniaze, ktoré mesto získa výberom dane za psa, by mali byť použité na výstavbu a prevádzku útulku pre psov. Tak znie žiadosť obyvateľov, ktorí sa v týchto dňoch podpisujú pod petíciu a plánujú ju odovzdať samospráve. Podľa nich je útulok v Rimavskej Sobote nevyhnutný.

S petíciou sa začalo len tento týždeň, na internete sa pod ňu v priebehu necelých 24 hodín "podpísalo" vyše päťsto ľudí, väčšina je z Rimavskej Soboty či okresu, hoci myšlienku podporili aj ľudia z iných miest a zo zahraničia. Okrem toho sa podpisy zbierajú aj na petičné hárky na rôznych miestach v Rimavskej Sobote. Podľa našich informácií je do iniciatívy zapojených už niekoľko desiatok ľudí. Aktivitu zastrešuje občianske združenie Best Friends útulok RS. Práve toto združenie pripravovalo výstavbu útulku v meste, financovať ju mala súkromná spoločnosť Automax. Konateľka firmy Andrea Korytiaková však v závere januára pre Rimava.sk potvrdila, že od zámeru odstupujú. Ako vtedy uviedla, už sú znechutení čakaním, keďže mesto nezabezpečilo zmluvne dohodnuté vyčistenie pozemku, na ktorom mal útulok stáť.

Predsedníčka občianskeho združenia Katarína Jánošdeáková pre Rimava.sk vysvetlila, že petícia nie je ich vlastnou iniciatívou, ale vyšla od občanov, milovníkov zvierat. "Mnoho ľudí nás oslovilo, či už na sociálnej sieti alebo osobne, hovorili, že treba začať s petíciou, že útulok v meste chýba a mesto by ho mohlo postaviť aj z peňazí, ktoré vyberie na daniach za psa," potvrdila predsedníčka združenia. Ako priznala, sama bola sklamaná z toho, že pôvodné plány vyšli nazmar a preto sa už do ničoho nechcela púšťať. Podľa jej slov je však cieľom združenia to, aby sa psy netúlali v uliciach a aby o nich bolo postarané. Preto na podnet obyvateľov zastrešili petíciu. "Som veľmi prekvapená, koľko ľudí podporilo túto myšlienku," uviedla a pripomenula, že do petície sa možno zapojiť aj na internete.

Aj poslanec Július Sojka na poslednom rokovaní mestského zastupiteľstva uviedol, že daň za psa by mesto malo využiť pri riešení problému s túlavými psami a zabezpečení čistoty verejných priestranstiev a zelených plôch. Ako spomenul, dane za psa sa nepoužívajú na to, na čo sa platia. Poukázal napríklad na zničené či chýbajúce nádoby na psie exkrementy.

Podľa platného nariadenia predstavuje sadzba dane za psa v byte 50 eur, za psa v rodinnom dome 10 eur, v mestských častiach 6 eur. Sumu 66 eur musí zaplatiť majiteľ, ktorý má psa v objekte slúžiacom na výrobu a podnikanie. V minuloročnom rozpočte bol pritom príjem z dane za psa vyčíslený na 24 tisíc eur. Tento rok sa v návrhu rozpočtu počíta so sumou 25 tisíc eur, keďže podľa radnice sa počet daňovníkov mierne zvyšuje. V meste je aktuálne evidovaných vyše 1 200 psov.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články

R. SOBOTA: Útulok pre psov nebude. Aktivisti stratili s mestom trpezlivosť
R. SOBOTA: Opusteným psom pomôžu aj valentínskou zbierkou na námestí
Výstavbe útulku pre psov by už nemalo nič brániť, poslanci schválili úpravu zmluvy
Útulok pre psov poslanci podporili, schválili prenájom pozemkov za mestom
Útulok pre psov ide pred poslancov, rozhodnú o prenájme pozemkov
Útulok pre psov do zimy nebude, aktivisti zatiaľ nezískali pozemok
Útulok pre psov chcú postaviť čo najskôr, čakajú na prenájom pozemkov


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross