No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Poslanci odsúhlasili peniaze na futbal do konca roka

hlasovanie-mimoriadne-rokovanie-o-futbale7Rimavskosobotskí poslanci na utorkovom mimoriadnom rokovaní mestského zastupiteľstva odsúhlasili ďalšie financie na chod futbalu v meste, do konca tohto kalendárneho roka viac ako 70 tis. eur. Návrh poslanca a zároveň konateľa MŠK Rimavská Sobota Miroslava Bitalu prešiel tesnou nadpolovičnou väčšinou, osem poslancov z 15 prítomných. Za uplynulé týždne sa poslanci témou financovania futbalu bavili už viackrát. Na poslednom k zhode a vyčleneniu ďalších financií nedošlo. V rozpočte bolo zatiaľ na futbal vyčlenených 100 tisíc eur.

Rokovania sa nezúčastnil primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko. Podľa jeho zástupcu Ladislava Rigóa bol pracovne odcestovaný v Banskej Bystrici a v Bratislave.
Dnešné stretnutie iniciovali deviati poslanci MsZ, podľa predsedajúceho Ladislava Rigóa ide okrem neho o poslancov Miroslava Bitalu, Samuela Urbana, Ivana Hazuchu, Štefana Baláža, Erika Klauberta, Zoltána Cziprusza, Františka Auxta a Mikuláša Csirmaza. Podľa konateľa a športového riaditeľa MŠK Miroslava Bitalu, na tento rok peniaze potrebujú na uhradenie zvyšných záväzkov z minulosti, fungovanie oddielov mládeže ako aj A mužstva v jesennej časti súťaže. Príspevok podľa neho pritom tvorí 70 percent z toho, čo potrebujú, zvyšnú čiastku majú získať od sponzorov a občanov zaujímajúcich sa o futbal. „Nie je to len o tom, že sa na zápas chodí pozerať len 300 divákov,“ povedal Bitala a dodal, že okolo futbalu robia stovky ďalších ľudí, hráčov, mládeže či ich rodičov, nové dlžoby pritom odkedy je šéfom klubu nepribúdajú. Proti návrhu vystúpil poslanec Július Sojka, ktorý poukázal na priority mesta a vysokú mieru nezamestnanosti. Podľa neho mesto nemá na zvýšenie počtu mestských plicajtov či na kameru a ide financovať futbal, neriešia sa pritom veci podľa hodnotových priorít ale záujmu. „Hlavnými princípmi v meste predsa nie je futbal,“ tvrdí Sojka. Podľa jeho slov tu nikto nerieši futbal ako taký. „Tu niekto rieši spôsob narábania s financiami mesta, odkiaľ sa peniaze zoberú, komu sa uberie, ako sa zvýšia dane a poplatky a ako sa budú ostatné veci robiť na úver a vytvára sa potemkinovská dedina. Si požičiavame a dlhujeme,“ povedal Sojka a dodal, že Gemerské zvesti, futbal sú absolútnou kortešačkou na to, akým spôsobom o dva roky nejakým spôsobom uspieť.

Podľa poslanca Samuela Urbana, ktorý návrh podporil, klub zamestnáva v meste takmer 30 ľudí. Ozrejmil svoje rozhodnutie poslanec. „Našimi zlými návrhmi na zakomponovanie finančných prostriedkov do rozpočtu sa schádzame 2-3 krát ročne kvôli futbalu, čo je aj naša chyba,“ povedal Urban, podľa ktorého sú za súčasného vedenia klubu peniaze naozaj použité efektívne, je ich pritom minimum a nie je na žiadny rozvoj futbalu. „Je to len na udržiavanie systému,“ dodal Urban, podľa ktorého by ľudia okolo futbalu mali mať istotu, aby vedeli pracovať. Hlasovania sa zdržal šéf väčšinového klubu MsZ Spoločne za rozvoj Rimavskej Soboty Zoltán Bán. Ako spomenul, o tom istom materiáli by nemali hlasovať viackrát a preto navrhol, aby mesto uhradilo záväzky klubu vo výške približne 30 tis. eur a na činnosť prispievať mesačne. Zároveň žiadal mesačné hlásenie od MŠK, aby mohli financie sledovať, aby sa na dlžoby neprišlo neskoro. K odsúhlaseniu jeho návrhu nedošlo, poslanci sa zhodli na pôvodnom návrhu.

Počas diskusie prišiel s doplňujúcim návrhom poslanec Ivan Hazucha. Podľa neho by malo vedenie klubu vypracovať pravdivú analýzu vzťahov vo futbale, ktoré budú zverejnené v médiách ako aj v novinách, aby si ľudia vedeli prečítať pravdivé vzťahy pretože nechápu, kam tie peniaze na futbal idú. Ako uviedol, mali by ich dať na papier, poslancom a kým ešte vychádzajú mestské noviny, tak aj do Gemerských zvestí. Informácií o futbale už podľa neho zaznelo veľmi veľa a veľakrát vyvíjali tlak na rozhodnutia poslancov. Na predošlom rokovaní napríklad podľa Hazuchu odznelo, že keď deti chcú ísť do prvej ligy, tak muži musia hrať v prvej alebo druhej najvyššej futbalovej súťaži. „Doteraz som si nie istý či bola korektná alebo nie, či bola len nátlaková,“ zdôraznil Hazucha, ktorý tiež spomenul, že k otázke futbalu by sa mali vyjadriť občania v referende a prípadne by rozhodli, či financovať noviny alebo futbal. Zároveň poznamenal, že už pred piatimi rokmi sa hovorilo o sume 170 tisíc eur na futbal, potom prišlo k viacerým zmenám a teraz sú znovu pri takej istej sume.

Na zasadnutí chcel poslanec Zsolt Főző, aby k téme vystúpil aj jeden z občanov, bývalý futbalista a šéf súkromného klubu Július Vrábeľ. K hlasovaniu poslancov nedošlo a viceprimátor Ladislav Rigó diskusiu ukončil. Ako pre Rimava.sk uviedol Július Vrábeľ, mal pripravený koncept a riešenia k situácii vo futbale. Podľa jeho slov si vysoko váži prácu nového konateľa. „Dal dokopy veci, ktoré už naozaj museli byť dané dokopy, ale sú vo futbale základné,“ povedal Vrábeľ, podľa ktorého sa nikto nebaví o tvorivosti futbalu. „Máme tu super trénerov, super rodičov, ale nevieme manažovať ten futbal, nevieme robiť s hráčmi,“ podotkol a dodal, že manažovaním klubu dobrí hráči zmizli. Zároveň dodal, že na futbal sa dávajú peniaze, no cudzích ľudí k nim nepustia a pritom je v okrese plno fanatikov zaoberajúcich sa futbalom. „Ľudia, ktorí boli vo vedení klubu posledných šesť rokov urobili z tohto klubu to, že máme takéto problémy, čo máme,“ uzavrel Vrábeľ, bývalý kandidát na konateľa MŠK, ktorého minulý rok v hlasovaní nepodporil dostatočný počet poslancov.

Poslanci sa naposledy zaoberali futbalom na mimoriadnom rokovaní pred tromi týždňami. Rokovanie trvalo približne tri hodiny ale ani jeden z návrhov neprešiel. V jednom z návrhov boli okrem sumy na dokončenie tohto roka aj financie na ďalšie dva roky (2017 a 2018) vo výške 170 tis. eur, pre každý rok osobitne.

 

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross