No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Samospráva bude žiadať peniaze na opravu bývalého župného domu z eurofondov

byvaly zupny dom Rimavska SobotaRimavskosobotská samospráva bude opäť žiadať peniaze na obnovu bývalého župného domu, ktorý je v havarijnom stave a je kultúrnou pamiatkou. Ako Rimava.sk informoval viceprimátor Ladislav Rigó, v žiadosti o nenávratný finančný príspevok sa budú uchádzať o približne 2,5 mil. eur, čo sú celkové náklady projektu. Podľa Rigóa je to vyššia finančná čiastka, ide však o rekonštrukciu celej budovy. Zároveň spomenul, že mesto by malo projekt kofinancovať piatimi percentami, čo je takmer 125 tis. eur. Podľa Rigóa tento zámer podporili poslanci mestskej rady a budú sa tým ešte zaoberať aj na najbližšom mestskom zastupiteľstve. Ako poznamenal, pokiaľ by sa budovu podarilo zrekonštruovať, predpokladá, že obsadenosť priestorov by sa zlepšila. Zároveň však pripomenul, že percento čerpania z eurofondov je na Slovensku celkovo veľmi nízke a žiadatelia musia vynaložiť veľa finančných prostriedkov a času na projekty. "Výsledok je pritom veľakrát taký, že projekt nie je úspešný," dodal Rigó, ktorý je zároveň poslancom MsZ a členom mestskej rady.

V súčasnosti je budova v havarijnom stave, kvôli opadávajúcej omietke z fasády bol chodník vedľa budovy preventívne uzavretý. V budove sídli aj rimavskosobotský okresný úrad, pod ktorý spadá osem odborov, pod jednu strechu sa v rámci štátnej reformy však zatiaľ nesťahovali. Podľa poslanca MsZ a člena mestskej rady Ivana Hazuchu budova nie je po odchode niektorých úradov využitá ani na 50 percent. „Náklady pritom sú stále a každý rok vzniká strata,“ povedal Hazucha, podľa ktorého by peniaze na kofinacovanie každopádne mali v rozpočte nájsť. Ako podotkol, poslanci sa budú na rokovaní zaoberať aj prehodnocovaním nájmu za prenájom priestorov okresného úradu. V súvislosti s centralizáciou štátnej správy budova patrí medzi budovy, kde by mohlo byť zriadené klientské centrum. Podľa prednostu obvodného úradu Pavla Struhára aby mala byť štátna správa centralizovaná do budovy bývalého župného domu a čerpanie financií z projektu je jedna z alternatív, ako budovu opraviť.

Klasicistická budova na Námestí M. Tompu vo vlastníctve mesta je kultúrnou pamiatkou. Od deväťdesiatych rokov slúži ako administratívne centrum štátnej správy a rôznych inštitúcií, za posledné roky je ich však menej. Väčšina priestorov ostala prázdna a budova by potrebovala opravu, niektoré jej časti sú podľa samosprávy v havarijnom stave. V roku 2007 bola vykonaná rekonštrukcia v rámci prvej etapy na priečelí budovy z grantového programu z dotácie vo výške takmer 166 tis. eur. Samospráva rekonštrukciu kofinancovala 20-timi percentami.

byvaly-zupny-dom-rimavska-sobota

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
R. SOBOTA: Chcú, aby s opravou chátrajúceho župného domu pomohol štát
R. SOBOTA: Pri župnom dome preventívne uzavreli chodník, z budovy opadáva omietka
Peniaze na ďalšiu opravu bývalého župného úradu ministerstvo neposkytlo
Za prenájom priestorov zaplatí obvodný úrad o tridsať percent menej
Z bývalého župného domu sa odsťahoval aj obvodný úrad životného prostredia
Z budovy bývalého župného domu sa odsťahoval úrad dopravy
Chlapci chceli kradnúť na obvodnom úrade, pred políciou sa skryli na povale
Na obvodnom úrade sa zlúčili odbory, o prácu prišlo osem ľudí
Sťahovanie metského úradu do bývalého župného domu je podľa prednostu nereálne
Z budovy bývalého župného domu opadáva omietka a tehly


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross