No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Študenti chystajú na Valentína vypúšťanie lampiónov šťastia

13. februára 2012 |  | 

Sviatok zamilovaných sa rozhodli mladí ľudia z rimavskosobotského Mládežníckeho parlamentu mesta osláviť netradičným spôsobom. Pre verejnosť pripravili spoločné valentínske vypúšťanie lampiónov šťastia  v športovom areáli pri Gymnáziu I. Kraska.

„Podujatie sa začne o 17.00  hod., spoločne plánujeme vypustiť približne 100 lampiónov,“ avizuje jeden z organizátorov, predseda Mládežníckeho parlamentu Daniel Csúr.  „Lampióny už vyše týždňa predávame medzi študentmi stredných škôl. Pozývame aj ostatných, rodičov s deťmi, zaľúbených i tých, ktorí svoju lásku zatiaľ nemajú. Možno práve v taký krásny deň nájdu niekoho, koho už dlho hľadali,“ pozýva Csúr.

Podľa organizátorov si lampióny možno priniesť so sebou, ale aj zakúpiť na mieste. Valentínsku atmosféru doplní DJ a tombolové darčeky pre dvoch. Podujatie organizuje Mládežnícky parlament mesta Rimavská Sobota v spolupráci s Mestským kultúrnym strediskom.

Valentína si možno pripomenúť aj dobrým skutkom, valentínskou kvapkou krvi, ktorá trvá až do 9. marca. V Rimavskej Sobote očakávajú darcov na hematologicko-transfúznom oddelení v nemocnici, každý utorok od 6.30 do 9.30 hod.

Slávenie sviatku zaľúbených siaha do antického Ríma, kde bol 14. február zasvätený bohyni Juno, Jupiterovej manželke, kráľovnej všetkých bohov, ochrankyni žien a svadieb. Nasledujúci deň slávili starí Rimania festival Lupercalie. Počas neho behali okolo rímskeho pahorku Palatina dvaja luperkovia, čiže ochrancovia stáda pred vlkmi a švihali okolo seba bičom. Ak zasiahli ženu, verilo sa, že sa stala čistou a plodnou. Festival zároveň patril k jednej z mála výnimiek, keď prísne mravy dovoľovali stretnutia chlapcov a dievčat. Dievčatá písali svoje mená na lístočky, ktoré z krčahu vyťahovali chlapci. Svoje družky potom sprevádzali počas celého festivalu a festivalové známosti často viedli k manželstvu.

V počiatkoch kresťanstva nahradila pohanský rozmer sviatku spomienka na svätého Valentína, "mučeníka lásky". Kňaz umučený 14. februára 269 na príkaz cisára Claudia II. nezomrel totiž len pre vieru. Jeho hlavným "zločinom" bolo sobášenie mladých párov napriek cisárovmu zákazu. Claudius Gótsky nariadením sledoval posilnenie rímskej armády, čoraz viac oslabovanej vpádmi polobarbarských germánskych kmeňov. Všimol si, že slobodní regrúti bojujú statočnejšie a tak povolil len sobáše mužov nevhodných na vojenské remeslo alebo vojenských vyslúžilcov.

Tradíciu zaľúbených valentínskych lístočkov založil francúzsky vojvoda Karol Orleánsky. Po prehratej bitke pri Azincourte v roku 1415 sa dostal do britského zajatia a z londýnskeho Toweru poslal svojej žene do Francúzska prvú "valentínku". Komercionalizácia zasiahla sviatok svätého Valentína až v 19. storočí vďaka masovokomunikačným prostriedkom. Zaľúbení podpisujú svoje listy "od Tvojho Valentína" aj v krajoch, kde kresťanstvo nestihlo zapustiť hlbšie korene. Zisky z predaja pohľadníc, kvetov, plyšových srdiečok či plastových cupidov prevyšuje v západných krajinách iba predvianočná nákupná horúčka.

Zdroj: Rimava.sk, SITA


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross