No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Vo vodnom mlyne mleli takmer dvesto rokov, dnes slúži ako múzeum

perex-mlynBol postavený okolo roku 1800 na pravom brehu rieky Rimavy, na svoj účel slúžil viac ako 160 rokov a dodnes je najstarším zachovaným mlynom v Malohonte a ako jediný v regióne Gemer-Malohont je zapísaný v Ústrednom zozname nehnuteľných kultúrnych pamiatok Slovenskej republiky. Reč je o vodnom mlyne vo Veľkých Teriakovciach, ktorý v ankete 12 Naj regiónu Malohont obsadil tretie miesto.

Ako ďalej Rimava.sk informovala Henrieta Struhárová, manažérka Mikroregiónu Rimava a Rimavica, mlyn pôvodne poháňalo mlynské koleso, ktoré v roku 1917 v rámci rozsiahlej modernizácie nahradila vodná turbína. Posledný záznam o mlyne, ktorý sa zachoval je podľa Struhárovej z roku 1959. „Podľa Júliusa Bubelínyho, posledného mlynára, sa tu mlelo až do roku 1961 a ďalších päť rokov využívalo priestory mlyna miestne roľnícke družstvo na šrotovanie. Potom viac ako 40 rokov chátral,“ priblížila manažérka a dodala, že v rokoch 2008 až 2010 prešiel mlyn najrozsiahlejšou rekonštrukciou od čias, kedy bol naposledy prestavaný a zmodernizovaný.

Podľa manažérky sa o začiatok „novej“ histórie mlyna postarali dobrovoľníci a pracovníci občianskeho združenia Ozveny so sídlom v Hrachove. „A to vďaka finančnej podpore z EHP a Nórskeho Finančného mechanizmu a ich nesmiernej snahe o zachovanie historickej a kultúrnej hodnoty, ktorú tento mlyn predstavuje,“ spomenula.

Minulosť „premletá“ aj do súčasnosti

Ako ďalej uviedla Struhárová, v súčasnosti slúži vodný mlyn verejnosti ako regionálne múzeum tradičných spôsobov obživy našich predkov s dôrazom na roľníctvo, mlynárstvo a tradičné remeslá. Podľa jej slov neprehliadnuteľnou dominantou mlyna je zachovaná časť technológie na mletie múky, ktorá je doplnená o zbierku starých predmetov a náradí, ktorými prispeli do mlyna desiatky dobrých ľudí z obce Veľké Teriakovce a okolitých obcí a miest. „Okrem toho sa v mlyne nachádza aj stála výstava tradičných remesiel ako je hrnčiarstvo, tkanie, výroba košíkov, rezbárstvo a výroba Kyjatických hračiek,“ vysvetlila manažérka, podľa ktorej priestory mlyna sú tiež vhodné aj pre organizáciu rôznych tradičných aj netradičných podujatí.

„Mlyn ožíva najmä počas letnej sezóny rôznymi podujatiami ako sú večerné prehliadky s divadelným predstavením, tvorivé dielne, Slivkové hody, výstavy či Medové Vianoce,“ opisuje Struhárová niektoré akcie. Ako zároveň dodala pravidelnosťou sa stali prehliadky mlyna so sprievodom pre materské, základné a stredné školy, ale aj organizované skupiny návštevníkov, ktorí sú oboznamovaní s tým, ako mlyn kedysi fungoval.

Ako a kedy sa do mlyna dostať?

Viac ako dvestoročný mlyn je podľa Struhárovej prístupný len počas letnej sezóny máj - október, a to počas podujatí alebo prehliadok, na ktoré je potrebné vopred sa objednať. „Prehliadky mlyna zabezpečujú dobrovoľníci občianskeho združenia Ozveny v pracovných dňoch v čase od 09:00 do 16:00 hod., po predchádzajúcej objednávke,“ podotkla. V prípade záujmu podľa manažérky zabezpečia prehliadku mlyna aj mimo pracovných dní, respektíve mimo uvedeného času, a to pre minimálne 10 osôb.

V okolí mlyna sa okrem občerstvenia môžete aj ubytovať neďaleko Veľkých Teriakoviec na Salaši pod Maginhradom, taktiež môžete využiť aj Ubytovanie na súkromí v obci Horné Zahorany. Z obidvoch obcí je možné sa dostať aj na rozhľadňu Maginhrad, ktorá stojí na mieste, kde v 13. až 15. storočí stál hrad.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
12 NAJ REGIÓNU MALOHONTU: Sladké víťazstvo získali včely
12 NAJ REGIÓNU MALOHONT: Vrch pomenovaný po divej svini


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross