No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V lese pri Janiciach našli uhynuté diviaky, potvrdená bola zlá správa

11. decembra 2020 |  | | |

V lese v okrese Rimavská Sobota, neďaleko hraníc s Maďarskom, našli v uplynulých dňoch dva uhynuté diviaky. Bol u nich potvrdený africký mor ošípaných (AMO).

Na mieste boli okrem poľovníkov aj pracovníci Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Rimavská Sobota. Ako ďalej pre Rimava.sk povedal riaditeľ RVaPS v Rimavskej Sobote Rudolf Smriga, ide o prvý prípad uhynutých kusov v okrese Rimavská Sobota. Konkrétne ide o lokalitu Teplá dolina, kde bola nájdená jedna diviačica a jeden diviak, ich pozostatky boli už sčasti ohlodané. Odobraté vzorky z piatka minulého týždňa boli podľa neho pozitívne. "Vírus je agresívny a likviduje diviačiu populáciu veľmi rýchlo a veľmi radikálne," upozorňuje riaditeľ.

Medzi nariadenými opatreniami, ktoré platia pre tamojšie poľovné združenie PS Zálomok, podľa Smrigu patrí aktuálne zákaz strieľania diviačej zveri na určité obdobie. "Majú robiť kontroly v revíri a aktívne vyhľadávať všetky telá alebo ich časti uhynutej diviačej zveri v poľovnom revíri," priblížil. Zároveň podotkol, že k tomu patria aj prípady, keď ich usmrtia napríklad autá pri kolízii.

Článok pokračuje pod reklamou



Uhynuté zvieratá, ako aj vývrhy majú podľa nariadenia odstrániť prostredníctvom kafilérie. "Dali sme im špeciálne boxy a sáčky, kde to majú dávať a takto neškodne ich odstrániť, aby nedochádzalo k rozšíreniu," hovorí riaditeľ a dodáva, že boli poučení, ako majú odobrať vzorky a ako sa správať v revíri. "Majú sa prezliekať a nemali by chovať ošípané," priblížil. V uplynulých týždňoch bola nákaza potvrdená aj u diviakov pri obci Lenka či Gemer. "Tie však boli zastrelené," doplnil.

FOTO: RVaPS Rimavská Sobota

Ako postupovať pri podozrení na AMO

Kompetentní v súvislosti s výskytom afrického moru ošípaných v blízkosti južných hraníc s Maďarskom už dlhšiu dobu apelujú nielen na odbornú, ale aj laickú verejnosť. Ústredný riaditeľ ŠVPS Jozef Bíreš avizoval, aby malí či veľkí chovatelia ošípaných hlásili každú zmenu správania zvierat veterinárnemu lekárovi. „Medzi príznaky nákazy patria napríklad, že zviera prestáva prijímať krmivo, tvoria sa lézie na koži, zvyšuje sa teplota. Tí, čo chodia na prechádzky do prírody, taktiež keď uvidia zmenu správania u diviakov, akým je aj strata plachosti, už to je príznak, že diviak nie je v poriadku alebo nájdu uhynutého diviaka, aby to nahlásili na príslušné poľovnícke združenie a regionálnu veterinárnu a potravinovú správu,“ prízvukuje Bíreš.

FOTO: Nákazy a choroby zvierat - Africký mor ošípaných (svps.sk)

Aj keď africký mor ošípaných nie je prenosný na človeka či na iný druh zvierat, ľudia túto nákazu môžu na ošípané preniesť mechanicky, napríklad strojmi či mechanizmami, krmivom alebo prostredníctvom potravín.

Regionálna veterinárna a potravinová správa vyzýva chovateľov, aby si svoje chovy zaregistrovali. V súvislosti s výskytom afrického moru ošípaných u diviakov (AMO) vykonávajú kontroly neustále. Agrorezort odporúča drobnochovateľom v okresoch Rimavská Sobota, Rožňava, Košice – okolie, Košice – mesto, Trebišov, Michalovce, Humenné, Veľký Krtíš a Lučenec, dočasné zrušenie chovu domácich ošípaných (porazenie na jatočné využitie) a nezakladanie nových chovov až do odvolania.

Domáce zabíjačky je potrebné nahlásiť

Okrem toho, že nahlasovanie zabíjačiek je povinné zo zákona, je to potrebné aj kvôli monitorovaniu chovov. „Vieme, kde tá sviňa žila a prípadne dohľadať jednotlivé prípady,“ vysvetľuje Smriga. Okres Revúca je napríklad momentálne vybraný aj na monitoring trichinelózy – ochorenia spôsobeného parazitom svalovcom, čo však s AMO nesúvisí. „Zo zabíjačiek majú v okrese odovzdať vzorku. Väčšinou sú monitorované tie okresy, v ktorých u divo žijúcich zvieratách bol potvrdený tento svalovec,“ vysvetľuje Smriga to, prečo je dôležité domáce zabíjačky nahlásiť. „Zisťujeme, či ten svalovec neprešiel aj do chovu ošípaných,“ uzatvoril riaditeľ regionálnej veterinárnej správy.

FOTO: afrikai sertéspestissel kapcsolatos intézkedések (gov.hu)

Africký mor ošípaných bol v okrese Rimavská Sobota prvýkrát potvrdený koncom júla tohto roka. Vyskytol sa u diviaka, ktorý bol ulovený v katastri obce Lenka, približne 4 kilometre od slovensko-maďarskej hranice.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross