No active "ca-sidebar-197687" sidebar

ZMOGaM: Zvýhodneným zákonom chcú zamedziť aj odchodu mladých ľudí z regiónu

hnusta-foto-piatrikPripravovaný zákon, ktorý má zvýhodňovať regióny s najvyššou nezamestnanosťou, by mal napomôcť aj k tomu, aby mladí ľudia nemuseli odchádzať za prácou inde. „Vytvoriť by sme chceli podmienky aj tím, ktorí odišli za prácou mimo regiónu alebo mimo Slovenska aby sa aspoň časť vrátila k rodinám. Možno niekto povie, že je to nereálne ale musíme aj toto skúsiť,“ uviedol pre Rimava.sk primátor mesta Hnúšťa Michal Bagačka, ktorý je zároveň poslancom NR SR a spravodajcom navrhovaného zákona. Ako ďalej po nedávnom stretnutí Združenia miest a obcí Gemera a Malohontu (ZMOGaM) spomenul, na zasadnutí v Hnúšti odobrili pripravený dokument, ktorý bol vytvorený v spolupráci s predstaviteľmi samospráv ako aj zástupcami Občianskeho združenia Naša Sobota, ktoré bolo iniciátorom stretnutí s vládou a ministrami v regióne (jednou z aktivít bolo aj Memorandum 3R – O podpore regiónov s vysokou nezamestnanosťou, ktoré v Tornali podporilo viac ako 130 zástupcov miest a obcí, neziskových a cirkevných organizácií, ako aj podnikateľov z okresov Rimavská Sobota, Revúca a Rožňava, pozn. red.)

„Pripravili tiež krátky materiál z ich pohľadu. Hlavne čo sa týka z podnikateľsko-hospodárskeho pohľadu. Skúsime to dať dokopy, aby sme boli pripravení na to, keď sa začne tvoriť akčný plán nového zákona,“ zdôraznil Bagačka, ktorý však zatiaľ konkrétnosti či nosnú tému rozvoja okresu neprezradil. „Bolo to však racionálne aj efektívne rokovanie,“ povedal a podotkol, že pri tvorbe zákona sa môže ešte všeličo zmeniť. Pripravený základný materiál sa podľa neho týka možností regiónu, jeho silných aj slabých stránok najmä v oblasti hospodárstva, služieb či cestovného ruchu. „Tri odvetvia kde máme potenciál rásť,“ dodal. Bližšie informácie podľa neho budú známe po schválení zákona v druhom čítaní. Podľa Bagačku ešte nie je isté, či sa návrh bude týkať okresov s nezamestnanosťou nad 20 percent alebo príde niekto s pozmeňovacím návrhom na zníženie hranice, od 18 percent.

Ako na rokovaní predseda ZMOGaMu Peter Mináč uviedol, ide o historicky prvé stretnutie, ktorého sa na jednej pôde okrem zástupcov samospráv zúčastnili aj zástupcovia neziskových organizácií, občianskych združení či podnikateľského sektoru. „Celé sa to nieslo v takom priateľskom duchu,“ povedal pre Rimava.sk hovorca OZ Naša Sobota Marián Štúrik, ktorý spolu s ďalšími členmi OZ Naša Sobota Radovanom Ceglédym a Alexandrom Bacsom patria do výboru, ktorý bude rokovať so zástupcami ministerstiev. Skupinu z regiónu dopĺňa podľa Štúrika ešte primátor Tisovca a predseda ZMOGaM Peter Mináč, starosta obce Jesenské Gabriel Mihályi, starosta obce Lenka Marian Habovčík. "Za Miestnu akčnú skupinu MAS Malohont bude ešte doplnený jeden člen," uzavrel Štúrik.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články

Premiér Fico sľúbil podporu okresom s vysokou nezamestnanosťou, návrh zákona dotvoria v jednotlivých regiónoch
OZ Naša Sobota: V Tornali podpísali Memorandum o podpore regiónov s vysokou nezamestnanosťou
OZ Naša Sobota pripravuje po návšteve ministra financií ďalšie stretnutie
Rimavskosoboťania chcú na ministerstve vybojovať daňové zvýhodnenie
Občania mali minimálny záujem o záhradky, situáciu by mohlo zmeniť zvýhodnenie vlády 


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross