No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Fotovoltika – spôsob ako ušetriť

15. januára 2024 |  | 

Na Vianoce ostalo takmer 18 000 odberných miest po celom Slovensku bez elektriny a mali pokazené sviatky. Nemohli kúriť, svietiť ani variť. Mnohým dokonca dochádzala voda tlačená do domácností elektrickým čerpadlom. Dosiahnite čiastočnú energetickú samostatnosť a ušetrite vďaka fotovoltike. Aktuálne ju viete získať za výrazne nižšie ceny.

Charakteristika systému

Fotovoltika je ekologická, pretože vytvára čistú energiu bez emisií skleníkových plynov alebo iných znečisťujúcich látok. Umožňuje vyrábať vlastnú elektrickú energiu zo slnečného žiarenia, čím si viete výrazne znížiť svoje mesačné účty za elektrinu alebo dosiahnuť čiastočnú energetickú samostatnosť.

Univerzálne fotovoltické panely s technológiou Half-Cut, teda systémom zvyšujúcim efektivitu panelu, dokážu generovať vysoké množstvo energie z oveľa menšej plochy, takže na pokrytie domácnosti elektrickou energiou nemusíte využívať veľké množstvo panelov.

Aby fotovoltika na vašej nehnuteľnosti pracovala čo najefektívnejšie, je dôležité ju na strechu alebo iné vhodné miesto správne umiestniť. Najlepšie vám pomôžu odborníci, ktorí sa inštaláciou a predajom panelov dlhodobo zaoberajú. 

Kvalitné fotovoltické panely majú priemernú životnosť od 25 do 30 rokov, čo z nich robí dlhodobú investíciu do energetickej budúcnosti.  Príjemným bonusom je, že inštalácia takýchto panelov môže zvýšiť hodnotu vašej nehnuteľnosti, čím sa stáva atraktívnejšou pre budúcich kupujúcich.

Ako fotovoltikou šetriť energiu i financie

Pri fotovoltike je pre šetrenie nákladov potrebné dodržiavať princípy spotreby elektrickej energie, teda sledovať výrobu a snažiť sa svojou spotrebou kopírovať jej výkon, aby sa čo najviac energie spotrebovalo v reálnom čase. Znamená to, že keď  svieti slnko doobeda či poobede, teda fotovoltika vyrába energiu, používam spotrebiče s vysokým odberom ako práčka, sušička, umývačka riadu alebo ohrev vody najmä v tomto čase. Celú fotovoltikou vyrobenú energiu nie je možné spotrebovať, prebytky môžete využívať napríklad batériou.

Najlacnejšou variantou je virtuálna batéria. Princíp je jednoduchý. Prebytočná energia je dodávaná do distribučnej siete. Jej množstvo sa monitoruje domovými elektromerom a v prípade potreby, je možné si túto energiu vybrať späť. Nevýhodou je, že si môžeme vybrať iba komoditu, teda elektrinu, ktorú sme odovzdali a za distribúciu musíme zaplatiť. Aktuálne to predstavuje až približne polovicu fakturovaných nákladov. Ak teda vygenerujeme za rok 2MW/h prebytkov a vezmete si ich späť, tak vás to bude stáť približne 200€. Z tohto dôvodu je nevýhodné stavať FVE s príliš vysokým výkonom (10 kWp a viac), ktorá generuje veľa prebytkov.

„Ak chcete byť čo najviac sebestační, na ukladanie prebytkov odporúčame použiť klasickú batériu. Jej cena už nie je aktuálne taká vysoká ako v minulosti, ale stále nemá zmysel hovoriť o návratnosti investície do fotovoltiky. Získať ňou však môžete istú energetickú nezávislosť, vysvetlil technický riaditeľ Heat Decor Peter Brieška.

Zhrnutie

Fotovoltika vám prinesie nižšie účty za elektrinu až o polovicu a čiastočnú energetickú nezávislosť. Investícia do nej má istú návratnosť (odhadom asi 6 rokov v závislosti od typu fotovoltiky a spôsobu jej využívania) a navyše je ekologickým riešením.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross