No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Niekoľko tipov, ktoré vašim kĺbom pomôžu zvládnuť lyžiarsku sezónu

15. novembra 2023 |  | 
Autor: Stramp/Shutterstock.com

Pravidelné športovanie prináša človeku mnohé benefity. To je nepopierateľný fakt. Objektívne však treba povedať, že to nie je úplne „ružové“. Sú tu aj určité riziká, ktoré športovanie prináša.

Strečing

Jedným z týchto rizík je, že niektoré druhy športov môžu viesť k zvýšenému opotrebovaniu kĺbov. Platí to aj o obľúbených zimných športoch, ktorých sezóna sa nezadržateľne blíži. To však neznamená, že si už nemôžete dopriať skvelú lyžovačku v Tatrách. Máme totiž pre vás niekoľko tipov, ktoré môžu pomôcť vašim namáhaným kĺbom.

Náš prvý tip? Strečing. Keď sa pred športovaním ponaťahujete a aj zahrejte, budete tým predchádzať možným zraneniam. To isté môžete robiť aj po športovom výkone. Ak to budete robiť pravidelne, zlepšíte si aj pohyblivosť kĺbov.

Teplé oblečenie a horúci relax

Pri zimných športoch je dôležité sa teplo obliekať, konkrétne spôsobom vrstvenia. Vždy je totiž lepšie mať viacero tenších vrstiev, ktoré môžete v prípade potreby uberať alebo pridávať, ako všetko „staviť“ na jednu hrubočiznú bundu.

Aký je najlepší relax po zimných športoch? Sauna alebo „aspoň“ horúca vaňa. Jednoducho preto, že kĺby a svaly je potrebné zahriať. Rýchlou alternatívou môžu byť aj bylinné masti na kĺby s hrejivým účinkom.

Zdravá životospráva a doplnky výživy

Kĺby sú namáhané aj vtedy, keď človek trpí nadváhou. Aj preto je z dlhodobého hľadiska dôležitá správna životospráva. Vyvážená a zdravá strava s dostatkom vitamínov a minerálov a tiež pravidelný pohyb aj mimo zimnej sezóny. Nájdite si nejakú pohybovú aktivitu, ktorú budete môcť robiť počas celého roka. Môže to byť aj niečo netradičnejšie, napríklad zábavná laser game, pri ktorej sa dokážete prekvapivo dobre vybehať.

Keď už sme spomínali vitamíny, s pribúdajúcim vekom je potrebné si uvedomiť, že vaše telo si už samé nedokáže vytvoriť potrebné látky v požadovanom objeme. A týka sa to aj kĺbov. Preto je dobré užívanie výživových doplnkov, ktoré budú túto oslabenú schopnosť organizmu nahrádzať a pomáhať vašim kĺbom lepšie fungovať.

Keď kĺby bolia

A čo robiť pri bolesti kĺbov? Možno vás to prekvapí, ale vtedy je najlepšie cvičiť. Avšak pozor, musí ísť o niečo, čo síce zabráni tomu, aby vaše kĺby stuhli, ale zároveň ich nebude ešte viac zaťažovať. Môže ísť o už spomínaný strečing alebo môžete vyskúšať jógu, či plávanie a ďalšie vodné aktivity.

A ešte dôležitý tip na záver: v prípade väčších, či dlhšie trvajúcich problémov s kĺbmi navštívte špecialistov, napríklad na súkromnej ortopedickej klinike Bratislava. Ignorovanie potreby lekárskej starostlivosti by totiž mohlo váš stav len zhoršiť. A to predsa nechcete.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross