Na Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Rimavskej Sobote dostávajú v týchto dňoch viacero podnetov od obyvateľov na ľudí, ktorí prišli zo zahraničia a nedodržiavajú karanténu. Podľa slov okresného hygienika Dušana Béresa, pokiaľ má niekto podozrenie na ľudí, ktorí porušujú nariadenia o karanténe, majú dať podnet na políciu č. 158. Podnet smerujúci na hygienu má potom obsahovať dôkaz, že kto a kedy prišiel zo zahraničia, a že behá po vonku, až potom je zahájené správne konanie. Prípadmi sa budú zaoberať, no na druhej strane poukázal na to, že pracovníci hygieny nemajú možnosť zamknúť pacienta doma.
"Každý je zodpovedný za svoje zdravie a za zdravie svojich spoluobčanov," zdôrazňuje hygienik. Ak podľa neho dotyčný porušuje pravidlá a nariadenia, prichádzajú buď sankčné opatrenia alebo v prípade, že sa potvrdí, že bol prenášačom, alebo prameňom pôvodcu nákazy koronavírusom, tak bude trestne stíhaný za šírenie prenosného ochorenia. "Toto si musí byť každý vedomý. Apelujeme preto na ľudí, aby v tomto okamihu boli zodpovední nielen voči svojmu zdraviu, ale aj zdraviu ostatných, svojich rodinných príslušníkov, priateľov," zdôraznil Dušan Béres.
Polícia v Banskobystrickom kraji od 13. marca k dnešnému poludniu, 17. marca, preverovala viac ako 330 takýchto prípadov nahlásených ľuďmi. "Z toho 68 bolo porušenie karantény," povedala pre Rimava.sk banskobystrická policajná hovorkyňa Petra Kováčiková.
Mnohí sa správajú, akoby sa ich to netýkalo a vyhovárajú sa
V obci Ožďany sa snažia ľudí, čo by mali byť doma kontrolovať a zároveň hľadajú spôsob, ako ich dostriehnuť, a mať o nich prehľad. Ako včera informoval starosta obce Ján Matej, dostali viacero upozornení, že osoby, ktoré sa vrátili zo zahraničia sa pohybujú po nákupoch či po susedoch bez rúška.
Článok pokračuje pod reklamou
"Riešil som to napomenutím a opakovaným vyhlásením v rozhlase. Najbližšie ich nahlásime na úrad," upozorňuje starosta pre Rimava.sk s tým, že v priebehu dnešného dopoludnia ich zatiaľ nevidel, včera sa však vyhovárali, že prišli z Bratislavy a zo Švajčiarska už začiatkom marca. "Preto Vás všetkých vyzývam k ohľaduplnosti a tolerancii ku svojim blízkym a nám všetkým. Zavedenie takéhoto preventívneho opatrenia je totiž veľmi dôležitým krokom pred rozširovaním sa infekcie. Veď nikto z nás nevie, či nie je prenášač tohto vírusu," dodáva.
V Číne platia prísne opatrenia, na nákupy môžu ísť len každé dva týždne
Podľa starostu Oždian platia v Číne prísne opatrenia, aj vďaka ktorým sa im darí eliminovať nákazu koronavírusom. Na základe informácií, ktoré sa k nim dostali prostredníctvom obyvateľov a ich rodinných príslušníkov žijúcich v Číne, sú tam ľudia zatvorení už tri mesiace a na nákupy môžu chodiť raz za dva týždne. "Len na porovnanie, aby ľudia boli v obraze," porovnáva starosta situáciu u nás a v Číne, kde podľa najnovších informácií medzi nakazených patria hlavne už len ľudia, ktorí si chorobu priniesli zo zahraničia.
Paniku pred nakazením sa koronavírusom komplikuje chrípka
Rozlíšenie či má pacient koronavírus alebo je len prechladnutý nie je bežnému človeku jednoduché. "Treba si uvedomiť, že beží chrípková sezóna. Niekto zakašle, má zvýšenú teplotu a hneď nás kontaktujú," povedal na druhej strane hlavný hygienik z R. Soboty Dušan Béreš, podľa ktorého majú v regióne viac ako 200 obcí.
Všetci Slováci, ktorí pricestujú zo zahraničia, musia byť povinne 14 dní v karanténe. Kto toto nariadenie poruší, riskuje pokutu vo výške 1659 eur, oznámila Polícia SR. „Ak príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva nariadi fyzickej osobe karanténu, tá je povinná ju dodržiavať, v opačnom prípade sa dopúšťa priestupku,“ informuje Polícia SR na svojej stránke.
Čo s tými, ktorí karanténu nedodržia?
Podozrenie na spáchanie priestupku je potrebné hlásiť na miestny príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva. „Ak príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva nariadi fyzickej osobe karanténu, tá je povinná ju dodržiavať, v opačnom prípade sa dopúšťa priestupku,“ informuje Polícia SR na svojej stránke. Ak sa u danej osoby potvrdí ochorenie, úrad bude informovať políciu a tejto osobe bude hroziť väzenie v rôznych dĺžkach od jedného až po 10 rokov za šírenie nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby. Polícia bude skúmať aj možné vyvodenie trestnej zodpovednosti voči týmto osobám.
Zdroj: Rimava.sk