No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Takto sa plesovalo v 70. rokoch v Rimavskej Sobote

20. januára 2024 | | | |  | 
Zdroj foto: Jozef Tokár

RIMAVSKÁ SOBOTA – Lux, Dom kultúry či Tatra patrili v plesovej sezóne k najvychytenejším miestam. Neboli to však jediné sály, ktoré zapĺňali po zábave bažiaci tanečníci. Plesalo sa aj v podnikoch či na súde.

Už v novembri a decembri sa zabezpečovali priestory aj muzikanti. Keď sa začala plesová sezóna, najväčšie sály už boli na soboty obsadené. Napríklad aj v budove terajšieho súdu mali ples zdravotníci, no organizovali sa aj v bývalom internáte.

Svoje plesy mali aj podniky fungujúce v meste. "Pivovar a cukrovar mali ples spolu v priestore cukrovaru. Mali aj svoju muziku. Bol aj ples mäsiarov, lesníkov. Tam chodili poprední speváci. V Tatre boli aj dve muziky. Ešte aj v Chate údolie (ulica Jesenského) boli jeden čas plesy. Ples tam mal napríklad ZVT – Závod výpočtovej techniky," povedal Jozef Tokár, ktorý v rokoch 1971 – 1993 pracoval ako metodik pre fotografiu a film na vtedajšom Okresnom osvetovom stredisku v Rimavskej Sobote. 

Článok pokračuje pod reklamou


Niektoré kaviarne či reštaurácie mali dokonca vlastné hudobné zoskupenia. "V Rimavskej Sobote bolo asi sedem muzík. Každý deň okrem nedele a pondelka bola v niektorej kaviarni či reštaurácii živá hudba. V nedeľu sa nehralo, lebo v pondelok sa išlo do práce," vysvetlil. Živú hudbu by ste si kedysi mohli vypočuť aj v niekdajšej reštaurácii Sultán na Hlavnom námestí. Tam síce plesy neboli, no zabaviť ste sa mohli na Silvestra. "Bola tam ľudová hudba."

Ako sa kedysi zabávali Soboťania a Soboťanky? Pozrite si v galérii na archívnych záberoch Jozefa Tokára:

I. Reprezentačný ples osvetových pracovníkov  rok 1975, Rimavská Sobota, LUX

Ples osvetových pracovníkov  rok 1977, Rimavská Sobota, Hotel Tatra

Ples osvetových pracovníkov  rok 1978, Rimavská Sobota, Lux

Ples Socialistického zväzu mládeže – rok 1979, Rimavská Sobota, Lux

Ples osvetových pracovníkov  rok 1980, Rimavská Sobota, Hotel Tatra

Zdroj foto: Jozef Tokár


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross