RIMAVSKÁ SOBOTA – Lux, Dom kultúry či Tatra patrili v plesovej sezóne k najvychytenejším miestam. Neboli to však jediné sály, ktoré zapĺňali po zábave bažiaci tanečníci. Plesalo sa aj v podnikoch či na súde.
Už v novembri a decembri sa zabezpečovali priestory aj muzikanti. Keď sa začala plesová sezóna, najväčšie sály už boli na soboty obsadené. Napríklad aj v budove terajšieho súdu mali ples zdravotníci, no organizovali sa aj v bývalom internáte.
Svoje plesy mali aj podniky fungujúce v meste. "Pivovar a cukrovar mali ples spolu v priestore cukrovaru. Mali aj svoju muziku. Bol aj ples mäsiarov, lesníkov. Tam chodili poprední speváci. V Tatre boli aj dve muziky. Ešte aj v Chate údolie (ulica Jesenského) boli jeden čas plesy. Ples tam mal napríklad ZVT – Závod výpočtovej techniky," povedal Jozef Tokár, ktorý v rokoch 1971 – 1993 pracoval ako metodik pre fotografiu a film na vtedajšom Okresnom osvetovom stredisku v Rimavskej Sobote.
Článok pokračuje pod reklamou
Niektoré kaviarne či reštaurácie mali dokonca vlastné hudobné zoskupenia. "V Rimavskej Sobote bolo asi sedem muzík. Každý deň okrem nedele a pondelka bola v niektorej kaviarni či reštaurácii živá hudba. V nedeľu sa nehralo, lebo v pondelok sa išlo do práce," vysvetlil. Živú hudbu by ste si kedysi mohli vypočuť aj v niekdajšej reštaurácii Sultán na Hlavnom námestí. Tam síce plesy neboli, no zabaviť ste sa mohli na Silvestra. "Bola tam ľudová hudba."
Ako sa kedysi zabávali Soboťania a Soboťanky? Pozrite si v galérii na archívnych záberoch Jozefa Tokára:
I. Reprezentačný ples osvetových pracovníkov – rok 1975, Rimavská Sobota, LUX
Ples osvetových pracovníkov – rok 1977, Rimavská Sobota, Hotel Tatra
Ples osvetových pracovníkov – rok 1978, Rimavská Sobota, Lux
Ples Socialistického zväzu mládeže – rok 1979, Rimavská Sobota, Lux
Ples osvetových pracovníkov – rok 1980, Rimavská Sobota, Hotel Tatra
Zdroj foto: Jozef Tokár
NENECHAJTE SI UJSŤ