No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO-VIDEO: Vianočná pieseň lekára Tibora Durdjaka dojala ľudí v kostole. Vyrozprával nám, ako vznikla

Polnočný dážď - keď čakali sme sneh
umyl v nás zášť - a zažehnal hriech.
Len Tichá noc v srdci i v dušiach ľudí
prekrásne Tajomstvo cítenia v hrudi.

Týmito slovami a veršami začína pieseň Polnočný plač od Tibora Durdjaka, lekára, špecialistu z Rimavskej Soboty, ktorý vo voľnom čase píše básne. V uplynulých dňoch odznela na Vianočnom koncerte ZUŠkárov v divadelnej sále Domu kultúry a neskôr aj v rímskokatolíckom kostole, kde mala osobitnú atmosféru. Mnohí ľudia z preplneného kostola odchádzali dojatí len pár dní pred Štedrým dňom, kedy v kostoloch, domácnostiach, televízii či rozhlase dominuje už tradične známa Tichá noc.

Pod jej zhudobnenie sa podpísal mladý Jozef Gödri, hlavný organista rimavskosobotskej Rímsko-katolíckej farnosti, punc výnimočnosti dodala svojím spevom Gabriela Gazdová, učiteľka tanca na ZUŠ R. Sobota a herečka divadla Actores v Rožňave, ktorá spieva v muzikáloch. Ako pre Rimava.sk uviedol autor textu a hudby Tibor Durdjak, všetkým za pomoc pri tomto projekte ďakuje a na našu iniciatívu sa podelil s tým, ako pieseň vznikla.

Keď presne pred dvomi rokmi, na Štedrý večer, začal písať túto skladbu, nevedel ešte či to bude báseň alebo pieseň. Jej námet vznikol však úplnou náhodou, keď si po večeri s rodinou a rozbaľovaní darčekov šiel ešte pozde večer sadnúť do zimnej záhrady. Podľa jeho slov sa však strhol lejak a po stenách začali stekať kvapky vody.. „To ma tak evokovalo k tomu, že geoklimatické zmeny na planéte spravia toto netvorstvo. V podstate namiesto toho, keď sme si ešte pred 50-timi rokmi postavili na našom pozemku normálne iglu, ako detváky, tak teraz máme dážď a plus desať," priblížil Durdjak myšlienku k napísaniu tejto piesne lyricko-básnického charakteru.

Tibor Durdjak o vzniku jeho piesne Polnočný plač

MUDr. Tibor Durdjak, autor približne 80-tich básní

„Napísal som dve slohy a refrén a potom som nato zabudol. Asi po trištvrte roku som kdesi našiel tie škrabance," poznamenal autor, ktorý si podľa jeho slov povedal, že toto by bola škoda nedokončiť. So zhudobnením mu pomohol Jozef Gödri, s ktorým si skladbu po prvýkrát zahrali na dvoch gitarách. „Vžil sa do tej myšlienky a skomponoval to tak nádherne, že neviem, či by to niekto lepšie vedel spraviť a ja som mu zato nesmierne vďačný aj všetkým zúčastneným, ktorí dotiahli tento môj projekt až do tohoto zdarného konca," povedal ďalej v rozhovore. Ako po tomto sľubnom začiatku pevne verí, po jej preložení Johom Minahanom (preložil vyše 180 básní Milana Rúfusa do angličtiny pod názvom - Niesť bremeno a spievať, pozn red.) sa dostane aj ďalej do sveta a možno zaujme aspoň malým zlomkom ľudí, podobne ako v tomto čase stále aktuálna skladba Tichá noc.

Daniel Hevier: Vždy ma poteší, keď ľudia robia aj veci, na ktoré "nemajú papiere"

Lekár Tibor Durdjak, autor približne 80-tich básní, ktorých časť vydal knižne v roku 2012 je širokej verejnosti známy predovšetkým básňami z obdobia Nežnej revolúcie (s tvorbou od tejto doby neskončil, naopak, pri výročiach už tradične prispieva počas spomienkových stretnutí v uplynulých rokov, pozn. red.) „A keďže som mal príležitosť počuť tieto verše aj naživo a nahlas z úst samotného autora, môžem potvrdiť, že doktor Tibor Durdjak má aj svojrázny talent prednesu vlastných slov, čo nieje vždy pri pri básnikoch samozrejmosťou," povedal o tomto lekárovi, špecialistovi Daniel Hevier básnik, dramatik, prozaik, autor textov populárnej hudby, priekopník tvorivého písania u nás. Podľa jeho slov obohacuje svojím písaním poézie nielen svoj život, ale aj životy ľudí, ktorí sú okolo neho. O Durdjakovi, ktorý mal česť poznať básnika a literárneho historika Milana Rúfusa, ďalej Hevier podotkol, že vždy ho poteší, keď ľudia robia aj veci, na ktoré "nemajú papiere".

Atmosféru z koncertu si môžete pozrieť aj z live prenosu, ktorý nájdete na fb profile Rimava.sk. V priebehu pár dní si ho s príhovorom dekana Rastislava Poláka pozrelo viac ako štyri tisíc užívateľov.

https://www.facebook.com/Rimava.sk/videos/447753482777836/

Podujatia ZUŠ-ky naplnili koncom roka Dom kultúry aj kostol

„Pre mňa to bol koncert na profesionálnej úrovni," zhodnotil koncert hudobného odboru v kostole Marian Lacko, riaditeľ ZUŠ Rimavská Sobota. Mal spolu 20 vstupov, v ktorých odzneli skladby na organe, gitarách, husliach či akordeóne. Na margo príprav piesne Polnočný plač podotkol, že to bolo aj z jeho pohľadu veľmi náročné a Jozef Gödri to zvládol, navyše to momentálne podľa jeho slov u nich nevie nikto. "Robil na tom veľmi dlho. Bolo to treba rozpísať na každý jeden nástroj a spevy. Takéto veci sa orbia pre veľké orchestre," zdôraznil.

Súčasťou akcií ZUŠ bolo aj tanečné divadlo Dievčatko so zápalkami. V Dom kultúry ho odtancovalo 130 detí a tiež bolo robené k Vianociam. "Obidve sú zo ZUŠky, obidve majú vysoký kredit a boli perfektne pripravené ale boli to dve rozdielne akcie ZUŠky," skonštatoval Lacko, podľa ktorého po minulé roky robili jeden koncert, teraz bolo akcií viac. Ich súčasťou bola aj premiéra rozprávky Uja klobásu, ktorú pripravila Alterna ešte na Mikuláša.

Zdroj: Rimava.sk, VIDEO: TV Rimava


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross