No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Rimavskosoboťan Tóth zdolal sedemtisícovku

Rimavskosoboťan, ktorý si bežne udržiava kondičku aj behom na Kurinec, obľubuje lyžovanie či iné vytrvalostné športy, zdolal množstvo štítov v Európe či v centrálnej Ázii. Výšky mu problém nerobia. Šesťdesiatnik Štefan Tóth, ktorý vedie klub rimavskosobotských turistov, ide rozhodne príkladom. Ako pre Rimava.sk uviedol, bol na deviatich štítoch vyšších ako 4 000 m a stále si trúfa zdolať ďalšie. Na konte má však aj tri výstupy nad 5 000 m, dva štíty nad 6 000 m Peak Razdeľnaja-6 200 m v Pamíre. V roku 2019 sa zúčastnil expedície v Himalájach a vystúpil na prekrásny ľadovcový štít Mera Peak vysoký 6 470m.

O tom, ako zdolal tieto vrcholy dokáže pútavo a fundovane rozprávať. Nechýbal dvakrát ani na Gerlachu a vyšiel aj štíty nad 3 000 m na Kaukaze, v Alpách či na Pyrenejách. Za veľmi ťažký výstup hrebeňom považuje Dóm (4 545 m) vo Švajčiarsku, "Je to veľmi exponované, ale krásne vzdušné," poznamenal. Najväčším zážitkom pre neho bolo určite pôsobenie v pohoriach Pamír, Kaukaz a v Himalájach.

Článok pokračuje pod reklamou



"V Himalájach som bol asi na najkrajšom mieste s názvom Tilicho lake. Bolo to nádherné zamrznuté ľadovcové jazero vo výške 5 000 m a do neho stekali obrovské ľadovce. Bol to prekrásny pohľad," skonštatoval.

Najnáročnejší výstup bol na jeden z najvyšších vrcholov bývalého Sovietskeho zväzu

Medzi najnáročnejšie výstupy zaradil zdolanie Peak Lenina-7 134 m v Pamíre, čo sa mu podarilo v roku 2001 spolu s Jurajom Kakodym zo Žiliny. "A to jednak svojou výškou, ako aj spôsobom, akým sme vystúpili na vrchol. Bez podpory nosičov, panovalo nepriaznivé počasie," priblížil Tóth, ktorý bol súčasťou medzinárodnej expedície Čechov a Slovákov. Češi v drvivej väčšine členovia horskej služby z Českých hôr-vystúpili na vrchol dvaja. Oni boli šesťčlenná skupina pod hlavičkou Telemark club Slovensko Považská Bystrica. Hlavným cieľom bolo zlyžovať severnú stenu Piku Lenina telemarkovým štýlom. "Z našej skupiny sme vystúpili na vrchol štyria. Ja som sa do expedície dostal na poslednú chvíľu, ako náhradník bez ambície zlyžovať severnú stenu telemarkovým štýlom, nakoľko sa tomuto štýlu nevenujem," spomenul.

V dvojmiestnom stane prečkali v sede noc štyria

Na ceste k vrcholu postupovali cez výškové tábory. Do prvého 4 300 m.n.m im pomohli s vynáškou materiálu kirgižskí nosiči. Do druhého 5 300 m.n.m a tretieho 6 100 m.n.m. tábora si ale robili vynášky sami. Pred záverečným útokom na vrchol v treťom výškovom tábore strávili tri noci a začínala sa ich zmocňovať výšková choroba. Ale aj napriek tomu podnikli úspešný pokus o dosiahnutie vrcholu.
Za pomerne dobrého, ale strašne mrazivého počasia sa k nemu dostali o 15,30 hod. "Žiadna eufória, obavy zo zostupu nakoľko sa zhoršovalo počasie a bol pokročilý čas," hovorí. Do III. výškového tábora zostúpili o 19,30 hod. Trochu neskôr ich tam čakalo nemilé prekvapenie. Do tábora vystúpila druhá dvojica ich expedície a tak museli v dvojmiestnom stane prečkať v sede noc štyria. Na vzostup do nižšieho tábora už síl nemali. "Bol som na smrť unavený, ale v srdci ma hrialo, že som vystúpil na vrchol nádhernej hory, kde je úspešnosť výstupu tak 20-percentná," poznamenal. Zároveň dodal, že Peak Lenina nie je až taký nevinný štít. "V roku 1990 tam v lavíne v druhom výškovom tábore zahynulo 43 horolezcov. Prežili len dvaja Rus Alexej Koreň a Slovák Miro Grozman. Nemám info, že by niekto z nášho okolia vystúpil na Pik Lenina (ale možné to je)," uviedol.

Nechýbal ani na Mont Blancu, najvyššom vrchole Európy

Štefan Tóth nechýbal ani na Mont Blancu. Spolu s niekoľkými členmi KST Rimavská Sobota ale pokorili aj druhý najvyšší vrch Álp a Európy na západ od Kaukazu - Dufourspitze 4 634 m.n.m. "Podľa môjho názoru jednoznačne ťažší je výstup na Dufourspitze," tvrdí pri porovnaní týchto dvoch vrcholov, najmä čo sa technickej náročnosti týka. Do Švajčiarska sa vybrali vo štvorici ešte v roku 2018 s Jánom Folkom, Jozefom Szabóm a Štefanom Mácsom.

Podľa jeho slov posledných 400 metrov ide o veľmi exponovanú šírku hrebeňa. "Na niektorých miestach je len 15-20 centimetrov," opisuje Tóth a pokračuje. "Kľúčový problém je tesne pod vrcholom, kde je potrebné naliezť do snehového žľabu so sklonom 70 stupňov a pod lezcom sa otvára 500 metrová priepasť," zdôraznil.

Neplánovane strávili noc na ľadovci

Výstup z chaty Monte Rosa Hute na Dufourspitze je orientačne veľmi náročný a trafiť sa správne v spleti ľadovcových trhlín je podľa neho veľmi náročné. Trhliny pritom dosahujú hĺbku aj 100 m. Výstup vo štvorici začali o 2,30 h. ráno a na vrchole boli až o 15,30 h. čo bolo veľmi neskoro. "Na nakoniec sa nám to vypomstilo a museli sme stráviť noc na ľadovci vo výške cca 3 500 m.n.m. Ale mali sme šťastie, bola kľudná mesačná noc s teplotami len do možno -5 stupňou Celzia," priblížil zážitok z cesty. Dôvod, prečo nevedeli nájsť správnu cestu Tóth vidí ten, že to bolo náročné v spleti trhlín. Na vrchol však vystúpili všetci štyria.

V prípade Mont Blancu začínali na prelome tisícročí deviati a na vrchol došli traja. "Ján Kučera a moja dcéra Silvia v tom čase 18-ročná," spomenul. "Počasie bolo ale zlé, fúkalo a bola veľká zima. Z toho dôvodu sa druhé lanové družstvo rozhodlo ukončiť výstup pri bivaku Vallot. Boli sme pomalší ako lezci, ktorí mali horských vodcov, ale odmenou nám bolo krásne modré nebo, ktoré sa nad nami otvorilo na vrchole. Super zážitok," skonštatoval Tóth, ktorý sa na vysokohorské výstupy špeciálne nepripravuje. Trénuje 4 až 5 krát v týždni. Pred Mont Blancom bol aj s Janom Kučerom na Kaukaze, kde okrem iných štítov vystúpili na Elbrus vysoký 5 642 m, čo bola dostatočná príprava. "Dcéra Silvia nemala vysokohorskú prípravu, tak mala určité problémy s nadmorskou výškou, ale mala, myslím si, dostatočnú oporu vo mne. Pred výstupom na Duhourspitze som mal rok predtým prípravu v Himalájach v Nepále, kde som sa pohyboval aj vo výškach 5 000-5 500 m.n.m. Na oba štíty sme vystúpili na konci augusta, kedy by malo byť už stabilnejšie počasie, ale veľmi sa na to spoliehať nedá.

Napriek tomu, že má za sebou toľko zdolaných krásnych štítov, ho bežne stretnete behať so zdravým opálením aj na cykloceste v Rimavskej Sobote smerom na Kurinec. A aké má Štefan Tóth ešte plány? Rád by navštívil pohorie Ťan Šan. "Epidémia nás zabrzdila, ale pribúdajúci vek nie. Ale nejaké plány ešte mám, možno aj v Himalájach," odpovedal.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: archív Štefana Tótha, Štefan Mács a Jozef Szabó

Video-Mont Blanc: Najvyšší vrchol Európy zdolali viacerí vysokohorskí turisti z okresu

Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross