No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Soboťania pokorili najväčší prekážkový beh na svete, jeden z nich skončil v prvej 5-ke

Peter Matala, Tomáš Ščurko, jeho otec Ján a náš kolega z redakcie Rimava.sk Marek Cirbus. To sú štyria rimavskosobotskí Sparťania, ktorí prednedávnom pokorili najväčší prekážkový beh na svete, Spartan Ultra. A prečo najväčší? Čísla Vás o tom určite presvedčia. Pretek vo Valčianskej doline mal približne 55 kilometrov s prevýšením viac ak 3500 metrov a nie menej ako 60 prírodných či umelých prekážok. A práve to robí z preteku Spartan Ultra svetový unikát medzi prekážkovými behmi.

Unikátnosť behu sa však skrýva a v samotnej rimavskosobotskej štvorici. Lepšie povedané jedného z tejto partie. Petra, ktorý okrem Spartan Race si plní sny aj vysoko nad našimi hlavami alebo Tomáša či Mareka netreba veľmi predstavovať. O ich výkonoch v rámci Spartan Race sa môžete viac dočítať TU, TU aj TU. Aj keď sa zhodli, že Spartan Ultra bol zatiaľ najťažší pretek aký kedy absolvovali, radi budú na neho spomínať.

Väčšiu pozornosť si však zaslúži štvrtý rimavskosobotský Sparťan – 56 ročný Ján Ščurko. Svojím vekom bol tak druhým najstarším účastníkom preteku a vo svojej kategórii 50+ skončil na piatom mieste s časom 13 hodín a 7 minút. My sme ho vyspovedali a priblížil nám nielen samotný pretek, ale aj to, kde sa zrodila myšlienka zúčastniť sa takéhoto aj pre mladých pretekárov náročného preteku a ako si človek má poradiť s krízami, ktoré ho na tak veľkej športovej udalosti zaručene stretnú.

Fotogaléria: Peter Matala

Kde a ako sa zrodil nápad vyskúšať tento najdlhší prekážkový beh na svete?
Tak za to „môžem ďakovať“ môjmu synovi, ktorý má na tento pretek prihlásil v mesiaci august. Dovtedy som robil najdlhší pretek, a to Spartan Beast (čo je menej ako polovica Ultra, približne 23 km, pozn. red.) nebol som tomu veľmi rád, lebo viem, že je to veľmi ťažké, ale keďže som to ešte nikdy neskúsil tak som to vyskúšal naostro.

Ako toto rozhodnutie štartovať na Ultra prijalo Vaše blízke okolie?
Okrem obdivu, niektorí aj pochybovali či to dokončím, mi bolo povedané, že 50 kilometrov a viac je dosť veľa prejsť na aute a nie bežať a prekonávať ešte viac ako 60 prekážok na trati.

S akými očakávaniami ste išli na preteky? Či už umiestnenie, výsledný čas alebo "len" prekonať seba samého a dobehnúť do cieľa v stanovenom limite?
Chcel som dobehnúť samozrejme v stanovených limitoch, ktoré boli podľa mňa dosť prísne (prvých 23 km odbehnúť do päť a pol hodiny a 3 km pred cieľom odbehnúť do 13 hodín od štartu, pozn. red.), aj keď na trati to veľakrát vyzeralo niekedy zle, bola tam potrebná psychická odolnosť, aby sa človek nevzdal. Chcel som vedieť, či to vlastne v mojich rokoch zvládnem a počítal som čas okolo 12-13 hodín. Dosiahol som 13:07 hodín, ale nie som sklamaný.

Ako sa Vám išlo týchto 50 kilometrov? Mali ste takúto vzdialenosť natrénovanú alebo to bola premiéra až na preteku?
Ultra vo Valčianskej doline bol veľmi ťažký pretek, a to jednak na fyzickú zdatnosť, ale hlavne na psychickú odolnosť pretekára. Mal som niečo natrénované, ale 50 km na tréningu som nikdy nebehal naraz, iba tak približne 18 km.

Zažili ste aj krízy na trati? Ako ste sa ich snažili zvládnuť?
Krízy som zažil, lebo na trati bolo doslova obrovské prevýšenie niečo cez 3400 metrov, čo bolo veľa aj pre mladších pretekárov. K tomu boli ešte časové limity, čo som musel „strážiť“, tak to bolo dosť... A ako sa krízy dajú zvládnuť? Už veľa rokov mám kamaráta z posilňovne, ktorý bol v roku 2017 majstrom sveta v trojboji a on mi raz povedal: „Janko nič nie je také, čo sa nedá zvládnuť, pamätaj, že všetko ja iba v tvojej hlave“. Ja som sa toho držal a vyšlo mi to, čo som veľmi rád.

Vy ste boli druhý najstarší pretekár. Ako ste sa k tomu postavili? Predsa tak ťažký pretek je extrémna záťaž aj pre mladých. Išli ste do toho, že to dokončím za každú cenu alebo uvidíme, čo to dá? 🙂
Máte pravdu bol to extrémne ťažký pretek a preto som sa snažil už predtým si trocha viacej potrénovať, ak to bolo popri mojej práci možné. Valčiansku dolinu už poznám aj keď terén ako vo Valčianskej doline tu v okolí Rimavskej Soboty nemáme a kedže mám už viacej rokov, preto musím aj viacej trénovať, ako môj syn, ktorý „to dal“ za 11 hodín. Či som išiel do toho, že to skončím za každú cenu? Samozrejme, že som to chcel skončiť za každú cenu a naozaj „všetko je iba v hlave“. Samozrejme ak si natrénovaný, aj keď som už občas nevládal, ale hlava mi povedala, že ešte vládzem.

Fotogaléria: Tomáš a Ján Ščurkovci

Vo Vašej kategórii 50+ ste skončili na 5. mieste, aké sú to pocity dostať sa vo výsledkovej listine tak vysoko?
Som veľmi rád, že som to tak zvládol a vyšlo mi to, aj keď to niekedy na trati vyzeralo z môjho pohľadu neskutočne veľmi veľmi ťažko.

Aký to bol pocit prísť do cieľa? Čo Vám ako prvé preletelo hlavou?
Bol to naozaj neskutočný pocit prísť do cieľa, lebo po trati som videl, ako niektorí bežci nesplnili časový limit a pri kontrole im bol odstrihnutý (odobratý) čip, ktorý dostane každý pretekár pri štarte. Predstavte si, keď niekto beží 10 hodín a potom mu povedia, že nesplnil limit. Bol som doslova vďačný Bohu, že som to zvládol a hlavne bez úrazu, lebo bolo dosť aj zlomenín.

Nakopol Vás tento pretek aj na prípadné ďalšie preteky takéto rozmeru? Teda išli by ste ešte na takéto šialenstvo? Prípadne, ktorá z obtiažností v rámci Spartan Race Vám sedí najviac a ktorá najmenej?
Neviem či by som na Ultra ešte šiel, lebo o rok zasa len budem starší, ale mladším to isto doporučujem. Tam sa v celom rozsahu prejaví sebadisciplína človeka a tam sa dá zistiť charakter pretekára. Zo Spartan Race mi asi najviac sedí Super a Beast, lebo ja osobne potrebujem niekedy “na zahriatie“ asi tak 4-5 km, Sprint má tak 7 km, čo je niekedy „málo“. Ešte sa musím priznať, že nemám rad ak je na trati prekážka plávanie 🙂

Aké boli prvé reakcie Vášho okolia, keď ste im povedal či ukázal medailu zo Spartan Ultra?
Veľa ľudí z môjho okolia boli z toho veľmi milo prekvapení a hlavne keď zistili, že oveľa mladší ako ja nesplnili časové limity a skončili pretek bez medaily. Medaila je veľmi pekná a páči sa každému, hlavne mne. Som šťastný že som ju získal.

Ján Ščurko je tak ďalším príkladom toho, že vek je číslo. A čo Vy trúfli by ste si zažiť takýto náročný pretek? Aj keď cesta počnúc prípravou a končiac samotným pretekom v cieli je náročná, ako sa štvorica Sparťanov z Rimavskej Soboty zhodla stála a stále im stojí za to.

Fotogaléria: Marek Cirbus

Pozrite si ako to vyzeralo na Spartan Ultra vo Valčianskej doline

Zdroj: Rimava.sk FOTO: archív Peter Matala, Marek Cirbus, Spartan Race Slovakia


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross