No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Vždy ho fascinovali veci nezvyčajné, inak tomu nebolo ani pri zvieratách. Dnes sa venuje chovu exotických domácich miláčkov

Zdroj foto: Stanislav Repka

Uvažovali ste nad zaobstaraním domáceho zvieratka, alebo nejaké doma máte? Mladý muž Stanislav Repka ich vlastní niekoľko a vyberá si tie najzaujímavejšie. Dokázali by ste si predstaviť chovať doma žabu alebo dokonca kraba? Pozrime sa na vec očami chovateľa, ktorý nám o svojej záľube prezradil viac.

Netradičným živočíchom sa venuje približne päť rokov. Celé to začalo motýľmi, ktoré najprv len preparoval, neskôr ich však začal aj chovať. Za ten čas, ktorý sa tomu venuje, sa staral o rôzne druhy zvierat, napríklad jašterice, ryby, kraby, žaby ale aj o hmyz, ako sú motýle, pakobylky či chrobáky. Najviac ho však podľa jeho slov fascinuje chov rýb a motýľov.

Článok pokračuje pod reklamou


,,Vždy ma fascinovali nezvyčajné veci, čo platilo aj pri chove zvierat. Napríklad chov motýľov je úplne odlišný od klasických domácich zvierat,“ prezradil pre Rimava.sk a pokračoval, že v porovnaní s inými domácimi zvieratami, motýle žijú oveľa kratšie. Ako príklad uviedol okáne, ktoré žijú v priemere len týždeň. Je tomu tak z dôvodu, že nedokážu prijímať potravu.

Medzi najviac nevšedné zvieratá, ktoré choval, Stanislav zaradil jedného z najväčších motýľov žijúcich na Slovensku. „Má jednu unikátnu vlastnosť, a to je vydávanie zvukov. Vydávajú piskľavý zvuk, ktorý má odradiť nepriateľov,“ priblížil a dodal, že tento motýľ je známy pod menom Lišaj Smrtihlav.

Ako ďalšieho 17-ročný chovateľ spomenul kraba pustovníka. Vysvetlil, že aj tieto kraby je možné chovať v zajatí. Starostlivosť o ne nie je náročná a dokonca nie je potrebná ani morská voda. ,,Postačí kľudne miska s vodou bez chlóru. Treba im len zabezpečiť priestranné terárium s vysokou vlhkosťou,“ vysvetlil.

Zo sveta rýb považuje za jednu z tých nezvyčajnejších Trahiru. Ide o sladkovodného dravca, ktorý pochádza zo Strednej a Južnej Ameriky. Za dobrých podmienok dokáže narásť do dĺžky 65 centimetrov. „Treba si však dávať pozor, pretože v dospelosti je schopná odhryznúť aj prst,“ doplnil s úsmevom.

Článok pokračuje pod reklamou


Spomenutý bol už aj okáň. Ako konkrétny príklad uviedol Stanislav stredne veľkého, pod názvom Citheronia Regalis. Pochádza zo Severnej Ameriky a rozpätie jeho krídel dosahuje približne 16 centimetrov. Spomenul však aj ďalšiu zaujímavosť. ,,Okrem svojho nezvyčajného oranžovo-krémového sfarbenia, je známy aj kvôli svojim veľkých húseniciam, ktoré môžu mať dĺžku nad 20 centimetrov.“

Repka tiež dodal, že jeho úplne prvým nezvyčajným zvieraťom bol motýľ druhu Antherina Suraka, ktorý pochádza z čeľade okáňovej a jeho pôvod siaha až do Madagaskaru.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross