Téma zrušenia striedania času, ktorou sa Európska únia zaoberala vo februári 2018, opäť ožíva. Komisia Európskeho parlamentu v Bruseli sa túto otázku rozhodla riešiť hlasovaním samotných obyvateľov únie, do ktorého sa môžete za pojiť aj Vy.Kliknutím na tento odkaz sa Vám objaví formulár, v ktorom je najprv potrebné vypísať svoje osobné údaje. V úvode formulára, v pravom hornom rohu stránky, si môžete zmeniť jazyk. Stačí kliknúť na „Language“ a zvoliť ako jazyk Slovenčinu. V ďalších krokoch môžete vyjadriť svoj názor na zrušenie striedania letného a zimného času. V ponuke máte tri možnosti: môžete hlasovať za ponechanie letného času v zime aj lete, alebo naopak za zimný čas počas zimy aj leta. Poslednou možnosťou je vyjadrenie Vášho nesúhlasu so zrušením striedania letného a zimného času.
Zmena času u nás
Slovenska sa táto zmena po prvýkrát týkala v rokoch 1915 a 1916 a potom v rokoch 1940 až 1949. Túto zmenu zažívame na Slovensku každoročne až od roku 1979. Vtedy Československo zasiahla silná vlna mrazov, tie spôsobili značné výkyvy v dodávkach elektrickej energie, a to viedlo k jej večernému niekoľko hodinovému vypínaniu. Predpokladalo sa, že posun o hodinu dopredu výrazne zníži spotrebu elektrickej energie vo večerných hodinách. Bol to tiež jeden z hlavných argumentov, aby sa posun času zaviedol opäť, ale natrvalo. Argumentom pre jeho zavedenie bolo, podľa názoru predsedníctva ÚV KSČ, tiež zvýšenie pracovnej produktivity odpoludňajších pracovných zmien. Ako ďalší argument bol uvádzaný väčší komfort pri voľnočasových aktivitách a pri dovolenkách, čo je jeden z najviac využívaných argumentov pre zachovanie letného času aj v súčasnosti.
A hoci o zrušení či nezrušení striedania času môžu aktuálne rozhodnúť obyvatelia členských štátov Európskej únie, podľa nariadenia Vlády SR z februára 2017, na prípadné zrušenie zmeny času si budeme musieť počkať do roku 2021. Práve dovtedy má platnosť nariadenie Vlády SR o zavedení letného času.
Zdroj: Rimava.sk Foto: visualhunt.com