Banskobystrickému samosprávnemu kraju (BBSK) sa podarilo odstrániť Damoklov meč visiaci nad ním v podobe záväzku vo výške 10,3 milióna eur, ktorý si súdnou cestou vymáhala firma AKUS. Krajský súd v Banskej Bystrici v odvolacom konaní začiatkom decembra potvrdil rozsudok banskobystrického Okresného súdu, ktorý v apríli 2011 žalobu firmy AKUS zamietol. „Rozsudok je právoplatný dňom doručenia. Nám to už bolo doručené, druhá sporová strana to zatiaľ neprevzala. Je tam možnosť podať ešte mimoriadne opravné prostriedky, a to je dovolanie, ale je tam minimálna šanca, že by ho Najvyšší súd SR pripustil,“ povedala pre agentúru SITA vedúca kancelárie predsedu BBSK Soňa Šáliová. Ako pripomenul župan Vladimír Maňka, výhra súdneho sporu zároveň znamená zníženie celkového zadlženia banskobystrickej župy.
Sporná pohľadávka má počiatok ešte v roku 1997, keď vtedajší riaditeľ Ústavu sociálnej starostlivosti pre mentálne poškodených dospelých Detva Július Feješ uzavrel so stavebnou firmou Ing. Jozef Vejčík Stavebno-montážne práce zmluvu na rekonštrukciu budovy za takmer 1,5 milióna korún (49 790 eur) a s neobvyklou zmluvnou sankciou tri percentá z ceny diela za oneskorenú úhradu faktúry za každý deň omeškania. Dodatkom, ktorý podpísal Feješ v tom istom roku, sa cena rekonštrukcie zvýšila na viac ako 3,4 milióna korún (113-tisíc eur). Pre nedostatky na diele potom ústav v roku 1998 neuhradil v lehote faktúru na 300 906 korún (9 988 eur). Jej zaplatenia sa zhotoviteľ domáhal súdnou cestou a Okresný súd vo Zvolene v roku 2002 uložil ústavu povinnosť uhradiť okrem faktúry aj zmluvnú pokutu vo výške tri percentá za každý deň omeškania, počítanou z vyše 3,4 milióna korún (113-tisíc eur). Voči tomuto rozsudku sa však štatutárny zástupca ústavu neodvolal a žiadne opatrenia nevykonal ani Krajský úrad v Banskej Bystrici ako vtedajší zriaďovateľ ústavu.
Podľa názoru súčasného vedenia župy však podpísanie dohody o urovnaní nemalo oporu v zákone a terajší župan Vladimír Maňka v januári 2010, dokedy už kraj firme AKUS splatil 5,624 milióna eur, rozhodol o zastavení splátok. Firma AKUS na to reagovala žalobou, ktorú okresný a teraz aj odvolací krajský súd zamietol. Súdy sa stotožnili s argumentmi právneho zástupcu župy, že dohoda o urovnaní je absolútne neplatným právnym úkonom a záväzky DSS Úsvit na župu ako jeho zriaďovateľa neprešli, keďže DSS Úsvit de iure nezanikol.
Už uhradené prostriedky vo výške 5,624 milióna eur sa BBSK snaží získať späť od štátu, respektíve ministerstva sociálnych vecí súdnou cestu. Svoju žalobu odôvodňuje bezdôvodným obohatením štátu, keďže župa pod hrozbou exekúcií plnila záväzok štátu namiesto ministerstva . „Štát podľa nás neoprávnene previedol na samosprávny kraj obchodný záväzok, lebo podľa zákona o prenose kompetencií si mal obchodné záväzky vyriešiť sám štát,“ povedal Maňka. Okresný súd v Bratislave I. žalobu BBSK vlani zamietol, Krajský súd v Bratislave však v odvolacom konaní v lete tohto roka rozsudok zrušil a vec vrátil prvostupňovému súdu. Ako sa uvádza v uznesení krajského súdu, okresný súd síce vykonal riadne dokazovanie, avšak vec nesprávne právne posúdil. Od firmy AKUS zatiaľ župa zaplatené peniaze späť vymáhať nebude. „Nemôžeme uplatniť obidva spôsoby, pretože by sme sa dostali do bezdôvodného obohatenia. Budeme to teraz riešiť predovšetkým cez ministerstvo práce, pretože tam je ten spor rozbehnutý,“ povedala pre agentúru SITA Šáliová s tým, že stále je možnosť podať aj žalobu voči firme AKUS, ktorá sa stala dlžníkom župy.
Súčasné vedenie župy, respektíve DSS Úsvit sa v súvislosti so spornou pohľadávkou pokúšal aj o obnovu pôvodného súdneho konania na zvolenskom okresnom súde o uznanie dlhu, a to s argumentom, že sporná pohľadávka reálne neexistuje, keďže vznikla na základe prác fakturovaných nad rámec pôvodnej zmluvy. Súd však návrh na obnovu konania zamietol.
Zdroj: SITA