No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Blízko našich južných hraníc potvrdili africký mor ošípaných

Blízko našich hraníc s Maďarskom pred pár dňami potvrdili u uhynutého diviaka pozitívny nález afrického moru ošípaných (AMO). Uhynutého diviaka s pozitívnym nálezom AMO našli približne 350 metrov od slovenských hraníc, kde najbližšou obcou je obec Drňa v okrese Rimavská Sobota. V tejto súvislosti tak Štátna veterinárna a potravinová správa prijala opatrenia aj pre túto oblasť.

„Táto oblasť zahrňuje systém poľovania, ochrany chovov, systém presunu mäsa a výrobkov z mäsa ošípaných a podobne. Chcem veľmi apelovať na verejnosť, aby bola všímavá a aby sa vyhýbala styku s podozrivými zvieratami. Robíme všetko preto, aby sa nestalo to, čo v Maďarsku,“ uviedol na dnešnej tlačovej konferencii v Rimavskej Sobote Jozef Bíreš, ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy. Ako avizoval, aj keď Slovensko je krajinou bez potvrdeného výskytu agresívneho AMO, situácia aká nastala v Maďarsku je veľmi dôležitá a zároveň nepriaznivá. Preto v spolupráci aj so Zväzom chovateľov ošípaných na Slovensku apelujú na dodržiavanie opatrení, aby sa nielen vo veľko ale rovnako aj v malochove ošípaných predišlo zavlečeniu nákazy do chovu.

„Čo sa týka chovateľov ošípaných pravidelne informujeme našich chovateľov aká je situácia AMO. Apelujeme na to, aby dodržiavali ochranné opatrenia pred zavlečením nákazy do chovu. Musím skonštatovať, že doteraz nakoľko sa nevyskytol žiadny prípad u súkromníka, tieto opatrenia sa dodržiavajú,“ povedal Andrej Imrich, predseda Zväzu chovateľov ošípaných na Slovensku s tým, že
i naďalej budú informovať chovateľov ako sa chrániť pred zavlečením tejto nebezpečnej nákazy.

V rámci národnej expertnej skupiny, ktorá bola zriadená pre africký mor ošípaných, pracuje aj Slovenská poľovnícka komora. Ako povedal riaditeľ kancelárie Slovenskej poľovníckej komory Imrich Šuba, bolo prijatých množstvo krokov, vďaka ktorým Slovensko a teda ani juh regiónu Gemer-Malohont nie je infikovanou oblasťou. Podľa jeho slov ešte v roku 2017 boli prijaté opatrenia na zníženie denzity (hustoty) diviačej zveri. „Mnohých regiónoch Slovenska sa nám to darí,“ poznamenal s tým, že aj keď sú poľovníci za to častokrát kritizovaní, aj takto zabezpečia minimalizáciu šírenia nákazy AMO. Ako dodal, v uplynulej dobe bolo v regióne ulovených viac ako 2600 diviak, zatiaľ čo v susednom Maďarsku, kde sa vyskytol AMO len pár stoviek.

Ako postupovať pri podozrení na AMO

Kompetentní v súvislosti s výskytom afrického moru ošípaných v blízkosti južných hraníc s Maďarskom apelujú nielen na odbornú, ale aj laickú verejnosť. Riaditeľ Šuba apeluje na zvýšenú pozornosť svojho okolia svojich kolegov – poľovníkov. Ústredný riaditeľ Bíreš avizoval, aby malí či veľkí chovatelia ošípaných hlásili každú zmenu správania zvierat hlásili veterinárnemu lekárovi. „Medzi príznaky nákazy patria napríklad, že zviera prestáva prijímať krmivo, tvoria sa lézie na koži, zvyšuje sa teplota. Tí čo chodia na prechádzky do prírody, taktiež keď uvidia zmenu správania u diviakov, akým je aj strata plachosti, už to je príznak, že diviak nie je v poriadku alebo nájdu uhynutého diviaka, aby to nahlásili na príslušné poľovnícke združenie a regionálnu veterinárnu a potravinovú správu,“ uviedol Bíreš.

Aj keď africký mor ošípaných nie je prenosný na človeka či na iný druh zvierat, ľudia túto nákazu môžu na ošípané preniesť mechanicky, napríklad strojmi či mechanizmami, krmivom alebo prostredníctvom potravín. V tej súvislosti Bíreš apeluje aj na spotrebiteľov, aby viac kupovali slovenské bravčové mäso a výrobky z neho. „Pretože mäso z dovozu je potenciálnym prenášačom nákazy,“ doplnil.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross