No active "ca-sidebar-197687" sidebar

KOLÍKOVÁ VOJNA: Betónová zábrana znovu znemožňuje prejazd sídliskom Rimava

20. septembra 2012 |  | | |

Betónová zábrana opäť znemožňuje prejazd Sídliskom Rimava, pracovníci Technických služieb mesta ju osadili začiatkom minulého mesiaca. Tentokrát medzi bytovým domom na Hostinského ulici a výškovou bytovkou A 1, na mieste, kde pred niekoľkými rokmi boli osadené železné tyče. Tamojší obyvatelia sú rozhorčení a nevedia si vysvetliť, prečo nebola zábrana osadená tam, kde sa pár dní predtým všetci dohodli. Pripravujú ďalšiu petíciu.  Ako pre Rimava.sk uviedol viceprimátor Ladislav Rigó, obyvatelia zainteresovaných bytoviek sídliska sa mali do 15. augusta dohodnúť na jednoznačnom riešení. To podľa neho predsedníčka výboru mestskej časti Ľubica Kubiňáková aj priniesla podpísané zástupcami bytových domov.

"Bol som v tom, že dohoda platí," povedal Rigó. Ako zároveň dodal, ešte predtým, ako ho priniesla, sa začali niektorí obyvatelia sťažovať primátorovi, že to predsa len nebude dobré riešenie a pripomienkovali ho. Podľa Rigóa tak na náslendom pracovnom stretnutí uloženie betónového zátarasu zmenili o niekoľko desiatok metrov. Rigó ako bývalý predseda dopravnej komisie pri mestskom zastupiteľstve zastáva názor, že to treba dať posúdiť odborníkovi, čo sa už aj v minulosti udialo. Poznamenal, že majú pripravené alternatívne návrhy, napojenia sídliska na Malohontskú cestu, ktoré sú aj naprojektované. "Ak všetky dotknuté orgány dajú kladné stanovisko a budú financie, tak sa to zrealizuje," konštatoval Rigó a dodal, že potom nepomôže ani sťažovanie sa občanov. Zároveň podotkol, že v tejto situácii sa nedá nájsť riešenie, ktoré bude vyhovovať každému.

Podľa slov Ľubice Kubiňákovej zámer odsúhlasili všetci aj na mieste. Ako priblížila, obyvatelia Hostinského bytovky sa obávali, že by im pred vchodmi prechádzali autá zo všetkých výškových bytoviek, iba s jednou však súhlasili. Ako dodala, vyriešením situácie je znechutená. "Toľko ľudí sa stretlo a zbytočne, nakoniec sa aj tak urobilo podľa obyvateľov jednej bytovky na Hostinského a ku kompromisu nedošlo," zdôraznila pre Rimava.sk Kubiňáková.

"Momentálna situácia nie je v poriadku," domnieva sa zástupca bytového domu Malohontská č.1 (A1) Ondrej Köböl, ktorý už viac ako  102 rokov* vedie agendu riešenia tohto problému na sídlisku. Ako zdôraznil, na výbore mestkej časti dospeli k jednoznačnej dohode a súhlasili aj tí, ktorým to predtým veľmi nevyhovovalo. Podľa Köböla sa dohodli, že zátaras sa umiestni tak, aby jeden výškový činžiak mohol vychádzať na Hostinského ulicu. "Z akých dôvodov sa to na druhý deň zmenilo, neviem," podotkol Köböl. Ako poznamenal, po osadení bol betón v noci odtiahnutý, pracovníci TSM ho tak museli pripevniť, vodiči však aj tak chodia krížom-krážom. Navyše podľa Köböla po osadení zábrany vznikajú na druhej strane sídliska pri potravinách CBA kolóny áut, kvôli problémovému výjazdu na hlavnú cestu a neskôr na Malohontskú ulicu.

Podľa našich informácií na slepú ulicu po osadení zábrany "doplatili" aj pracovníci TSM, ktorí pravidelne zbierajú odpad a ku nádobám sa nevedeli dostať. Ako pre Rimava.sk podotkli ďalší obyvatelia, na sídlisku boli tak v priebehu niekoľkých dní osadené dopravné značky prejazd zakázaný a slepá cesta, tak rýchlo ako nikdy predtým.

O komplexné stanovisko k problematike dopravnej situácii na sídlisku sme pred týždňom požiadali aj dopravnú políciu. Odpoveď sme však zatiaľ nedostali. 
Problém prejazdu sídliskom bol znovu oživený v júni, kedy pracovníci TSM po petícii obyvateľov osadili na miestnu komunikáciu medzi bytovkami 3 a 5 dočasnú betónovú zábranu. Po niekoľkých týždňoch bola zábrana odstránená, no začalo sa so stavaním prejazdu cez neďaleké asfaltové parkovisko. To pobúrilo ďalších obyvateľov sídliska a protestovali proti výstavbe odparkovanými autami, ktoré mali znemožniť práci strojov. Cesta na ihrisko dokončená nebola. Podľa niektorých bola začatá stavba zo strany samosprávy protizákonná a urobená zo dňa na deň, rovnako ako osadenie betónovej zábrany. V priebehu niekoľkých  rokov tu na protesty skupiny obyvateľov proti prejazdu vozidiel sídliskom boli osadené železné kolíky, prekopaná cesta či betónová zábrana. Samospráva už vyvíjala mnoho aktivít a alternatív prepojenia sídliska na Malohontskú ulicu prostredníctvom kruhovej križovatky, no pri každom z návrhov boli námietky tamojších obyvateľov, riešenie sa doteraz nenašlo.

Zdroj: Rimava.sk

* Oprava: Ondrej Köböl vedie agendu už viac ako  10 rokov, nie 102 rokov. 

Súvisiace články
Stretlo sa vyše sto obyvateľov Sídliska Rimava, chcú cestu pri bytovke
Kolíková vojna: Autá chceli pustiť cez ihrisko, časť obyvateľov ostro protestovala
Kolíková vojna pokračuje, prejazd áut Sídliskom Rimava je opäť zablokovaný
Kolíková vojna na sídlisku Rimava vyriešená, obnovujú prechod medzi bytovkami
Sídlisko Rimava by sa malo napojiť na kruhovú križovatku
O kolíkovej vojne by mali nakoniec rozhodnúť poslanci 


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross