No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Drobní chovatelia prasiat by mali likvidovať svoje chovy, odporúča ministerstvo okresu Rimavská Sobota

Odporúčanie vydalo ministerstvo v súvislosti so šíriacim sa africkým morom ošípaných (AMO).

Odporúčajú predčasné zabíjačky

„Vzhľadom na stúpajúce riziko zavlečenia nákazy do drobnochovov ošípaných, agrorezort odporúča drobnochovateľom v okresoch Rimavská Sobota, Rožňava, Košice – okolie, Košice – mesto, Trebišov, Michalovce, Humenné, Veľký Krtíš a Lučenec, dočasné zrušenie chovu domácich ošípaných (porazenie na jatočné využitie) a nezakladanie nových chovov až do odvolania,“ informuje ministerstvo pôdohospodárstva.

Článok pokračuje pod reklamou



Odporúčanie platí pre oblasť ležiacu pozdĺž hraníc s Maďarskom, Ukrajinou a s Českom Poľskom. „Vzhľadom na nepriaznivú situáciu by bolo rozumné, ak by všetci chovatelia zvážili ďalší chov. Odporúčame tiež nezakladať nové chovy,“ povedal pre Rimava.sk riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Rimavská Sobota Rudolf Smriga s tým, že chovatelia by mali zvážiť zabíjačky v skoršom termíne.

„Máme nahlásených šesť ošípaných. Je to rozumnejšie, pretože ochranné opatrenia v malochovoch sa nedajú porovnávať s opatreniami, ktoré sú vo veľkých chovoch,“ vysvetľuje Smriga. Ako ďalej dodal, na východnom Slovensku už AMO vnikol aj do domácich chovov. „Zabezpečenie u drobných chovateľov nie je na takej vysokej úrovni, ako by malo byť,“ doplnil.

Je potrebné dodržiavať niekoľko zásad

Tým chovateľom, ktorí sa rozhodnú ponechať si ošípané, riaditeľ veterinárnej správy odporúča dodržiavať prísne hygienické štandardy. „Prvou zásadou je držať svine oddelene, aby tam nemohli prichádzať cudzí ľudia či iné zvieratá, pretože vírus sa môže preniesť aj na povrchoch. Je nutné, aby sa chovateľ pred vstupom k sviniam prezliekal. Nieže pôjde na prechádzku alebo zbierať huby, a potom k ošípaným,“ varuje Smriga s tým, že vírus sa môže preniesť na topánkach či oblečení.

Mapa nakazených kusov. http://airterkep.nebih.gov.hu/

Medzi ďalšie zásady zaradil dezinfekciu pri vstupe, a to najmä dezinfekciu topánok. „Veľmi dôležité je, čo sa týka krmovín, aby neskrmovali priamo zeleným, čerstvo skoseným. Vonku sa môžu nachádzať nakazené diviaky, ktoré vylučujú vírus aj tekutinami,“ vysvetľuje odborník. Ako ďalej dodal, kŕmiť by chovatelia mali starším krmivom. Ďalším problémom môže byť podstielka. Tiež neodporúča podstielať slamou z čerstvej úrody. „Takto sa mor preniesol minulý rok v Trebišove,“ povedal Smriga. „Slamu odporúčam nechať odstáť niekoľko mesiacov, aspoň pol roka. Potom ju treba držať tak, aby nebola v kontakte s divo žijúcou zverou,“ vysvetľuje.

O opatreniach veterinárna a potravinová správa informovala aj obecné úrady. „Chovateľov majú upozorniť na tieto zásady,“ dodal.

Domáce zabíjačky je potrebné nahlásiť

Okrem toho, že nahlasovanie zabíjačiek je povinné zo zákona, je to potrebné aj kvôli monitorovaniu chovov. „Vieme, kde tá sviňa žila a prípadne dohľadať jednotlivé prípady,“ vysvetľuje Smriga. Okres Revúca je napríklad momentálne vybraný aj na monitoring trichinelózy – ochorenia spôsobeného parazitom svalovcom, čo však s AMO nesúvisí. „Zo zabíjačiek majú v okrese odovzdať vzorku. Väčšinou sú monitorované tie okresy, v ktorých u divo žijúcich zvieratách bol potvrdený tento svalovec,“ vysvetľuje Smriga to, prečo je dôležité domáce zabíjačky nahlásiť. „Zisťujeme, či ten svalovec neprešiel aj do chovu ošípaných,“ uzatvoril riaditeľ regionálnej veterinárnej správy.

Africký mor ošípaných bol v okrese Rimavská Sobota prvýkrát potvrdený koncom júla tohto roka. Vyskytol sa u diviaka, ktorý bol ulovený v katastri obce Lenka, približne 4 kilometre od slovensko-maďarskej hranice.

Zdroj: Rimava.sk, Foto: MPRV SR, ŠVPS SR


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross